Reklama

Čaputová bráni neotestovaných ľudí. Odborníčka prezradila, aký to môže mať dopad na vládu

Prezidentka Zuzana Čaputová poslala premiérovi Igorovi Matovičovi odkaz o prehodnotení nariadení po prípadnom neúspešnom testovaní.

Zdroj: Archív

Reklama

Tesne pred celoplošným testovaním sa Slovensko dozvedelo krutú pravdu o tom najpodstatnejšom - našej krajine chýba zdravotnícky personál! Do príprav včera zasiahla aj prezidentka Zuzana Čaputová (47). Premiéra Igora Matoviča (47) vyzvala, aby sa testovanie realizovalo iba tam, kde budú zabezpečené odbery. Hlava štátu tiež žiada, aby vláda nerozdeľovala ľudí na otestovaných a tých druhých.

Čaputová cez týždeň vyhlásila, že ľudí vyzve na účasť na testovaní v prípade, ak bude mať zodpovedané otázky o zdravotníkoch a materiálneho zabezpečenia. To napokon neurobila, na čo reagoval premiér slovami, že ho to mrzí. Prezidentka po včerajšom stretnutí s odborníkmi pred verejnosť napokon predstúpila a zvestovala Slovensku krutú správu: „Chýba zdravotnícky personál. Cieľ pretestovať celé Slovensko je nenaplniteľný!“

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zuzana Čaputová o nerealizovateľnosti celoplošného tetovania

    Celoplošnú akciu malo zabezpečovať 20-tisíc zdravotníkov. Včera krátko predpoludním hlava štátu prezradila – v tom momente – aktuálny stav: „Z odberných tímov je pripravených 60 percent na oba víkendové dni.“ Minister obrany Jaroslav Naď (39) pre Rádio Expres povedal, že na účasť je pripravených 13-tisíc zdravotníkov. Včera popoludní naznačil, že 72 % tímov je kompletných a pomôcť má aj 200 zdravotníkov z Maďarska. A kým bol Matovič v posledných hodinách vo vyjadrovaní ostrejší, teraz prišiel na sociálnej sieti s výzvou: „Prosím, pomôžte, chýbajú nám stovky odborníkov.“

    Premiér Rakúsku zároveň poďakoval, že nám posiela na pomoc 50 medikov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (46) reagoval oznámením, že odbery môžu vykonávať aj zubári, ktorí boli doteraz mimo hry. Vláda dokonca ponúka odmenu 500 eur pre tých zdravotníkov, ktorí budú pracovať počas celého víkendu.

    Prezidentka žiada, že ak nie sú zabezpečené kapacity na otestovanie každého, kto má o to záujem, mali by sa prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú. Na problém so zákazom vychádzania upozorňovali mnohí právnici už pred vypuknutím problému s chýbajúcim personálom. Naznačujú, že celá akcia tak môže mať trestnoprávnu dohru!

    Zdroj: Jakub Kotian

    Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila k celoplošnému testovaniu. To, čo sa dozvedela od odborníkov jej úsmev na tvári nepridalo.

    „Žiadam zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu, a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme,“ podotkla prezidentka. Podľa nej nie je v hre len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska. „Keď prezidentka dáva vyhlásenie, občania by mali rešpektovať jej názor. Môže vzniknúť konflikt, ak Matovič nebude rešpektovať jej výzvu, aby neuplatňoval reštrikcie proti tým, ktorí na testovanie nepôjdu,“ povedal politológ Ján Baránek.

    Môže dôjsť až k občianskym nepokojom? Podľa politológa Jána Baránka Matovič musí pochopiť, že Čaputová je vyššie postavená a mal by jej žiadosti ustúpiť. „Pokiaľ tak neurobí, veľmi môže poškodiť túto krajinu a bude zodpovedný za prípadné veci, ktoré sa môžu stať vrátane občianskych nepokojov,“ povedal pre TA3. Sociologička Zuzana Kusá si myslí, že ľudia môžu vyjsť do ulíc pre celoplošné testovanie. Protestovať však podľa nej vyjdú tí, ktorí už teraz majú problém s Matovičovou vládou. „Títo ľudia nepotrebujú pre svoj hnev ďalšie podnety, len kontakt na podobne naladených a frustrovaných ľudí, ktorí si myslia, že už v tejto chvíli nemajú čo stratiť,“ povedala pre náš denník.

    Anketa

    Má Zuzana Čaputová pravdu v tom, že by sa mali prehodnotiť opatrenia po prípadnom neúspešnom testovaní?

    Mohlo by vás zaujímať: