„Nebudem rozprávať za druhých ľudí. Pre mňa je podstatné, čo sa deje za našej éry v SDKÚ-DS i na Slovensku. Zodpovedám za to, čo som prevzal a konám v tom otvorene a  jasne, tlačím na to, aby sa celá vec objasnila. To, či mali konať tak moji predchodcovia - áno, mali,“ vyhlásil. Zároveň dodal, že SDKÚ-DS má 6 500 členov a o žiadnej provízii za výstavbu továrne, o čom hovoril premiér Robert Fico, nebola reč a ani o nej nepočul.

Podľa Freša ľudia majú z utajeného projektu pri Malackách obavy. „Keď robíte tajne, vznikajú z toho obrovské obavy, fantázie, nedorozumenia, nejasnosti. Ten projekt treba odtajniť, nie kvôli SDKÚ, ale aby ľudia rozumeli, čo, a či sa niečo nebezpečné stavia a za aké peniaze,“ uviedol.

Všetci aktéri kauzy utajenej fabriky sa zatiaľ vyhovárajú na jediné – utajený režim, ktorý vyplýva z uznesenia vlády Ivety Radičovej. Na uznesenie sa odvolal aj investor stavby – Správa štátnych hmotných rezerv.

Ďalšia kauza SDKÚ?

S kauzou by mohla mať spojenie aj stavebná spoločnosť Bau3mex. Dva dobre informované zdroje nám nezávisle od seba povedali, že táto firma sa na výstavbe továrne podieľa. Šéf Bau3mexu Milan Kopernický figuruje v dvoch spoločnostiach s pokladníkom SDKÚ Igorom Kucejom. Bau3mex má pritom cez firmu ASA Assistance prepojenie aj na Lettricha. Kopernický pre náš denník odmietol spresniť, či sa jeho firma na stavbe podieľa. Rovnako nekomentoval ani svoj vzťah k Igorovi Kucejovi. Nový predseda SDKÚ Pavol Frešo už dávnejšie informoval, že s Kucejom v pozícií pokladníka neráta, ako sa aj stalo.

O prepojení malackej stavby na spoločnosť Bau3Mex náš denník informoval už koncom mája.