Reklama

PREVRACAČ KABÁTOV? Oveľa HORŠIE! Ľudia naložili HABEROVI ako NIKDY: Naštartoval ich GYIMESI

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VEĽKÝ kultúrny PROTEST proti Šimkovičovej: Pred davom vystupoval aj Paľo Habera
    Reklama

    Minulotýždňový protest namierený proti vláde a najmä proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej má drsnú dohru. Terčom ostrej kritiky sa stal spevák Pavol Habera.

    Približne 5-tisíc ľudí vyšlo minulý týždeň vo štvrtok (12. 12.) do bratislavských ulíc, aby demonštrovali proti ministerke Šimkovičovej, najmä jej krokom, ktoré sa im nepáčia. Organizátori platformy Otvorená kultúra na proteste opäť žiadali jej odvolanie a chcú, aby sa z funkcie porúčal aj šéf služobného úradu rezortu Lukáša Machala (obaja nominanti SNS). Demonštranti sú zhodne s organizátorom akcie toho názoru, že obaja politici nie sú kompetentní ani zrelí na to, aby zastávali vysoké štátne funkcie.

    „Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach“

    Na proteste sa medzi pódiovými rečníkmi opäť ukázali viaceré známe tváre, dozaista však spomedzi nich najviac vyčnieval spevák Pavol Habera. Práve on bol najväčšou hviezdou celého podujatia a určite z pohľadu organizátora aj magnetom pre médiá, aby tie o akcii čo najmasívnejšie informovali, čo sa zvolávateľom demokraticky zvolaného verejného zhromaždenia napokon zjavne podarilo.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VEĽKÝ kultúrny PROTEST proti Šimkovičovej: Pozrite sa, ako to vyzeralo

      „Nie som veľmi spevák, ktorý chodí po námestiach, ale v tejto chvíli cítim, že byť tu je veľmi dôležité. Kultúra a vzdelanosť sú vizitkou národa. Samozrejme, tieto dva atribúty ovplyvňujú akékoľvek oblasti nášho života. Pokiaľ nefunguje vzdelanosť, nemôže fungovať nič iné a len čo začnú do kultúry hovoriť ľudia a budú sa ju snažiť usmerniť podľa svojich chúťok a divných vecí, s ktorými sa ráno zobudia, tak to nemôže fungovať a národ má problém. My ako národ máme v tejto chvíli dosť veľký problém," vyhlásil z pódia v bratislavskom centre Habera a prítomný protestujúci dav bol z jeho slov nadšený. „Nechceme sa predsa vracať v minulosti, nechcem, aby mi niekto zakazoval dlhé vlasy," dodal ešte spevák akože „na vtipno“.

      Funkcie si delili víťazné strany, teda vždy politici

      Zďaleka však určite nie každý Slovák Haberovi tlieska za to, že verejne podporil tých, ktorí majú v zuboch túto vládu, teda vrátane politickej opozície, ktorú organizátor zvolanou demonštráciou určite mimoriadne potešil. To musí byť asi každému jasné.

      Anketa

      Aký je Váš názor na účasť umelcov ako Pavol Habera na politických protestoch?

      • Podporujem ich, kultúra má veľkú moc meniť spoločnosť.27%
      • Nemajú sa verejne angažovať v politike.31%
      • Je to na ich slobodné rozhodnutie, nezáleží mi na tom.8%
      • Mali by sa sústrediť na svoju umeleckú činnosť.31%

      Hlasovanie bolo ukončené

      Zlí či menej zlí alebo dokonca i dobrí vysokí štátni úradníci sú vždy výsledkom parlamentných volieb, v ktorých si politikov i u nás našťastie už volia občania demokraticky. Vysoké štátne funkcie si každá vláda vždy obsadzovala politicky. A to presne tak, ako to urobili aj národniari v prípade dvojice Šimkovičová - Machaj po vlaňajších septembrových predčasných parlamentných voľbách a následnom podpise koaličnej zmluvy. Tá vždy striktne definuje po dohode budúcich vládnych politikov, ktorému partnerovi v práve formujúcej sa vláde čo pripadne. Bolo to tak za premiérov Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu, Ivety Radičovej, Igora Matoviča i za bývalých vlád politického rekordmana a súčasného štvornásobného premiéra Roberta Fica zo Smeru.

      Zdroj: archív NMH

      Zľava ministerka kultúry Martina Šimkovičová a jej pravá ruka v rezorte, generálny šéf služobného úradu Lukáš Machala (obaja nom. SNS).

      Takže práve voľby sú určujúce a ani výsledky tých vlaňajších doteraz žiadny súd nespochybnil ani nezrušil. A tak máme aj dnes ministrov či ministerky, ktoré sa časti spoločnosti páčia, časť ich ticho toleruje či ich rovno „hejtuje“. Aj preto je pre každého verejne známeho človeka (obzvlášť pri populárnych umelcoch) potvrdiť účasť na type podujatia, aké sa konalo minulý štvrtok v Bratislave, vysoko rizikové, pretože akákoľvek ich politická angažovanosť sa môže každému z nich vypomstiť.

      O tom, že aj Habera má v tomto smere z dávnejšej minulosti svoje trpké skúsenosti, sa dočítate V NAŠEJ GALÉRII.

      Spevák v hitparádach i na námestí bodoval

      „Jeden kabát mám už niekoľko zím, proti vetru stále chodievam s ním. Má pár dier, mám ho však rád, nemusel som ho prevracať," spieval na veľkú radosť protivládneho publika aj na proteste minulý štvrtok pred demonštrantmi Habera. Ide o veľký hit skupiny Team z roku 1989, pesnička má názov Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár.

      Napokon, pripomeňte si túto baladickú hitovku 80. rokov prostredníctvom pripojeného archívneho videa. Habera, vtedy ešte s poriadnym „három“ , ktoré komunistické elity minulého režimu tolerovali skôr výnimočne, touto skladbou dokázal pred dlhými rokmi poblázniť celý československý národ. Špeciálne, ako podľa mnohých, veľký fešák dostal do varu najmä Slovenky a české dievčatá.

      Video Player is loading.
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Loaded: 0.00%
      Stream Type LIVE
      Remaining Time 0:00
       
      1x
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected

          O tom, či je alebo nie je Habera prevracač kabátov, si každý môže myslieť svoje. Avšak po minulotýždňovom protestnom pochode, ktorému organizátori dali revolučný prívlastok „Za budúcnosť kultúry", je jasné, že počet nepriateľov Pavla Haberu zrejme narástol. Navyše Habera má ďalšiu nálepku, ktorej sa už nezbaví. A napríklad aj bývalý parlamentný poslanec György Gyimesi, alebo ak chcete Juraj Gyimesi, je presvedčený, že Habera prevracačom kabátov rozhodne je.

          Okrem toho, že Gyimesi to povedal verejne, pričom na prvý pohľad paradoxne ďakoval za to, že sa protivládny protest v Bratislave uskutočnil, naštartoval súčasne masu ľudí, ktorí s ním jednoznačne súhlasia. A tí, podľa nich, politicky angažovanému Haberovi, naložili ako nikdy. Ukazuje sa, že po „hejtoch“, ktoré na adresu Haberu vyslal aj multiinštrumentalista, hudobný skladateľ, aranžér slovenskej národnej hymny a pre niekoho určite aj „šimkovičovec“ Oskar Rózsa, sú tú i mnohí ďalší, ktorí dnes Haberu kruto a mimoriadne drsne zatracujú.

          ĎAKUJEM VÁM ZA PROTESTY - veľkými písmenami, hneď na úvod, takto zarámcoval svoj aktuálny príspevok na sociálnej sieti Gyimesi. „A myslím to úplne vážne," podčiarkol vzápätí najznámejší politický predstaviteľ maďarskej menšiny na Slovensku. „Nič neotvára ľuďom oči viac ako vaše protesty. Nikto iný ako rečníci alebo podporovatelia vašich protestov nenútia slušných ľudí s pamäťou zodvihnúť obočie. A napokon nič viac neodhaľuje charaktery ľudí, poplatných aktuálnym ideológiám, ako ich vyjadrenia na protestoch," drsne odkázal organizátorom kultúrneho štrajku bývalý vládny poslanec, ktorý je dnes poradcom enviroministra Tomáša Tarabu (nom. SNS).

          O politickej motivácii Gyimesiho nepochybujte

          A vôbec nemusíte mať pri Gyimesim pochybnosti o tom, že Ficovu štvrtú vládu podporuje a politicky je pripravený sa jej zastať tak, ako to urobil pri minulotýždňovom proteste. To je však úplne normálne a prirodzené, je to stále politik, ktorý sa potrebuje zviditeľniť, rovnako, ako sa o to snažia mnohí iní volení zákonodarcovia, ktorí aktuálne sedia v parlamente. Navyše Gyimesiho podpora na sociálnych sieťach vôbec nie je zanedbateľná a je zrejme asi dosť takých parlamentných „no name“ poslancov, ktorí by si želali mať toľkých sledovateľov, „lajkerov“ a komentujúcich, ako má Gyimesi. Napríklad iba na Facebooku má ako exposlanec Národnej rady SR a politik 31-tisíc sledovateľov. Jeho príspevky majú skutočne slušný výtlak. Pri statusoch politikov je však najdôležitejšie, ako konkrétnu tému uchopia. A pri Haberovi to Gyimesi so svojou intelektuálnou výbavou, ktorú mu, v dobrom, nemožno uprieť, zvládol oveľa lepšie ako len priemerne. A to aj preto, lebo sa mal reálne, ako sa vraví, čoho chytiť. Haberova minulosť sa totiž „vyzmizíkovať“ nedá.

          Odkaz pre hereckú a potom pre spevácku osobnosť

          Gyimesi ku „charakterom", o ktorých písal v príspevku, zaradil aj verejne známe osoby, presnejšie dvoch umelcov, ktorí si veľmi dobre pamätajú, ako to tu vyzeralo za socializmu a ako sa na Slovensku vtedy žilo. Jednou z týchto osobností je okrem Haberu i herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová. Aj v súčasnosti veľmi aktívne, alebo ak chcete na spôsob aktivistky, verejne podporuje protivládnu rétoriku politickej opozície a nechýba ani na protestoch proti politikom, ktorých si demokraticky zvolila väčšina národa na Slovensku. „Protestujúcou morálnou autoritou je zaslúžilá umelkyňa Magda Vášáryová. Čím si len ten svoj komunistický titul zaslúžila? Protestami proti moci, nazývaním nevoličov Komunistickej strany spodinou či výrobou transparentov to určite nebolo," takto komentoval prítomnosť Vášáryovej na minulotýždňovom kultúrnom štrajku Gyimesi a narážal svojimi slovami aj na vyjadrenia Vášáryovej po vlaňajších parlamentných voľbách. V októbri 2023 v rozhovore pre český server novinky.cz časť voličov strany Smer označila za „spodinu“.

          Zdroj: blesk.cz

          Herečka, bývalá politička a diplomatka Magda Vášáryová je podobne ako v roku 2021 na titulke Vogue Leaders.

          Pre skôr narodených pripomíname, že titul „zaslúžilý umelec", ktorý Vášáryovej skutočne tak ako mnohým ďalším hereckým osobnostiam v časoch komunistického a drsne prosovietskeho režimu v bývalom Československu udelili, bol čestný titul zriadený vládnym nariadením zo dňa 3. júna 1953 ako čestné uznanie pre zvlášť vynikajúcich a zaslúžilých umeleckých pracovníkov. „Vláda mohla zaslúžilému umelcovi čestný titul odobrať, ak sa stal ,nehodným´ tohto čestného uznania. Čestný titul bol zrušený zákonom č. 404/1990," informuje známa otvorená internetová encyklopédia.

          Zdroj: TASR/Vladimír Benko

          V skratke o Paľovi Haberovi

          Pavol Habera (*12. apríl 1962, Brezno, Česko-Slovensko), rodený Pavel Habera a v súčasnosti viac známy ako Paľo Habera, je slovenský spevák, hudobník, hudobný skladateľ a muzikálový herec. Výraznú popularitu nadobudol v 80. rokoch ako líder skupiny Team, neskôr prostredníctvom sólovej dráhy, ale aj ako kritický porotca v televíznej hudobnej show, Slovensko hľadá Superstar. Pred tým, ako sa stal súčasťou Teamu, pôsobil v kapele Tristo hrmených – 300 R a  v skupine Avion. 

          Habera je známy predovšetkým ako spevák, uplatňuje sa však aj ako skladateľ. Zložil napríklad hudbu k hitu Karla Gotta „Když muž se ženou snídá“. Z jeho dielne sú aj pesničky „Kým vieš snívať“ a „Príbeh nekončí“, hymny súťaží Slovensko hľadá SuperStar a Česko Slovenská Superstar. V roku 1991 vyhral Zlatého slávika. V roku 1993 hral hlavnú postavu vo filme Fontána pre Zuzanu 2. 28. júna 2021 si zahral v seriáli Susedia.

          Zdroj: wikipedia.org

          Gyimesi si následne takpovediac vzal na mušku už samotného Haberu, najväčšiu hviezdu nedávneho protestného pochodu, ktorého označil za „najnovší objav protestujúcej scény". Bývalý parlamentný poslanec zároveň konštatoval, že frontman skupiny Team, ktorého mnohí poznajú aj ako známeho kata v superstarovskej porote a ktorý v súčasnosti žije za hranicami v Prahe, „svoj revolucionársky zápal" objavil iba nedávno.

          Zdroj: TASR/Vladimír Benko

          Víťazi individuálnych kategórií v súťaži Slávik ´98 Barbara Haščáková (vľavo) a Pavol Habera si navzájom blahoželajú po skončení oficiálneho ceremoniálu odovzdávania ocenení 18. decembra 1998 v bratislavskom PKO.

          „Nie, nebolo to koncom 80. rokov, vtedy sa rád a často zúčastňoval na Slovenskom festivale politickej piesne v Martine, organizovanom SZM (Socialistický zväz mládeže - pozn. autora) a fotil sa s pohlavármi vtedajšieho režimu. Za poslušnosť mohol následne koncertovať na Západe, čo sa len tak často a za nič nestávalo," pripomenul Haberovu minulosť. A na adresu Haberu a Vášáryovej Gyimesi dodal: „Vtedy neprotestovali. Dnes protestujú. Vtedy neprotestovali za úplatu. Dnes za úplatu protestujú. Aké smiešne." To však nebolo všetko!

          Gyimesi si zjavne potrpí aj na rukolapné dôkazy, a tak pod príspevkom zverejnil aj bradaté archívne novinové správy, ktoré potvrdzujú, že Habera skutočne nemal problém ukazovať sa ani s politikmi z Mečiarovej vlády. Príslušník maďarskej menšiny na Slovensku svojím príspevkom publikum na sociálnej sieti zjavne strhol na svoju stranu. Svedčia o tom stovky zdieľaní a masa komentárov. Ľudí jednoducho primäl k tomu, aby mu status nielen masívne „lajkovali“, ale mu vo veľkom zaň aj ďakovali. A to, čo ľudia Haberovi následne odkázali cez komentáre pod Gyimesiho „zamyslením“, si dlhoročná stálica našej hudobnej scény zrejme za klobúk určite nedá.

          Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

          Na snímke diskusná relácia Karty na stôl, ktorej hosťom bol György Gyimesi.

          „Je to ťažký frajer bez charakteru!" odkázala lídrovi Teamu Tatiana. „Už len on chýbal... zabudol vôl, že teľaťom bol, mne už dávno odpadol od chuti počas SuperStar, kde mladých ponižoval, sedlák z Brezna," takto si na adresu speváka „uľavila“ pod Gyimesiho statusom Mária. To je však len malý zlomok toho, čo Haberovi Slováci odkázali, pričom dôrazne podčiarkujeme, že ide o tie skutočne slušnejšie reakcie bežných ľudí. A nezdá sa, že by išlo o nejakých zlomyseľných trollov. Občania, ktorí Gyimesiho na Facebooku sledujú a komentujú jeho príspevky, sa silne javia ako reálni ľudia.

          Mnohým teraz možno napadne, že je pre Haberu fajn, že dlhodobo na Slovensku nežije. Ale ktovie. Možno sa líder skupiny Team opäť rozhodne vrátiť domov pod Tatry. A zabojuje vo veľkom štýle „za budúcnosť kultúry" a proti ním „na vtipno" avizovanej hrozbe stopky pre dlhé vlasy u pánov, ktoré aj jeho hlavu roky, a to bez akéhokoľvek zveličovania či sarkazmu, naozaj zdobili. Možno sa dočkáme toho, že Habera tak urobí aj s vedomím toho, že koketuje s rizikovým faktorom, ktorý pre neho politika bezpochyby predstavuje. To je však už iný príbeh.

          Demokracia funguje: Kto chcel, sa vyjadril

          V neposlednom rade navyše platí, že všetko je, samozrejme, na Haberovom slobodnom rozhodnutí. A slobodné rozhodovanie, rovnako ako slobodný prejav názoru, je tiež zásadnou súčasťou každej spoločnosti, ktorá si hovorí, že je demokratická. Slovenská spoločnosť stále taká je, nech si o tom myslíme čokoľvek. Napokon, svedčí o tom aj minulotýždňový kultúrny štrajk v Bratislave, ktorý nikto nezakázal ani nezastavil, napríklad prostredníctvom silových zložiek.

          A nebol zaznamenaný, aspoň podľa verejne dostupných informácií, čo i len jediný podlý pokus zakázať médiám o tomto proteste informovať. A to isté platí o ďalších protivládnych demonštráciách, ktoré sa uskutočnili počas volebného obdobia súčasnej vlády. Jednoducho nenašiel sa nikto taký, komu ľudia vo voľbách 2023 dali svojimi hlasmi do rúk politickú moc, že by chcel spochybňovať a obmedzovať slobodu žurnalistov na Slovensku pri informovaní o tom, že sa protestuje proti vláde. Protesty sa od septembra 2023 vždy realizovali bez zásahov, novinári i komentátori si vždy napísali, ako to videli. Politici i ľudia na to reagovali každý po svojom. Je to normálne, nemusí predsa so všetkým nevyhnutne každý súhlasiť. Proste to je demokracia, ktorú významne definuje určite aj pluralita názorov.

          Zdroj: MATEJ KALINA

          Štafetový protest za slobodnú kultúru. Slovenská kultúrna pochodeň, ktorá predtým prešla 22 slovenských miest, zavítala do Bratislavy. Platforma Otvorená kultúra zorganizovala v Bratislave pochod od ministerstva kultúry na Námestie Slobody, kde vystúpilo viacero hudobných interpretov. Na snímke je Pavol Habera.

          Bežní smrteľníci aj politici - jednoducho každý, kto chcel, si aj k tejto demonštrácii z minulého štvrtka povedal bez problémov to svoje. Urobili to organizátori samotných protestov, rečníci na pódiu, reagovala politická opozícia a rovnako aj politik Gyimesi. A tak to má byť, lebo práve o tom je demokracia. Silnejší berie silu od občanov vo voľbách a vyhráva. A porazení vo všeľudovom hlasovaní, logicky, ťahajú za kratší koniec a môžu robiť len to, čo im demokracia dovolí - a to vrátane organizovania demonštrácií proti vláde. Nič menej, skôr viac. Aj keď sa to niekedy potom môže javiť tak, že väčšie „tlačenie na pílu“ na konci dňa pôsobí dosť kontraproduktívne. A to, ako to celé vidí Paľo Habera, vie zrejme iba on sám.

          Autor článku

          Ako novinár začínal kariéru na sviatok svätého Floriána v máji 1998 v regionálnych novinách v Košiciach. Aj preto to asi vyšlo tak, že svoju prvú reportáž venoval hasičom, ktorých je svätý Florián patrónom. Odvtedy takmer nepretržite pôsobí v mediálnej sfére, pričom pôsobil vo viacerých celoslovenských médiách, vrátane Nového Času, TV Markíza či denníka Pravda.