„Je vo vážnom stave,” povedal len v piatok na tlačovke zlomeným hlasom šéf Smeru Robert Fico, keď hovoril, že jeho kolega bojuje o svoj život. O deň neskôr prišiel ešte väčší šok – Ľubomír Petrák prehral svoj posledný boj. Opozičný poslanec, ktorý mal korektné vzťahy aj s koalíciou, zápasil s koronavírusom aj pridruženými ochoreniami, ktoré spôsobovali vážne komplikácie.

V nemocnici mal byť už takmer dva mesiace. „Pred dvomi týždňami ho pustili domov, ale zase ho museli hospitalizovať,” povedal zdroj z prostredia Smeru. V kruhu rodiny mal Petrák pobudnúť iba jeden deň. Sily mu mali uberať najmä problémy s dýchaním a s tým súvisiaci otvor v priedušnici. Experimentálnej liečby, o ktorú mal mať záujem, sa tak už nedočkal.

Jeho smrť je pre rodinu, priateľov aj kolegov o to bolestivejší, že len pred mesiacom zomrela aj jeho mama. „Dala si mi život, starala sa o mňa, vychovala ma a teraz ma navždy opúšťaš...Odpočívaj v pokoji,” napísal vtedy poslanec na sociálnej sieti, keď uverejnil smútočný oznam. 

Teraz smútia aj za ním. „Každý, kto bližšie poznal Ľubomíra Petráka, musí za ním smútiť,” dodal dojímavý odkaz predseda Smeru-SD Robert Fico. Pripomenul, že v Petrákovom odchode stráca človeka, ktorý bol 30 rokov jeho nielen politickým kolegom, ale aj osobným priateľom. „Ľubo, odpočívaj v pokoji," odkázal.

Pohnutie nad správou o úmrtí dlhoročného kolegu a priateľa vyjadril aj šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Pandémia svojimi tragickými dosahmi zasahuje celý národ a je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme ju porazili," dodal.

Kondolenciu pridal aj minister školstva Branislav Gröhling. „Hoci bol zo strany Smer-SD a ja z SaS, vždy sme mali korektný vzťah, povedal by som, že dokonca kamarátsky," povedal s tým, že mu budú chýbať ich rozhovory a ocenil korektnú debatu v diskusiách.

Kondolujú aj najvyšší ústavní činitelia

Zuzana Čaputová

„Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine a kolegom poslanca Ľubomíra Petráka."

Boris Kollár

„Táto smutná správa ma ľudsky veľmi zasiahla a chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť celej jeho rodine, pozostalým a blízkym. “

Igor Matovič

„Ľuba Petráka som mal rád. Považoval som ho de facto za omyl v Smere a veľakrát som mu to aj povedal.”