Začína sa vykurovacia sezóna a ľudí trápi jedna zásadná otázka. Ako to bude s cenami energií? Odvšadiaľ totiž počúvame o prudkom zvyšovaní cien.

- S cenami to bude tak, ako sa bude vyvíjať trh a ako nám prejdú opatrenia, ktoré navrhujeme. Treba povedať, že to, čo sa dnes deje s cenami za energie, je otázka na trh, na komoditu, ako sa vyvíja. Či už elektrina alebo plyn. 

Áno, to už vieme, že sa nárast cien týka viacerých krajín. 

- Je to hlavne celoeurópsky problém, pretože v Európe nastalo viacero okolností, ktoré viedli k tomu, že komodita zdražela. Jedným z dôvodov je, že v prípade elektriny máme nedostatok zdrojov. Nemci sa rozhodli odstaviť svoje jadrové elektrárne, tohto roku tri, budúci rok posledné tri. Rovnako tu bola dlho tlačená politika zelených obnoviteľných zdrojov. 

To, že budeme zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov, nám však vyplýva z nášho záväzku, ktorý sme dali Európskej komisii. 

- Je to dobré, no treba povedať, že tieto zdroje sú variabilné. To znamená, že vyrábajú energiu vtedy, keď svieti slnko, keď fúka vietor. A na začiatku tohto roka nastala situácia, keď nefúkalo až tak veľa a v sieti nám vypadlo 15 až 20 megawatthodín elektrickej energie. Na predstavu, je to asi spotreba slovenského priemyslu alebo polovica spotreby celého Slovenska za rok. 

Vypočujte si rozhovor aj na SPOTIFY! Kliknite TU

A čo emisné povolenky, tie nemajú vplyv na nárast cien? Spomínal ich už aj minister hospodárstva Richard Sulík. 

- Zdraželi. A aj tie vstupujú do ceny elektrickej energie a rovnako sa stali predmetom trhu. Trh teraz diktuje a často sa do toho obúvajú rôzni špekulanti.

Trh sa nedá nijako zvonka ovplyvniť?

- Je to trh a s komoditou sa nič nedá urobiť. Ani ja, ani minister, ani premiér nevieme ísť do Nemecka alebo do Prahy na burzu a povedať „tak dosť!“

Expremiér Robert Fico sa však obul do ministra hospodárstva, že nič nerobí. Takže to vyzerá, že niečo sa robiť dá. 

- Určite nie. Toto je tá časť komodít, ktorá sa pretavuje do koncovej ceny, no je tam  druhá a to je poplatková. Keď si zoberieme domácnosti, tak elektrina samotná tvorí v koncovej cene 40 percent a poplatky, s ktorými niečo vieme robiť, tak tam je to až 60 percent. Napríklad distribučné poplatky, prenosové poplatky. Sú tam aj mnohé politické opatrenia, ktoré zaviedol práve Robert Fico a nechal nám to ako nášľapnú mínu. 

No Fico vás obvinil nie za ceny na trhu, s ktorými sa nedá nič robiť, ale že nerobíte nič s TPS, teda s prenosovými nákladmi. On o nich  vraj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví  (ÚRSO) vyjednával lepšie a ceny tak boli nižšie. 

- Toto je veľmi paradoxné, pretože sme napríklad navrhli zníženie dotácií výkupných cien pre fotovoltiku (solárne elektrárne pozn. red.), ktoré vplývajú na cenu energií. Tento zákon šiel do parlamentu, no pán poslanec Fico na hlasovanie ani len neprišiel. Takže využijem túto príležitosť a odkazujem pánovi Ficovi, aby chodil do práce a potom bude vedieť, čo robí táto vláda, parlament s cenami energií. 

Majú spory Igora Matoviča a Richarda Sulíka vplyv na ich spoluprácu? Zistíte v našej GALÉRII

Vy ste už spomenuli dotácie na solárne elektrárne, ktoré boli nastavené za vlády Roberta Fica. Vy ich teraz chcete ponížiť?

- Áno. Začalo sa to v roku 2009, to bol minister pán Jahnátek. Udiala sa vtedy veľká rozdávačka, niečo veľmi podobné nástenkovému tendru, na SEPS-e bolo vtedy rozdelených 120 megawattov kapacity na pripojenie fotovoltiky. Keď si aj dnes pozriete ten zoznam, tak za 90 percentami tých firiem, čo uspeli, nájdete politicky spriaznené a napojené osoby na stranu Smer. Či už to boli páni Brhel,  Malatinský alebo Vadala. 

Nemalo by sa takéto niečo vyšetrovať?

Pokračovanie článku nájdete na nasledujúcej strane