Premiér Fico vysvetľuje zahraničné cesty ministrov: Rázny odkaz odporcom!
4. 3. 2024, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)
Stretnutie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom v Turecku vyvolalo obrovské vášne. Opozičné strany hovoria o zvrate a kroku proti politike EÚ. Premiér Fico argumentuje, pripomínajúc nedávnu návštevu ministra Kaliňáka v USA, že presne tak má vyzerať vyvážená politika.
Zdroj: facebook/j.b.
Zdroj: facebook/j.b.
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
USA: Už skôr totiž premiér Fico avizoval, že zahraničná politika Slovenska bude nasmerovaná na všetky svetové strany. Svedčiť o tom má napríklad aj nedávne stretnutie Roberta Kaliňáka (Smer) vo washingtonskom Pentagóne s ministrom obrany USA Lloydom Austinom. Obaja ministri potvrdili „silné bilaterálne obranné vzťahy“ a vzájomný záväzok voči NATO, súčasťou ktorého je Slovensko už 20 rokov. Hovorili aj o dôležitosti boja proti ruskej agresii na Ukrajine. V Južnej Karolíne Kaliňák prevzal dve novučké stíhačky F-16, ktoré pomôžu zabezpečiť ochranu nášho vzdušného priestoru vlastnými kapacitami.
Zdroj: Profimedia
Robert Kaliňák (Smer) vo washingtonskom Pentagóne s ministrom obrany USA Lloydom Austinom.
Afrika: Priateľské stretnutie na opačnej strane zemegule v predchádzajúcich dňoch absolvoval aj podpredseda vlády a šéf envirorezortu Tomáš Taraba, ktorý sa stretol s prezidentom Kene Williamom Rutom. Počas neformálnej návštevy si prisľúbili spoluprácu najmä v oblasti kybernetickej bezpečnosti a užšej ekonomickej podpory. „Bolo mi cťou, že prezident Ruto ma prijal vo svojom paláci a stretnutie nebolo formálne, ale vyslovene priateľské. Myslím si, že táto návšteva bola veľmi úspešná,“ povedal Taraba.

Zdroj: Facebook/Robert Fico
Turecko: Oveľa väčší ohlas malo stretnutie Blanára s Lavrovom na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi. O tomto stretnutí v predstihu vedel aj premiér Fico a Blanárovi odporúčal, aby sa s ruským ministrom stretol. Podľa Fica ministri „spolu hovorili o možnostiach, ktoré môže priniesť pripravovaný mierový samit vo Švajčiarsku“ a zdôraznil, že „takúto vyváženosť“ plne podporuje.
Blanár dodal, že stretnutie sa uskutočnilo na žiadosť ruskej strany. „Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie kríz a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia,“ povedal po schôdzke s tým, že šéfovi ruskej diplomacie tlmočil postoj našej vlády, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie.
Zdroj: facebook/j.b.
Blanár sa v Antalyi stretol so šéfom ruskej diplomacie Lavrovom.
Vo videu to tvrdil aj Fico, podľa ktorého sme malá krajina so „zdecimovanou armádou“ a „žiadnymi silovými prostriedkami“. Našou jedinou zbraňou je podľa neho „dôsledné dodržiavanie medzinárodného práva a výkon suverénnej slovenskej zahraničnej politiky orientovanej na všetky štyri svetové strany, pri plnom rešpektovaní našich záväzkov vyplývajúcich z členstva významných medzinárodných organizácií“.
Šéf slovenskej diplomacie tlmočil tento postoj aj Lavrovovi. „Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uzavrel. Pozitívne hodnotil stretnutie aj samotný Lavrov. „Chápeme, že okrem toho, že je Slovensko suverénnym štátom, je členom organizácií ako EÚ a NATO – a to so sebou prináša určité ťažkosti. V tomto smere o to viac oceňujeme schopnosť premiéra Roberta Fica a jeho vlády mať vlastný názor na situáciu vo svete.“ Ruský rezort diplomacie dodal, že Moskva je pripravená obnoviť vzťahy so Slovenskom.
Stretnutie Blanára s Lavrovom okamžite kritizovala opozícia. Okrem Igora Matoviča a strany KDH aj Progresívne Slovensko (PS), považuje to za zvrat dlhodobého zahraničnopolitického smerovania Slovenska a krok proti politike EÚ. Prezidentka Zuzana Čaputová prelomila mlčanie k stretnutiu Blanára s Lavrovom až v nedeľu. Podľa nej najrýchlejšia cesta k mieru vedie cez ruského prezidenta Vladimira Putina, keď svojim jednotkám nariadi odísť z Ukrajiny, „nie tým, že mu dávame nádej na víťazstvo a akceptáciu“.