To, že úroveň znalosti cudzích jazykov u svojich pracovníkov neberie najdôveryhodnejšia politička Zuzana Čaputová na ľahkú váhu, dokazuje spolupráca s firmou na doučovanie angličtiny. Práve začiatkom apríla vstúpila do platnosti zmluva, ktorú podpísala Kancelária prezidenta so súkromnou firmou na výučbu anglického jazyka. A nielen takú hocijakú. Firma si za svoje doučovacie služby pýta celkovo 22,3-tis. eur.

Vyučovanie angličtiny pritom prezidentský palác začal hneď po inaugurácii Čaputovej v roku 2019. Vtedy za vzdelávanie trvajúce necelý rok zaplatili 18,5-tis. eur. Tentoraz sa však pre zamestnancov paláca zazmluvnilo viac doučovacích hodín. „Ide o zdokonaľovanie jazyka podľa toho, kto akú úroveň na svoju prácu potrebuje,“ povedal Čaputovej hovorca Martin Strižinec. Jedna vyučovacia hodina vyjde 27,55 eura, čo je štandardná cena.

Krátko po nástupe Čaputovej do úradu pritom hlava štátu čelila kritike za jej jazykové zručnosti. Pár dní po jej nastúpení do úradu sa stretla s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergrom (62). Tam počas svojho prejavu hovorila po slovensky. Po anglicky povedala iba „Thank you so much“. Niekoľko týždňov nato však uzavrela Kancelária prezidenta zmluvu na výučbu anglického jazyka a o ďalších pár dní prezidentka vystúpila s prejavom v anglickom jazyku na Valnom zhromaždení OSN. Nato sa však vzniesla ďalšia vlna kritiky, hoci jej prejav bol omnoho lepší a slovenčinu doňho nezaplietla.

To, ako hovorí prezidentka v angličtine, si pozrite na ďalšej strane.