Jankovská prišla na súd krátko pred pojednávaním s obhajcom Petrom Erdősom. Už z diaľky bolo zrejmé, že sa necíti najlepšie, čím bližšie bola k dverám súdu, tým bol jej krok neistejší. Pár metrov pred vstupom sa rozplakala a podlomili sa jej kolená. Za Erdősovej pomoci sa však napokon dostavila pred pojednávaciu miestnosť, kde si sadla, no jej telo sa neustále triaslo. Iba kúsok od nej navyše sadel podnikateľ Ondrej Janíček, s ktorým má dlhoročné súdne spory.

Krátko po začatí súdneho procesu musela opustiť miestnosť a smerovala pravdepodobne na WC, kde bola dvakrát predtým. Napriek všetkému sa rozhodla, že bude súčasťou pojednávania, na ktoré sa dostavil aj Krajmer. Naopak, Vasko sa ospravedlnil pre covid v rodine. „Nemá výhrady a pojednávať sa môže bez jeho prítomnosti,“ povedala Vaskova obhajkyňa. Zdalo sa teda, že napriek všetkému sa pojednávanie začne. Samosudca však pár minút po začatí pojednávania vyhlásil, že Jankovskej nebolo včas doručené predvolanie, a preto sa pojednávať nebude.

Prítomných však zaujímalo hlavne to, prečo sa Jankovská vôbec dostavila, keď je v takom zlom stave, respektíve, či len nehrá divadlo pre „publikum“. Erdős však predstieranie psychického problému rázne odmietol. Pri otázke, či je to hrané, krútil obhajca hlavou, že nie. Erdős sa vyjadril aj k tomu, prečo si Jankovská neprebrala predvolanie, a teda sa pojednávanie nekonalo: „Predvolanie jej nebolo doručené.”

Na margo jej zdravotného stavu sa pre Plus Jeden Deň vyjadril psychoterapeut Ľudovít Dobšovič, ktorý si myslí, že posudzovať zvonku, či bývala štátna tajomníčka iba hrala divadlo, alebo prežívala retraumatizáciu je veľmi trúfalé. "Niekto môže pútať pozornosť a za každú cenu si vypýtať svoje, lebo osobe, ktorá chytí záchvat, sa treba venovať a upokojovať ju,“ hovorí odborník, no poukazuje aj na opak: "Môže ísť aj o hysterickú poruchu, čo znamená zmenu nálad, na ktoré stačí malý podnet a pacient reaguje hystericky: „A hystéria ja psychiatrická porucha,“ zdôrazňuje.

Na druhej strane nájdete ďalšie možné príčiny Jankovskej správania.