Predaj novostavieb sa opäť rozbehol
10. 9. 2009, 23:45

Trh s novými bytmi sa po mesiacoch krízy dostáva do starých koľají. Kým na jar museli developeri siahnuť k zľavám z cien, dnes už predávajú aj bez toho. Realitný trh s novými bytmi nabral druhý dych nielen Bratislave, ale aj v Prahe, kde na jar ešte úplne stagnoval.
„Predaj nových bytov sa v Bratislave skutočne rozbehol,“ potvrdil aj Branislav Špirk z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Zároveň však upozorňuje, že nie všetci developeri sa tešia. „Problém s predajom môže byť pri tých stavbách, ktoré sú len rozostavané. Ľudia sú pri nich viac podozrievaví a boja sa.“ K znovunaštartovaniu trhu s novostavbami prispeli aj zaujímavé zľavy či akcie. „Najväčšie zľavy ponúkali investori River Parku, až 40 percent. Ostatní developeri neponúkali takéto výrazné finančné zvýhodnenie, skôr sa snažili upútať tým, že v cene bytu už ponúkali aj garážové státie alebo novú kuchynskú linku. Niektorí ponúkali aj nové auto,“ dodáva Špirk.
Hitom sú menšie byty
Zmena nastala aj v myslení investorov, a to aj v Bratislave a Prahe. „Kým pred dvoma rokmi bolo bežné, že dvojizbový byt s kuchyňou mal veľkosť 100 až 110 metrov, dnes sa tieto veľkosti vracajú k ľudovejším 55 až 60 metrom,“ uviedla Dita Korčianová z pražskej realitnej kancelárie Labartt Properties. K lepšiemu predaju prispeli aj v Prahe rôzne zľavy, napríklad v podobe bezplatnej možnosti zmeniť dispozície bytu. „Aj v Prahe sa ponúkali autá, zájazdy, zľavy aj 750-tisíc českých korún. Pri jednom projekte mohli tí, ktorí si kúpili byt, vyhrať v tombole najväčší byt v danom projekte,“ povedala Korčianová.
BRATISLAVA
širšie centrum | ||||
---|---|---|---|---|
názov projektu | lokalita | izby | rozloha | cena |
Tri veže | Nové Mesto | 2 | 63,25 m2 | 173 013 eur (5,212 mil. Sk) |
sídlisko | ||||
Kazanská | Podunajské Biskupice | 2 | 61,86 m2 | 105 900 eur (3,19 mil. Sk) |
Praha drahšia ako Bratislava
Ani v Prahe sa však nepredá všetko. „Nepredávajú sa nekvalitné byty, kde developer urobil niekoľko chýb súčasne – v lokalite, dispozícii, štandarde a neposkytol adekvátne zľavy,“ dodáva Korčianová. Priemerná cena štvorcového metra nového bytu sa v Prahe pohybuje na úrovni 55 000 českých korún (2 155 eur). Sú však aj projekty, ktoré z tohto priemeru vytŕčajú. Napríklad v Central Parku Praha kúpite byt, kde stojí meter raz toľko. Cenovým vrcholom je projekt Mišík Gallery, kde sú byty aj za 70 miliónov korún.
Bratislava je o trochu lacnejšia. Priemerná cena štvorcového metra vyjde v novostavbe na 2 100 eur (63 260 korún). Naše hlavné mesto čaká na jeseň kolaudácia viacerých veľkých projektov či už Tri veže, River Park, Obydick, Eurovea. „Nebude to však mať do konca roku markantnejší dosah na konečnú cenu bytov, ale výrazne sa rozšíri ponuka v nových dokončených projektoch,“ konštatuje Peter Gerek z bratislavskej pobočky Labartt Properties. „Aj v týchto projektoch je ešte dosť bytov na predaj,“ dodáva Špirk.
PRAHA
širšie centrum | ||||
---|---|---|---|---|
názov projektu | lokalita | izby | rozloha | cena |
Pod Vinohradem | Praha 4 | 2 | 71 m2 | 4 883 475 Kč (191 343 eur) |
sídlisko | ||||
Villa park Modřany | Praha 12 | 2 | 60,6 m2 | 3 336 000 Kč (130 710 eur) |
V Česku sa stavia viac
Na Slovensku sa stavia oproti minulému obdobiu rekordne veľa bytov. Mnohé z nich sú však ešte z čias pred krízou. V porovnaní so susedmi z Česka však stále zaostávame. Kým u nás v minulom roku dokončili niečo vyše 14-tisíc bytov, v Česku to bol takmer trojnásobok – vyše 38-tisíc bytov. Rovnako je to aj so začatými stavbami. V minulom roku sa u nás začalo stavať 20-tisíc, v Česku vyše 43-tisíc bytov. Dnes je u nás celkovo rozostavaných vyše 69-tisíc bytov, v Česku je to 176-tisíc bytov.
Paneláky o tretinu lacnejšie
Panelové byty zlacneli v Česku až o tretinu. Naopak pozemkov, chát a chalúp sa kríza takmer nedotkla. Nových bytov bude čoskoro nedostatok, čo môže tlačiť ceny opäť hore. Ceny nových bytov klesli o 10 až 20 percent a pravdepodobne sa už príliš znižovať nebudú. Podobne klesli aj ceny starších tehlových bytov – zhruba o 10 percent,“ uviedol včera Aleš Budín z realitnej kancelárie AAAbyty. cz.