Na Kollára útočia z koalície, opozícia však vyčkáva: Aké môžu byť tri scenáre po jeho odchode?
3. 7. 2020, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:07)

Zdroj: Michal Svítok
Vášne okolo diplomovej práce predsedu parlamentu Borisa Kollára (54) ani zďaleka neutíchajú. Naopak, do diskusie sa už zapojil aj líder Smeru Robert Fico (55). Ten má však zviazané ruky pre rigoróznu prácu expredsedu parlamentu Andreja Danka (45). Jeho nástupca Kollár prišiel s ráznym stanoviskom.
Zdroj: Michal Svítok
Zdroj: Facebook / Mirka Mimi
Zdroj: FB
Galéria k článku
Kollár sa opakovane vyjadril, že ak by sa vzdal svojej funkcie, tak Sme rodina pravdepodobne odíde z vlády. To by pre zvyšné tri strany nemuselo byť nič príjemné, lebo bez kollárovcov by mali len 78 poslancov, čo je iba tesná väčšina. „V civilizovaných krajinách, kde politické strany fungujú dlhodobo, by Kollár odstúpil a zvolili by si iného predsedu parlamentu. Na Slovensku je však strana naviazaná na predsedu, a ten ju berie ako svoje vlastníctvo,“ povedal politológ Radoslav Štefančík.
Jeden z najväčších kritikov Kollárovej diplomovej práce, podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga, na sociálnej sieti ešte pritvrdil: „Chceme sa držať toho, čo sme hovorili aj v predvolebnej kampani, aj pri Dankovej kauze.“ Šeliga prezradil, aký očakáva najbližší postup: „Kollár po stretnutí s SaS povedal, že berie na vedomie ich výzvu na vyvodenie osobnej zodpovednosti. Nebudem predpovedať, čo bude ďalej, lebo loptička je teraz na Kollárovej strane.“
Zdroj: Jaroslav Novák
Predseda parlamentu Boris Kollár išiel na svoju prvú zahraničnú cestu do Českej republiky spolu s podpredsedom parlamentu zo strany Za ľudí Jurajom Šeligom.
Štefančík si myslí, že ak sa predseda parlamentu nevzdá funkcie, tak ešte stále „kiskovci“ z koalície nevystúpia: „Za ľudí si musia uvedomiť, že sú poslednýkrát v parlamente. Teoreticky by mohli z koalície vystúpiť, ale nemalo by to význam.“ Odborník si myslí, že strany Za ľudí a SaS by vyzerali smiešne, keby teraz kontroverznú prácu Kollárovi nevytkli, keď to robili pri Dankovej rigoróznej: „Sulík hrá na voliča. V SaS vedia, že Kollár neodstúpi.“ Podľa Štefančíka však ostane koalícia pokope.
Situácia sa môže zdramatizovať, ak niekto z opozície zvolá mimoriadnu parlamentnú schôdzu na Kollárovo odvolanie. Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini pred pár dňami povedal, že zvolanie mimoriadnej schôdze podporia. Včera jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková doplnila: "Poslanci strany Hlas počkajú na stanovisko vládnej koalície a samotného predsedu parlamentu po pondelkovej koaličnej rade."
Predseda Smeru-SD Robert Fico má podobný názor: „My sme nehlasovali za odvolanie Danka, bolo by nekorektné zvolávať teraz schôdzu. Oproti tomu, čo všetko Kollár napáchal, je však jeho diplomovka len ako keby ukradol tri čerešničky. Ak však bude záujem o zvolanie mimoriadnej schôdze, my ju podporíme.“ Ak bude zvolaná, koalícia by mohla mať vážny problém.
Otázne totiž je, ako sa koaliční poslanci pri hlasovaní zachovajú. Sme rodina má s OĽANO, ktorá za Kollárom stojí, 70 poslancov. Opozícia má 55 mandátov. Pravdepodobné je, že minimálne jeden z poslaneckých klubov SaS a Za ľudí sa na hlasovaní nezúčastní a odvolávanie Kollára bude neúspešné. Politológ Miroslav Řádek to vidí jednoznačne: „Neverím, že ho odvolajú. Bolo by to porušenie koaličnej dohody.“
Ak by sa teda Za ľudí a SaS rozhodli hlasovať za odvolanie predsedu parlamentu, tak možno Kollár naplní svoje slová: „Nemôžem odísť len z postu predsedu parlamentu. Potom nemám inú možnosť, len odísť z vlády.“ Včera svoje slová potvrdil ráznym vyjadrením: „Stále chceli odo mňa ďalšie a ďalšie požiadavky: Aby som sa ospravedlnil, aby som nepoužíval titul, aby som sa vzdal funkcií. My nie sme prilepení na stoličkách a vydierať sa nenecháme. Po mojom odchode my vládu nepovalíme, len bude bežať bez nás.“