Reklama

Prekvapí vás, ktorá strana má najštedrejšieho mecenáša!

Najväčší politický mecenáš

Zdroj: RADOVAN STOKLASA

Reklama

Boris Kollár investoval do svojho hnutia takmer dva milióny eur. Rekordérom v požičiavaní stranám je však exprezident Andrej Kiska.

Rekordérom v požičiavaní stranám je Andrej Kiska. V septembri 2019, teda necelého pol roka pred parlamentnými voľbami založil Za ľudí. A hneď na to strane požičal najskôr milión eur, a tesne pred voľbami 650-tisíc a 100-tisíc eur. Voliči však túto snahu neocenili – strana ledva prešla do parlamentu a Kiskov sen o tom, že po prezidentovi bude premiér, sa rozplynul. Zostalo mu však prvenstvo v rebríčku politických veriteľov.

Ako vyplýva z rebríčka veriteľov, ktorú pripravila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) „politických mecenášov“ je viac. V prvej desiatke však jednoznačne prevládajú politici, je medzi nimi len jeden podnikateľ.

Kiska sa už o svoje peniaze báť nemusí. Kým ešte v roku 2021 sa zdalo, že strana Za ľudí bude mať vážne finančné problémy, podarilo sa jej z najhoršieho vyhrabať. Za minulý rok dokonca dosiahla zisk a v tomto roku viedla veľmi skromnú predvolebnú kampaň. Podľa záverečnej správy o nákladoch na kampaň pre parlamentné voľby 2023 investovali do získavania voličov iba čosi vyše 400-tisíc eur.

Zdroj: Jakub Kotian

Strana Za ľudí mala v minulých parlamentných voľbách veľké oči. Výsledok bol ďaleko za očakávaniami. FOTO TASR - Jakub Kotian

Dvojkou v investovaní je Boris Kollár. Svojmu hnutiu čo-to požičal aj daroval. Dohromady je to len o čosi menšia suma ako Kiskova. Kollár dal do Sme rodina a teda svojej politickej kariéry od jeho vzniku 1 740 892 eur. Podľa výročnej správy hodnota majetku hnutia dosiahla takmer 3,5 milióna eur. V septembrových voľbách Sme rodina doslova prepadlo, štát je vráti len 17-tisícovú volebnú kauciu. Kollár však tvrdí, že strana bude fungovať ďalej. Z čoho? „Z prenajímania budovy,“ vysvetlil. Za minulý rok takto hnutie zarobilo čosi vyše 130-tisíc eur.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boris Kollár išiel voliť s mamou a členkami svojej početnej rodiny.
    Zdroj: facebook/boris kollár

    Aj Michal Truban takto investoval do vlastnej strany. Od vzniku Progresívneho Slovenska nalial v pôžičkách a daroch 970-tisíc eur. Alojz Hlina sa síce dostal do parlamentu za stranu SaS, ale keď ešte pôsobil v KDH, venoval mu vyše 904-tisíc eur. Andrej Danko zasa vložil do SNS takmer 800-tisíc na pôžičkách, členskom a ďalšom bezodplatnom plnení. Ivan Štefunko podporil PS sumou 661-tisíc eur.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Reakcia predsedu strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku na prvé výsledky volieb

      Pri pohľade na rebríček individuálnych darcov v rokoch 2002 až 2022 sa ukazuje, že štedrý bol aj László Sólymos, ktorý zafinancoval Most-Híd na členskom a daroch sumou 229-tisíc eur. Anna Záborská zasa zafinancovala Kresťanskú úniu aj KDH, dohromady im poslal 208-tisíc eur. A taký Miroslav Suja dal ĽSNS a potom Republike vyše 120-tisíc.

      Medzi súkromnými veriteľmi vyskakuje spoločník siete Nay Peter Zálešák, ktorý dal PS, ale kedysi aj strane Za ľudí či mestskej strane Team Bratislava vyše milióna. Medzi darcami zaujme meno Miloša Jarošku, ktorý mal kedysi blízko k veľkopodnikateľovi Vladimírovi Poórovi. Pred minulý voľbami podporil stranu Spolu darmi za 160-tisíc eur.

      Za dvadsať rokov politické strany získali na rôznych daroch a členskom vyše 14 miliónov. Získali aj úvery za vyše šesť a pôžičky za 23 miliónov eur.

      Politológ Radoslav Štefančík upozorňuje, že Kiska a Kollár svoje strany finančne podporovali najmä v začiatkoch, keď ešte nemali nárok na finančný príspevok od štátu. „Ak stranu zakladá bohatý človek, tie peniaze dá ako pôžičku alebo dar,“ dodal. Upozorňuje však, že najmä počas volebnej kampane strany hospodária s peniazmi, ktoré nemajú priznané. „Nečudoval by som sa, keby časť peňazí rozdelili medzi malých darcov a tí ich vkladali na účty tak, že si to nikto nevšimne,“ hovorí.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        “Danko nie je ako Matovič. Neťahá do politiky zbytočné emócie,” hovorí politológ

        Už dlhšie sa hovorí o zmene pri financovaní politických strán. Štefančík je však presvedčený, že najskôr by sa muselo zmeniť myslenie ľudí. „V Nemecku je normálne, že podnikateľský subjekt podporí stranu bez toho, aby za to niečo očakával. U nás za to očakáva nejakú štátnu zákazku alebo prijímanie legislatívy tak, ako to podnikateľovi vyhovuje,“ zdôraznil.

        Vyberáme pre vás niečo PLUS