Prípad Lučanského sa blíži KU KONCU: Nečakane OSTRÉ SLOVÁ zástupcu jeho rodiny, niečo tu NESEDÍ
30. 11. 2021, 14:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:51)
Ani necelý rok od smrti niekdajšieho policajného prezidenta Milana Lučanského († 51) sa vyšetrovanie prípadu neskončilo. Čoskoro by mala byť na programe aj rekonštrukcia prípadu. Postup vyšetrovateľov však ostro okomentoval právny zástupca rodiny generála Miroslav Radačovský (68).
Zdroj: Facebook M.L.
Zdroj: archív Martina Lučanská
Zdroj: archív M. Lučanskej
Galéria k článku
Vyšetrovatelia ešte v minulosti informovali, že plánujú uskutočniť aj rekonštrukciu nešťastnej udalosti. Záujem o ňu prejavil dokonca aj generálny prokurátor Maroš Žilinka (51). „Generálny prokurátor sa v minulosti vyjadril, že by sa rád osobne zúčastnil na rekonštrukcii prípadu, ktorá by mala byť až v samotnom závere vyšetrovania," povedal hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Ako informoval portál sme.sk, prešovská prokuratúra by prípad chcela ukončiť už v priebehu decembra. S otázkami sme sa preto obrátili priamo na krajskú prokuratúru Prešov, ktorá však do uzávierky nereagovala.
Na plánované úkony sa prísne pozerá právny zástupca rodiny Lučanského Miroslav Radačovský. „Už iba pojem rekonštrukcia je nesprávny. Vykonať ju by bolo možné len v prípade, ak by žil poškodený, prípadne keby existovali svedkovia. Hovoríme teda o tzv. vyšetrovacom pokuse, ktorý som ja sám už dávnejšie navrhoval," konštatoval Radačovský, ktorého prekvapila aj informácia o prípadnej účasti generálneho prokurátora.
Právny zástupca ostro okomentoval aj závery špeciálnej komisie, ktorá vznikla krátko po smrti bývalého šéfa polície. Tú medzi inými tvorili poslanci, zástupcovia médií a rôznych organizácií či ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (47). „Ich závery nemajú žiadnu právnu relevanciu," odkázal bývalý sudca. „Je mimoriadne nevhodné, ak prípad ktokoľvek označuje ako vyšetrovanie ‚samovraždy‘ generála Lučanského," dodal rozhorčene. „Ak by sme totiž už dnes vedeli, že ide o samovraždu, vyšetrovanie by bolo zbytočné," uzavrel.
Člen komisie poslanec Milan Laurenčík však nevylučuje, že by orgány činné v trestnom konaní mohli v konečnom dôsledku prísť k iným záverom ako samotná špeciálna komisia. „Možné to, samozrejme, je, keďže komisia mala len obmedzené možnosti a obmedzený prístup k informáciám."