Čo majú homosexuáli na Slovensku robiť, keď majú problémy, napríklad s dedením, či informovaním sa o zdravotnom stave svojho partnera, ktorým má registrované partnerstvo zabrániť?

Ja si nemyslím, že ich majú. To je skôr takto v médiách pretraktované a podsúvané, ako sú títo ľudia prenasledovaní. Naopak. Nechcem povedať, že majú práva nadštandardné, ale rovnaké, ako heterosexuálne orientovaní.

Poznáte nejakých homosexuálov?

Áno, poznám. V Žakovciach, ak ste počuli o tom projekte môjho brata. Stará sa o týchto homosexuálov. Tam má tú škálu celú, tam sú aj pedofili, homosexuáli, narkomani, vrahovia. Tam je tá škála deviantných správaní široká.

Aký je to projekt?

To je dielo, ktoré je 22 rokov na Slovensku.

Lieči tam homosexuálov, alebo čo tam robí?

Áno, je tam liečba modlitbou, prácou a zákazom používania návykových látok.

Čo je podľa vás na homosexualite také nebezpečné?

Nebezpečné je to, ak sa pôjde tou cestou, ako v zahraničí. Stáva sa, že majorita sa stáva prenasledovanou. Tie praktiky homosexuálov. Prečo by človek, ktorý má hotel nemohol odoprieť izbu, pre takýto homosexuálny pár. On má iný názor.

Ak by mal niekto penzión a odmietol by tam ubytovať černocha, bolo by to v poriadku?

Vidíte, vy média… To nemá s rasovou diskrimináciou nič spoločné. Ako nebezpečný precedens by som vnímal, že v zmysle trestného konania má takýto registrovaný partner právo nevypovedať. Skúsenosť je taká, zvlášť medzi homosexuálnymi mužmi, kde sa pácha násilie. A to také násilie, až dochádza k usmrteniu druhého. A ak by mal byť chránený takýto človek a nemusel by podať svedeckú výpoveď, pokladám to za precedens. V New Yorku bola konferencia, ktorá homosexuálov učila, ako nezabiť pri takýchto praktikách svojho druha.

Koľko Slovákov zomrelo na niečo také?

Rovnako nebezpečné sú adopcie. Stále hovoríme, že dvaja muži a dve ženy majú práva. Ale kde sú práva detí? Kto sa opýta týchto detí, či chcú mať dvoch mužov či dve matky? Také dieťa to nedokáže.

Ale ani rómskych detí sa nik nepýta, či sa chcú narodiť do osady...

Počkajte. Keby ste sa vy vo svojom veku rozhodli, že chcete mať dve matky alebo dvoch otcov, nech sa páči. Ak je to vaša cesta. Ja som taký staromódny v týchto veciach. Táto spoločnosť aj média sú orientované prohomosexuálne.

Myslíte, že homosexualita sa dá liečiť?

Podľa toho, aký typ to je. Psychiatri hovoria o poruche. Keď chcem povedať, že spoločnosť nie je v poriadku, poviem, že je porušená? Poviem, že je chorá. Psychiatri hovoria, že sú tu úspechy. Ja inak nepozerám televízor, ale to Modré z neba, kde si homosexuálne orientovaný rómsky chlapec bral biele dievča som videl. To dievča malo veľkú ambíciu zmeniť jeho orientáciu. Je to možné, všetko je v živote možné. Život je plný paradoxov. S Božou pomocou je to možné.

Modlitbou alebo ako?

Nielen modlitbou, ale však sú aj psychiatri, ktorí aj odborne dokážu pomôcť. Môžete pomôcť, ale len tým, ktorí o pomoc stoja. To keby ste mali aj rakovinu a nechcete chemoterapiu, alebo morfium, ktorý tlmí bolesť. A budete mať bolesti, lekár by nemal mať problém to rešpektovať.

Máte deti. Čo by sa stalo, keby za vami prišlo vaše dieťa a povedalo: Som gej alebo som lesba?

Dúfam, že sa to nestane v našej rodine. Ale život je plný paradoxov. A už mám dosť veľa rokov, aby som suverénne povedal, nie v našej rodine sa to nestane.

Ale ak by sa to stalo? Čo by ste robil?

Určite by som nezostal v nečinnosti. Pozrite, deti sú tak blízke osoby a sme na ne citliví. A keď neodsudzujem a neodvrhávam tých iných ľudí, prečo by som mal odvrhnúť vlastné dieťa? Je to ťažké prijať túto skutočnosť.

Chceli by ste, aby sa liečilo?

Určite by som sa radil s odborníkmi a hľadal pomoc pre toto dieťa. Ale pozrite sa, ak je dospelé dieťa a rozhodne s ísť touto cestou, tak ani pár volov ho neudrží. Pozrite sa koľko rodičov trápi, že ich deti idú zlou cestou. Možno cestou kriminálnou. Tí rodičia môžu zúriť, plakať.