Prezident gynekológov o interrupciách: Mali by byť zadarmo, ich obmedzenie nikam nepovedie!
28. 7. 2020, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:54)

Zdroj: Profimedia
Na komplexnú starostlivosť a realizáciu opatrení v oblasti reprodukčného zdravia sa podľa Martina Radechu dlhodobo zabúda. Ide o problémy týkajúce sa sexuálnej výchovy, antikoncepcie, problémov plánovaného rodičovstva, sexuálneho zdravia a práv žien, právo na potomstvo, otehotnenie, zdarný priebeh tehotenstva a pôrodu.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
„Interrupcie sú len vytrhnutá pikantéria zo širokej problematiky reprodukčného zdravia,“ myslí si prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti docent Martin Redecha. Uviedol to pre portál Webnoviny v súvislosti s novým interupčným zákonom.
Návrh poslancov, aby žena podstúpila intrrupciu až po štyroch dňoch od žiadosti považuje Radecha za zbytočné. 48 hodín je podľa jeho slov dostatočne dlhá doba na to, aby si žena v stresovej situácii premyslela správnosť svojho rozhodnutia. „Okrem toho, málokedy sa robí interrupcia tak, že žena podpíše žiadosť a presne o 48 hodín sa v nemocnici vykoná zákrok. Čas od podpísania žiadosti po zákrok býva podstatne dlhší ako 48 hodín“ vraví Radecha.
Potrat podľa jeho slov podstupujú 3 skupiny žien. Ide o matky, ktoré už majú viacero detí a nachádzajú sa v zlej ekonomickej situácii, ženy, ktorým tehotenstvo nepovoľujú zdravotné problémy a mladé dievčatá, ktoré otehotneli nečakane kvôli neskúsenosti.
Nový zákon by sa dotkol práve budúcich matiek, pre ktoré tehotenstvo nie je možné zo zdravotných dôvodov. Budú mať povinnosť doložiť dôvod zákroku lekárskymi správami od dvoch odborníkov z odlišných zariadení. Podľa Radechu však nejde o novinku, keďže aj v súčasnosti sa k tejto situácii vyjadrujú najmenej dvaja lekári. Ide o špecialistov, ktorí posudzujú dané ochorenie.
Pokračovanie na ďalšej strane >>>
Za nebezpečnú však považuje štatistiku, ktorá by sa po novom mala k interrupciám viesť. Ide o otázky o spôsobe počatia a použití antikoncepčnej metódy. To je podľa prezidenta Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti zásahom do intimity ženy a v samotnom návrhu nevidí žiaden prínos. Pozitívne hodnotí všetky sociálne opatrenia, ktoré majú žene pomôcť a zlepšiť jej ekonomickú situáciu.
Obmedzenie antikoncepcie však podľa Radechu nikdy neprinieslo zníženie ich skutočného počtu. „Znamenalo to vždy len nežiaduce javy, ako je napr. interrupčná turistika, zbytočné skresľovanie štatistík, kriminálne potraty so všetkými svojimi sociálnymi, ekonomickými a najmä zdravotnými dôsledkami,“ tvrdí Radecha.
Ďalší problém vidí vo vyhláške ministerstva zdravotnívtva, ktoré v súčasnosti povoľuje vykonať interupcie len operačne, pričom hrozia závažné komplikácie ako poškodenia tkanív, orgánov, infekcia čo krvácanie, ktoré môžu skončiť aj fatálne. Za oveľa bezpečnejšiu považuje takzvanú potratovú tabletku, ktorá je využívaná vo väčšine civilizovaných krajín. Tá spôsobuje odlúčenie tkanív ako pri prirodzenom potrate a nie je tak vážne ohrozené budúce tehotenstvo ženy.
„Samozrejme, aj pri takomto potrate hrozia komplikácie, najčastejšie ide o problém s nadmerným, alebo dlhšie trvajúcim krvácaním. To však väčšinou nebýva problémom, ktorý by sa nedal medicínsky zvládnuť,“ dodáva. Myslí si, že vykonávanie interupcií by malo byť bezplatné v rámci komplexu zrdavotnej starostlivosti tak, ako to presadzuje Európska únia. Zákaz interupcií na Slovensku by viedol podľa Radechu k takzvanej potratovej turistike.
