Prezidentský palác si platí doučovanie za TISÍCKY eur! Aha, v čom sa zamestnanci ZDOKONAĽUJÚ!
14. 4. 2021, 10:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:37)

Znalosť cudzích jazykov našich politických lídrov je často podrobená ostrej kritike. Prezidentka Zuzana Čaputová (47) však nenechala nič na náhodu a svojich zamestnancov prihlásila na hodiny angličtiny. Zamestnanci sa tak zdokonaľujú v cudzom jazyku, aby si pri pracovných povinnostiach mohli všetci čoraz smelšie „zaspíkovať".
Zdroj: TASR
Zdroj: tasr
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
To, že úroveň znalosti cudzích jazykov u svojich pracovníkov neberie najdôveryhodnejšia politička Zuzana Čaputová na ľahkú váhu, dokazuje spolupráca s firmou na doučovanie angličtiny. Práve začiatkom apríla vstúpila do platnosti zmluva, ktorú podpísala Kancelária prezidenta so súkromnou firmou na výučbu anglického jazyka. A nielen takú hocijakú. Firma si za svoje doučovacie služby pýta celkovo 22,3-tis. eur.
Vyučovanie angličtiny pritom prezidentský palác začal hneď po inaugurácii Čaputovej v roku 2019. Vtedy za vzdelávanie trvajúce necelý rok zaplatili 18,5-tis. eur. Tentoraz sa však pre zamestnancov paláca zazmluvnilo viac doučovacích hodín. „Ide o zdokonaľovanie jazyka podľa toho, kto akú úroveň na svoju prácu potrebuje,“ povedal Čaputovej hovorca Martin Strižinec. Jedna vyučovacia hodina vyjde 27,55 eura, čo je štandardná cena.
Krátko po nástupe Čaputovej do úradu pritom hlava štátu čelila kritike za jej jazykové zručnosti. Pár dní po jej nastúpení do úradu sa stretla s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergrom (62). Tam počas svojho prejavu hovorila po slovensky. Po anglicky povedala iba „Thank you so much“. Niekoľko týždňov nato však uzavrela Kancelária prezidenta zmluvu na výučbu anglického jazyka a o ďalších pár dní prezidentka vystúpila s prejavom v anglickom jazyku na Valnom zhromaždení OSN. Nato sa však vzniesla ďalšia vlna kritiky, hoci jej prejav bol omnoho lepší a slovenčinu doňho nezaplietla.
To, ako hovorí prezidentka v angličtine, si pozrite na ďalšej strane.
Odborníka to prekvapilo. „Ak porovnám angličtinu slovenskej prezidentky s angličtinami predchádzajúcich slovenských prezidentov, obstála veľmi dobre, ak nie najlepšie,“ povedal vtedy Ivo Samson, ktorý bol v rokoch 2005 až 2010 externý pedagóg na Univerzite Wolverhampton vo Veľkej Británii. Podľa odborníka Čaputová svoju prezentáciu v OSN prečítala v štandardnej angličtine a obsah jej vyjadrení korešpondoval s celkovým politickým nastavením účastníkov.
Zdroj: UNTV via AP
Na snímke z videa UNTV prezidentka Zuzana Čaputová počas videopríhovoru v rámci všeobecnej rozpravy 75. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku 23. septembra 2020.
Angličtina je ale pre mnohých našich politikov veľkou neznámou a častokrát z toho vznikajú úsmevné príhody. Svojou výslovnosťou pobavil 30. marca 3017 vtedajší premiér Robert Fico (56) počas prejavu na pôde OECD. Z expremiéra Igora Matoviča (47) sa ľudia smiali, keď v Bruseli na kameru pre audiovizuálny servis Európskej komisie povedal: „Can I go one time… next time?“ Matovič chcel pri tom poprosiť, či by mohol svoje slová zopakovať. No najpamätnejším je video exministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (66). Jeho angličtina bavila internet dlhé mesiace, kvôli nesprávnej intonácii a otrasnej výslovnosti.
Na cudzom jazyku pohoreli viacerí politici
Naopak, podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič je známy svojou excelentnou znalosťou anglického jazyka. Počas predvolebnej kampane na post prezidenta dokonca vyzval Čaputovú k diskusii v angličtine. To sa napokon nestalo. Teraz pre Plus JEDEN DEŇ ale prezradil, ako to je s jeho jazykovými dovednosťami a čo by radil našim politikom.
„Je známe, že v prípade jazykov platí "čím skôr, tým lepšie". Ja mám štátnicu z troch jazykov - anglického, francúzskeho a ruského. Čo rozhodne pomáha - a bolo to tak aj v mojom prípade - je doplniť výučbu doma o kurz alebo štúdium v krajine, kde sa daným jazykom komunikuje. Za dôležité považujem aj neustále udržiavanie sa v jazyku cez filmy, knihy či kontakty,“ povedal Šefčovič prostredníctvom svojej hovorkyne Renaty Goldírovej.