Prvý krát v histórii Slovenska bude pred súdom stáť bývalý člen vlády obžalovaný z objednávky vraždy. V roku 1997 si vraj bývalý minister hospodárstva Rusko objednal vraždu Volzovej u vtedajšieho bossa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka. Tvrdí to sám Černák. Ten je odsúdený za množstvo vrážd a iných trestných činov na doživotie. O podmienečné prepustenie môže požiadať najskôr po 25 rokoch výkonu trestu. V jeho prípade to bude v roku 2023. Pred časom začal spolupracovať s políciou na odhaľovaní ďalších trestných činov. Pravdepodobne predpokladá, že mu to pomôže pri žiadosti o podmienečné prepustenie.

Podľa obžaloby si Rusko u Černáka objednal vraždu Volzovej za 20 miliónov korún (663 878 eur) a vraj mal dať aj 500 tisícovú (16,6 tisíc eur) zálohu. „Povedal, že to bude dobre zaplatené a že mu tam ide o veľa,“ napísal Černák v trestnom oznámení. Černák mal v prípade zariadiť, aby Volzovú uniesli, donútili ju podpísať prevod jej podielu v TV Markíza na Ruska a následne zavraždiť.

Volzová pre média prezradila, že v roku 1997 sa ju Rusko snažil z Markízy dostať a vnímala aj to, že ju sledovali. V mieste jej bydliska sa údajne zdržiavali neznámi muži a preto prerušila kontakty s priateľmi, aby ich neohrozovala. Pred policajtmi Volzová povedala, že sa bála o svoj život.

Rusko tvrdí, že je to celé nezmysel. Myslí si, že celý prípad je vykonštruovaný, tak aby mu poškodili. Zároveň nechápe, ako polícia môže veriť niekoľkonásobnému vrahovi, Černákovi. „Podstatnejšie je, čo povie niekoľkonásobný vrah po 19 rokoch?,“ povedal Rusko na tlačovej konferencii.

Na druhej strane sa dozviete, ako sa k veci postavili ďalší ožalovaní a aj to, kto všetko by sa mal pred súd postaviť.

Potom sa to na neho začalo valiť a bol obvinený z falšovania zmeniek spolu s Marianom Kočnerom.
Potom sa to na neho začalo valiť a bol obvinený z falšovania zmeniek spolu s Marianom Kočnerom.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Údajný šéf gangu sýkorovcov a ďalší obžalovaný v prípade objednávky Valzovej vraždy Róbert Lališ alias Kýbel pred vyšetrovateľmi tiež poprel Černákovu verziu. „V zmysle Trestného poriadku obhajoba Róberta L. pribrala do konania renomovanú znalkyňu, ktorá vypracovala znalecký posudok. V rámci neho sa Róbert L. podrobil psychofyziologickému overeniu pravdovravnosti na takzvanom polygrafe, kde podľa znalkyne nebola v jeho výpovedných tvrdeniach indikovaná lož, a teda hovorí pravdu,“ konštatoval pre TASR Ruskov obhajca Marek Para.

Naopak, posledný obžalovaný v prípade objednávky vraždy a bývalý Černákov komplic Miloš Kaštan potvrdil Černákovu verziu. Černák a Lališ sú odsúdení v prípade iných vrážd na doživotie a Kaštan bude za účasť na vraždách vo väzení ešte 11 rokov.

Rusko bol obžalovaný z objednávky vraždy spolu s Černákom, Lališom a Kaštanom 2. januára tohto roku. Prvé hlavné pojednávanie v tejto veci sa uskutoční už zajtra a to v bratislavskom Ústave na výkon väzby a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody. Proces je naplánovaný aj na ďalší deň, v piatok. Podľa nášho veľmi dobre informovaného zdroja, by mali všetci štyria obžalovaní vypovedať pred súdom počas štvrtku, alebo piatku. Podľa Denníka N by mal byť na súd eskortovaný z Leopoldova aj Marian Kočner, ktorý tam sedí za kauzu zmenky. Pred rokmi sa Kočner totiž vyjadril v dokumente VTV, že Rusko sa chce Volzovej zbaviť. Ktovie ako by to celé dopadlo, keby sa Černák v roku údajnej objednávky vraždy, teda v roku 1997 neprihlásil sám na polícii v inej veci. Odvtedy sa z väzenia nedostal.

Rusko v rokoch údajnej plánovanej vraždy prežíval krušné obdobie. V turbulentných deväťdesiatych rokoch spolu so Sylviou Volzovou takmer prišli o TV Markíza. V roku 1998 totiž prepukol škandál známy ako "obsadenie Markízy", kedy spoločnosť Gamatex na čele s Ruskovým spolužiakom, Mariánom Kočnerom obsadili Markízu. Spor sa vyriešil až v roku 2000, kedy Kočner predal Ruskovi Gamatex.

Pozrite si Ruskov život cez fotografie (ako sa dostal k sláve, koho známeho stretol, a ako sa dopracoval až k tomuto súdu).

Mohlo by vás zaujímať: