Reklama

Prezident zvolal okrúhly stôl k obranyschopnosti Slovenska: Budeme dávať viac peňazí na obranu?

Reklama

Prezident Peter Pellegrini zvolal okrúhly stôl k obranyschopnosti Slovenska. Témou bolo aj možné navyšovanie obranných výdavkov. Do Prezidentského paláca pozval koaličné aj opozičné strany.

Prezident pozval do Prezidentského paláca okrem koaličných strán Smer, Hlas, SNS a opozičných strán PS, SaS a KDH aj ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) a náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniela Zmeka. Na stretnutie dorazili všetci pozvaní.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 
Duration 
Remaining Time 
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Už 15 minút pred plánovaným začiatkom dorazil predseda PS Michal Šimečka, následne líder KDH Milan Majerký, šéf Hlasu Matúš Šutaj Eštok, predseda SaS Branislav Gröhling, líder národniarov Andrej Danko a predseda Smeru Robert Fico (Smer).

    Zdroj: MICHAL HANKO

    Na snímke Michal Šimečka ako prichádza do Prezidentského paláca na stretnutie za okrúhly stôl k otázke zvyšovania obranyschopnosti Slovenskej republiky a možnému navyšovaniu obranných výdavkov.

    Aj keď za okrúhlym stolom sedeli jednotne, tlačové konferencie si urobila koalícia aj opozícia samostatne. Podľa lídra PS by si mala koalícia najskôr urobiť vlastný okrúhly stôl. Narážal tak na to, že časť SNS včera do obedu v parlamente nehlasovala za vyslanie vojakov do Kosova v rámci operácie KFOR a do mnohonárodnej brigády Severoatlantickej aliancie (NATO) v Lotyšsku, zatiaľ čo zvyšok koalície áno. Opozícia mala hlavne dve otázky. „Ako chcú garantovať obranu, ak sa odťahujú od spojencov a kľúčových diskusií o bezpečnosti? A aký plán má Kaliňák na rozvoj svojho rezortu?“ pýta sa Šimečka, ktorý označil šéfa rezortu obrany len za „nákupného maniaka“ a povedal, že Kaliňák za rok a pol minul 8 miliárd eur.

    Zdroj: MICHAL HANKO

    Februárové stretnutie politických strán k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska s prezidentom SR v prezidentskom paláci.

    Majerský priblížil, že ak sa krajiny NATO dosiahnu na 2% HDP na obranu, až vtedy je na stole otázka, aby sme naše výdaje dvíhali o 0,2% ročne. Podľa opozície je rovnako potrebné vytvoriť plán na to, na čo rezort obrany bude míňať peniaze. Podľa Majerského sa koalícia aj opozícia zhodli, že na „100 % žiadna politická strana, ktorá dnes bola pri stole, nechce posielať slovenské vojská na Ukrajinu.“

    Pellegrini ocenil, že pozvanie všetci prijali. „Tento okrúhly stôl som nezvolal, aby došlo k zmiereniu medzi politickými stranami. Ale som presvedčený, že sú na Slovensku témy, o ktorých musíme vedieť kultivovane diskutovať,“ povedal Pellegrini. Podľa prezidenta rokovali o štyroch témach. Prvou bolo posilnenie európskeho pilieru NATO, s čím súhlasili všetci zúčastnení. Rôznili sa v názore toho, či Slovensko má byť súčasťou dobrovoľného balíka vojenskej a finančnej pomoci na Ukrajinu. Opozícia bola za, koalícia proti. Pellegrini potvrdil, že v otázke vyslania vojakov na Ukrajinu sa zhodli, že tak neurobia. Poslednou témou bolo navyšovanie výdavkov na obranu. Túto diskusiu však označil Pellegrini len za začiatok a chce o nej viac diskutovať v rovnakej zostave v blízkej budúcnosti.

    Zdroj: MICHAL HANKO

    Na snímke predseda vlády SR Robert Fico ako prichádza do Prezidentského paláca na stretnutie za okrúhly stôl k otázke zvyšovania obranyschopnosti Slovenskej republiky a možnému navyšovaniu obranných výdavkov.

    Pozvánku na tento okrúhly stôl dostali všetky strany, ako aj na predošlý. Začiatkom februára takto podobne diskutovali o tom, kam bude ďalej smerovať naša zahraničná politika. O túto schôdzku pôvodne požiadali opozičné strany PS, SaS a KDH. Pellegrini nakoniec pozval aj koaličné strany. To sa však stranám PS a SaS nepáčilo, a tak sa vo februári okrúhleho stola nezúčastnili.

    Autor článku

    Je čerstvý absolvent vysokej školy, ktorý neustále naberá nové skúsenosti. Najradšej sa zaoberá aktuálnou politickou situáciou, no nepohrdne ani témami o životnom štýle politikov.