Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner (55) sa tak skoro na slobodu nedostane. Prokuratúra ho dnes obvinila z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

V prípade vraždy Jána Kuciaka (†27) a Martiny Kušnírovej  (†27) nastal zásadný posun. Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky obvinil objednávateľa vraždy. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti. Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači vlani koncom februára. Po viac ako roku vyšetrovateľ z tohto ohavného skutku obvinil Mariana Kočnera.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Zdroj: archív

Meno podnikateľa sa so smrťou novinára spája prakticky od začiatku. Kuciak sa totiž vo svojich článkoch venoval jeho pochybným obchodom. Kočner sa mu taktiež pred smťou teleofnicky vyhrážal a hovoril, že bude hľadať špinu naňho aj na jeho blízkych. Kočner je okrem toho obvinený v takzvanej kauze televíznych zmeniek a nachádza sa v sprísnenej kolúznej väzbe v Leopoldove.

Mariána Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej bola aj jeho snúbenica Martina Kušnírová.

Rozsiahle vyšetrovanie

Vyšetrovanie bolo podľa slov prokurátora mimoriadne rozsiahle. Spis má údajne takmer 40 zväzkov a 15-tisíc strán. Ďalej detailne popisuje, čo všetko preverovali. Ďalej uviedli, že vyšetrovanie sa pravdepodobne ešte predĺži o pol roka.

Úrady zrealizovali 8 výsluchov obvinených, 6 výsluchov poškodených, 17 podozrivých, 225 svedkov, jedna konfrontácia, dve rekognície, 2 vyšetrovacie pokusy, 41 previerok tela, 34 prehliadok pozemkov, 54 bytových prehliadok 12 obhliadok miest vrátane miesta činu. Vyšetrovatelia zaistili a analyzovali 324 GB dát, údaje z kamier 35,9 TB, dáta 50 TB.  Z akcie News 1 a News 2 získali 790 stôp, notebooky, USB kľúče, hardisky, šesť osobných áut a ďalšie stopy.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 20:21 v jej dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Spáchal ju jeden páchateľ, doviezla ho jedna osoba, tretí bol sprostredkovateľ, štvrtá si ju objednala.

8. marca bol obvinený Marián Kočner pre objednávku vraždu Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj Martina Kušnírová. Obvinené boli dosiaľ štyri osoby – Alena Zsuzsová, ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Szabó, ktorý mal strieľať, Miroslav Marček, ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán Andruskó, ako sprostredkovateľ. Sú vo väzbe. Dôvodom objednávky bola práca novinára.

Trojica Szabó (zľava), Zsuzsová a Marček, ktorá sa podieľala na vražde novinára Kuciaka a jeho partnerky.
Trojica Szabó (zľava), Zsuzsová a Marček, ktorá sa podieľala na vražde novinára Kuciaka a jeho partnerky.
Zdroj: archív

Vražedná zbraň

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo, aj kto ju upravoval. Informoval o tom prokurátor na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry.

Objednávatelia

Prokuratúra odmietla odpovedať na otázku, či okrem Kočnera, ktorého obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je viac objednávateľov. Odvoláva sa na priebeh vyšetrovania. Talianska stopa sa podľa prokuratúry nepotvrdila. Hovorili o tom na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry.

Ďalšie otázky

Prečo bol Kočner obvinený až teraz zdôvodňujú prokurátori tak, že sa viac o tom rozprávalo, ako mali dôkazov. Novinárov zaujímalo, či sa bude vyšetrovať ďalej aj telefonát Roberta Fica s Vadalom, keďže končí spoločný vyšetrovací tím s Talianmi. Prokurátor odpovedal, že to vyšetrovať nebudú, pretože sa to stalo v roku 2012 a oni vyšetrujú vraždu z roku 2018. Na otázku prečo nie je obvinený Peter Tóth prokurátori odpovedali, že sa vedie sa samostatné trestné stíhanie za sledovanie a predpokladajú, že v tejto veci bude v krátkej dobe rozhodnuté.

REAKCIU MINISTERKY VNÚTRA SI PREČÍTATE NA DRUHEJ STRANE