Reklama

Prezidentka ešte nemá v rukách novelu trestných kódexov, ale už rieši dilemu či ju podpíše!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Hlava štátu zatiaľ ešte nemá v rukách novelu trestných kódexov, opozícia ju však už stavia pred dilemu: Podpísať alebo nepodpísať? Vetovať alebo nevetovať?

    „Zvážim všetky ďalšie možnosti svojho postupu,“ reagovala prezidentka Zuzana Čaputová minulý štvrtok tesne po schválení novely. Úlohu si dala jasnú, nechce, aby „tento zákon vôbec nadobudol účinnosť“. Ústavní právnici nie sú celkom zajedno, ako by mala hlava štátu podpisovať. Zhodujú sa však v tom, že ak Čaputová podpíše novelu, bude ju kritizovať časť poslancov. Kritika – hoci z druhého spektra politickej scény – ju čaká aj v prípade, že novelu nepodpíše a vráti ju späť na rokovanie do parlamentu. „Je pravdepodobné, že v takom prípade bude jej veto prelomené,“ hovorí ústavný právnik Eduard Bárány. Pripúšťa však, že niektoré z pripomienok prezidentky môžu poslanci zohľadniť.

    Prezidentka, ale aj opoziční poslanci avizovali, že novelu pošlú na Ústavný súd. Vyrušuje ich nielen rozpustenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj nižšie sadzby pri majetkových trestných činoch či skrátenie premlčacích lehôt pri znásilnení.
    Bárány predpokladá, že prezidentka sa bude snažiť svoje podanie časovať tak, aby Ústavný súd stihol pozastaviť účinnosť zákona. Tú koalícia už raz posunula z 15. januára na 15. marca, zrušenie Špeciálnej prokuratúry by sa malo stihnúť do 20. marca.

    Koalícia sa zasa, naopak, bude snažiť o prelomenie veta a zverejnenie novely v Zbierke zákonov načasovať tak, aby vstúpila do účinnosti. Je veľmi pravdepodobné, že Ústavný súd sa bude zaoberať aj žiadosťou o pozastavenie účinnosti novely. Ako upozorňuje Bárány, v tomto prípade Ústavný súd nemá časové obmedzenie. „Ale v takýchto prípadoch zvykne konať relatívne rýchlo. Treba však brať do úvahy, že Ústavný súd nerozhoduje v hodinách, sú to skôr týždne,“ podotýka s tým, že v tejto chvíli nie je jasné, ako prezidentka uvažuje.

    Prezidentka má 15 dní na preštudovanie zákona a rozhodnutie, či ho podpíše alebo vráti do parlamentu. Ak novelu vetuje, budú poslanci v druhom a treťom čítaní rokovať len o jej pripomienkach. „Nie sú už možné podstatné zásahy,“ podotýka Bárány s dôvetkom, že prípadný posun účinnosti novely by možný predsa len bol. V tejto chvíli je novela na stole predsedu vlády Roberta Fica (Smer). „Čakám na podpísanú novelu z Úradu vlády. Len čo ju budem mať, posielam ju do Prezidentského paláca,“ povedal šéf parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) pre denník Plus JEDEN DEŇ. Podľa exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS) tak Fico „nechce dať priestor prezidentke, aby v primeranom čase mohla uplatniť svoje ústavné právomoci“.

    Fico: Premlčanie znásilnenia? Teraz je to na prezidentke

    Plníme svoje prísľuby, prihovoril sa premiér Robert Fico vo videu na sociálnej sieti. Poďakoval koaličným poslancom za „schválenie, disciplínu, ale aj trpezlivosť“. Predsedu vlády prekvapilo, že v závere parlamentnej rozpravy sa opoziční poslanci pustili do kritiky dĺžky premlčacej lehoty pri trestnom čine znásilnenia. „Vyše 40 rokov bola premlčacia lehota pri tomto trestnom čine 10 rokov. Potom ju vláda Mikuláša Dzurindu a ministra spravodlivosti Daniela Lipšica zdvihla na dvadsať rokov,“ priblížil Fico.
    Podľa neho je „odborne správne“ vrátiť dĺžku premlčania na desať rokov. Tvrdí, že to motivuje obete, aby oznamovali trestné činy „v čase, keď je ich možné objasniť“. „Ak má byť táto téma zneužívaná opozíciou, vyzývam pani prezidentku, aby pri vrátení zákona ako jednu z pripomienok navrhla aj dvadsaťročnú premlčaciu lehotu pri trestných činoch proti životu a zdraviu, slobode a ľudskej dôstojnosti a proti rodine a mládeži,“ vyhlásil Fico. Podľa neho koalícia je takémuto návrhu pripravená aj vyhovieť.

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS