Právnička, čo NEVIE čítať ZÁKONY, odkázal Pollák Bihariovej! Takýto PREPLESK určite NEČAKAL!
2. 4. 2022, 17:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:07)
Predsedníčka strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová (41) kritizovala novelu zákona o obecnom zriadení, ktorú predložil poslanec OĽaNO Martin Fecko. Politička tvrdí, že ide o spôsob, ako sa zbaviť rómskeho obyvateľstva. Poslanec OĽaNO Peter Pollák mladší (30) však odkázal, že Bihariová klame!
Zdroj: tasr
Zdroj: rchív P.P,
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Irena Bihariová (PS) rozprúdila na sociálnej sieti vášnivú diskusiu svojím príspevkom, v ktorom tvrdí, že poslanci OĽaNO našli spôsob, ako sa zbaviť rómskeho obyvateľstva v slovenských obciach! Narážala na novelu zákona o obecnom zriadení, ktorú predložil poslanec OĽaNO Martin Fecko a parlament návrh v prvom čítaní schválil.

Bihariová tvrdila, že podľa nového zákona, ak by sa „nerómska“ časť dediny chcela zbaviť Rómov v „rómskej“ časti, môže to urobiť cez referendum. „Na hlasovaní sa smie zúčastniť len jedna časť obyvateľov, nie všetci z celej dediny, ale len obyvatelia z tej časti, ktorá sa chce odčleniť. V praxi tak jednoducho stačí, aby si nerómska časť dediny odhlasovala, že chce byť samostatnou jednotkou bez Rómov, a hotovo. Zákon tej druhej časti obce (tej v praxi zväčša rómskej) žiadne právo kecať do toho nepriznáva. Nedovoľuje jej ani vyjadriť sa k odčleňovaniu hlasovaním,“ vysvetľovala predsedníčka Progresívneho Slovenska. Podľa jej slov to už nikoho netrápi, čo bude so zvyšnou časťou dediny, ktorá nebude mať samosprávne riadenie.
Zdroj: archív, olano
Bihariová kritizovala, že na hlasovaní o spornom zákone chýbali rómski poslanci Jarmila Vaňová a Peter Pollák mladší (obaja OĽANO).
Politička zároveň vyčítala, že sporný zákon, ktorý podľa jej slov legalizuje rasizmus a segregáciu, „nepriniesli fašisti, ale poslanci OĽaNO“. Bola pobúrená tým, že za návrh zákona zdvihla ruku aj poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková, ako aj viacerí poslanci zo Sme rodina. Paradoxné podľa nej je, že na hlasovaní, naopak, chýbali rómski poslanci Jarmila Vaňová a Peter Pollák mladší (obaja OĽaNO). „Hanba hanbúca je to, že ešte aj tí zo SMER-u a Hlasu mali väčší chochmes a nedvihli za to ruky. A to by teda, keď už pre nič iné, malo koaličných poslancov a poslankyne fakt zahanbovať,“ konštatovala nahnevaná Bihariová.
Následne sa do Bihariovej obul mladý poslanec za OĽaNO Peter Pollák s tým, že politička klame. Proti argumentu, ktorý Pollák použil, sa Bihariová ohradila poznámkou, že Pollák operuje vetami z dôvodovej správy, ktorá je irelevantná. „Právne normy sú v zákone, nie v dôvodovej správe,“ vysvetľovala politička.
Článok pokračuje na ďalšej strane!
Následne napísal Pollák status na sociálnej sieti s tým, že Bihariová šíri dezinformácie a hoaxy. „Irena Bihariová si dovolila zaútočiť napriek tomu, že ako právnička by mala vedieť čítať zákony, iba že by to tak nebolo a vedomo klame. Ja právo vyštudované nemám, napriek tomu som sa naučil čítať zákony, dôvodové správy, ktoré vysvetľujú, o čom zákon je. Prosím, ak sa poznáte s tou pani, naučte ju čítať hoci len šlabikár,“ vysmieval sa Pollák Bihariovej. Zároveň však dodal, že sám nesúhlasí s týmto návrhom a v takomto znení ho ani nepodporí v druhom čítaní.

Zdroj: facebook - Progresívne Slovensko
Aktuálne sa ukázalo, že novela zákona o obecnom zriadení predsa len nie je v poriadku. Upozornil na to končiaci poslanec za SaS a štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Ondrej Dostál. Ten sa na názor na navrhovanú novelu pýtal ministra vnútra Romana Mikulca, keďže jeho rezort má samosprávu v gescii. Ministerstvo vnútra nesúhlasí s návrhom zákona od OĽaNO, dôvody nájdete v galérii!

Dostál upozornil aj na kritiku Únie miest Slovenska (ÚMS), ktorá odmieta delenie miest a obcí navrhované poslancom OĽaNO Feckom a vyzýva ho, aby svoj návrh stiahol. „Novela zákona o obecnom zriadení, ktorú na rokovanie parlamentu predkladá poslanec OĽaNO, je pre ÚMS neakceptovateľným zásahom do práv samosprávy. Poslanec Fecko navrhuje zmenu v znení, že o odčlenení časti obce by rozhodovali len oprávnení voliči v odčleňovanej časti obce a obyvatelia pôvodnej obce strácajú možnosť vyjadriť sa,“ reagovala ÚMS na návrh zákona. Únia zdôraznila, že tvrdenie poslanca Fecka, že návrh zákona je v súlade s Ústavou SR či s právom Európskej únie, je objektívne klamstvo.
Dostál vyzval kolegov poslancov, aby zobrali do úvahy nesúhlasné stanovisko gestorského rezortu, ako aj združení samospráv (Únia miest, ZMOS) a svoj postoj v druhom čítaní prehodnotili.
Reakciu Bihariovej na status Dostála si prečítajte na ďalšej strane!
„Súhlasím so stanoviskom štátneho tajomníka pána Dostála a plne podporujem aj výzvu Únie miest adresovanú predkladateľovi návrhu. Ide o nezmyselný návrh s nedomyslenými následkami, ktorý nielenže nijak nereflektuje skutočné problémy obcí, ale mnohým by mohol privodiť ďalšie,“ reagovala na naše otázky v súvislosti s príspevkom Ondreja Dostála predsedníčka PS Irena Bihariová.

Podľa Bihariovej je nezmyselné, aby sme chápali výkon na samosprávne riadenie ako právo deliť sa na mikrojednotky. Trendom sa podľa jej názoru musí stať, naopak, spájanie obcí. Návrh podľa političky vôbec nepočíta s tým, ako by mal fungovať zvyšok obce po tom, čo sa časť oddelila. „Ostanú bez riadenia, rozpočtu a šance zabezpečiť svojim obyvateľov verejné služby. To zakladá protiústavnú nerovnosť,“ uviedla Bihariová.
„Vzhľadom na zásadné následky pre ,zvyškovú časť´ obce je absurdné a dokonca pre rozpor s čl. 5 Európskej charty aj protiprávne, aby boli jej obyvatelia vylúčení z práva vyjadriť sa k odčleneniu formou referenda. Ich sa to predsa týka tiež,“ vysvetľuje ďalej. Takýto návrh podľa jej slov by v konečnom dôsledku vytvoril predpoklad aj pre neskoršie veľmi nebezpečné snahy ústiace do segregácie rómskej menšiny.