Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Petko o peniazoch v ZDRAVOTNÍCTVE: Väčšina išla na platy
28. 10. 2024, 10:55 (aktualizované: 15. 1. 2025, 22:52)

Zdroj: facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR
Obrovskou chybou vlády Eduarda Hegera (48) bolo, že za valorizáciu platov si nevyžiadal od Lekárskeho odborového združenia (LOZ) žiadnu protihodnotu. Občan ani rezort za to nedostali nič, hovorí prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Pre portál Medicína porozprával, čo hrozí v decembri v niektorých regiónoch a čo mohla bývalá vláda žiadať od odborárov za platový automat.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Robert Fico aj Andrej Danko vyčítali bývalej ministerke Zuzane Dolinkovej, že do zdravotníctva ide rok čo rok viac peňazí, tento rok 8,6 miliardy eur, ale efekt nie je žiadny.
To je vždy uhol pohľadu. Do rezortu zdravotníctva z krajín V4 dávame najmenej peňazí. V porovnaní s Čechmi dávame pri porovnateľnom počte obyvateľov najmenej o miliardu eur menej. Posledné dva roky síce išlo do zdravotníctva viac peňazí, ale tým sme len začali dobiehať ten obrovský deficit, ktorý tu je. Vláda Eduarda Hegera podpísala s Lekárskym odborovým združením memorandum o valorizácii platov, ktorému ľudovo hovoríme mzdový automat, a to si vyžaduje nemalé finančné prostriedky. A netýka sa len lekárov, ale aj sestier a ďalšieho personálu. Takže gro tých peňazí, ktoré boli navýšené, ide práve na mzdy.
Aká by mala byť v kontexte úväzkov protihodnota smerom k platovému automatu?
Protihodnota mohla byť v tom, že valorizácia a mzdový automat by sa týkali len tých, ktorí majú úväzok 1, 0, a nie tých, ktorí majú viaceré úväzky. Netýkalo by sa to, samozrejme, školstva, pretože to je súčasť medicíny. Hovoríme o iných úväzkoch. To mohla byť jedna z protihodnôt, pretože je to merateľné. Ale nič také sa nežiadalo za platový automat. A výsledok? Z hľadiska produkcie, aj keď nemám rád to slovo, je slovenské zdravotníctvo momentálne na tom ešte horšie, ako bolo v roku 2019.
Vrátim sa k protihodnotám za platový automat. Čo okrem úväzkov by to ešte mohlo byť?
Napríklad zmena formy nemocníc. Povedzme si to otvorene, po tridsiatich rokoch sa ukázalo, že variant štátnych príspevkových organizácií ako nemocníc je neudržateľný. Veľakrát boli oddlžované a veľakrát ešte budú oddlžované.
Na akú formu by sa mohli zmeniť? Napríklad na akciové spoločnosti, ako sa teraz navrhuje?
Napríklad na „nonprofit“ organizácie alebo aj na obchodné spoločnosti, pričom sa ústavne zakotví zákaz ich privatizácie. Súčasný variant štátnych príspevkových organizácií je špecifikum Československa, nikde inde neexistuje. Napríklad v Nemecku existujú verejné, súkromné a cirkevné nemocnice, ale pozor, verejná neznamená štátna príspevková. To mohla byť ďalšia protihodnota k platovému automatu. Takže odborárom by sme povedali, dobre, súhlasíme s novým automatom, ale potrebujeme stabilizovať lekárov, takže nemôžu mať tri úväzky. Potrebujeme začať realizovať zmenu nemocníc, takže sa musia zmeniť zo štátnych príspevkov na inú formu, pretože táto forma je dlhodobo neudržateľná.
Lekárske odborové združenie už oznámilo, že keďže im vláda chce siahnuť na platový automat, začína zbierať podpisy na výpovede zo služieb.
Áno a už to rozšírili, zároveň sa lekárov pýtajú, či sú ochotní dať výpoveď z práce, čo však nebude také jednoduché. Čo sa však týka výpovedí z nadčasov, ak toto spravia, v novembri skolabuje lôžková zdravotná starostlivosť na Slovensku. Lekári totiž tých 400 hodín nadčasov majú dávno naplnených, nemocnice jednoducho nebudú schopné zabezpečiť ústavnú pohotovostnú službu vrátane urgentných príjmov v nemocniciach. Reálne to hrozí.
Zvyšovanie platov lekárov sa má spomaliť. Vyčíslila ANS, aký finančný dosah to bude mať na nemocnice, koľko „ušetríte“?
Na rok 2025 pre ANS, čo je 82 nemocníc, potrebujeme na valorizáciu platov a štátom priznanú infláciu navýšenie o 140 miliónov eur. To platí pri variante nárastu platov o 10 percent. Ak ten nárast bude len trojpercentný, tak na navýšenie miezd nebude potrebných 140 miliónov, ale 50 miliónov eur. Ale, ako som už spomenul, hrozia výpovede zo služieb.
Celý rozhovor nájdete na medicina.trend.sk