Poslanec KROŠLÁK exkluzívne: OĽANO je SEKTA, od Matoviča očakávam veľkú POMSTU
6. 2. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:50)

Zdroj: Miroslav Miklas, Július Dúbravay
Ján Krošlák (48) si tesne pred decembrovým hlasovaním o nedôvere vláde presadol z klubu Sme rodina do lavíc medzi nezaradených poslancov. Dlhodobo otvorene kritizuje svoju bývalú stranu OĽaNO a jeho predsedu Igora Matoviča. Ľudí v jeho okolí, ktorí mu ostali verní, nazýva sektou.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Do parlamentu ste sa dostali na kandidátke OĽaNO, neskôr ste sa stali členom klubu Sme rodina. Dnes ste jedným z nezaradených poslancov. Ako sa vám medzi nimi sedí?
Nie je to pre mňa nič nové. Keď som na jeseň 2021 vystúpil z klubu OĽaNO, bol som vyše roka nezaradený. V podstate som sa len vrátil medzi nezaradených.
A to tesne pred hlasovaním o nedôvere vláde. Prečo ste vystúpili z klubu Sme rodina?
Považoval som za povinnosť vystúpiť, pretože poslanecký klub Sme rodina išiel hlasovať proti nedôvere.
A váš postoj bol prečo iný ako ten, aký panoval v hnutí Sme rodina?
Bol to môj dlhodobý postoj voči Igorovi Matovičovi a jeho štýlu vládnutia, voči všetkému, čo od výhry v parlamentných voľbách spravil. Ani po výmene, keď sa premiérom stal Eduard Heger, som nevidel žiadnu zmenu. Naopak, videl som, že tie najväčšie škody robí Matovič a dokonca by som povedal, že z pozície ministra financií ešte väčšie. Pre mňa to bola otázka času, keď prejavím svoj názor.
To ste mohli robiť dlhodobo ako nezaradený. Prečo teda ten vstup ku kollárovcom?
Nezávislý poslanec je odstrihnutý od všetkých informácií, potreboval som sa niekam zaradiť. No a chcel som Borisovi Kollárovi pomôcť pri presadzovaní jeho myšlienok, vecí, ktoré sa týkali stavebného zákona a sociálnych vecí. Stále som však mal veľké výhrady proti praktikám vládnutia Igora Matoviča, lebo on riadil krajinu aj v čase, keď bol premiérom Eduard Heger. Príležitosť bola aj vlani v septembri, keď sa hlasovalo o odvolávaní ministra financií. Ležal som v nemocnici a podpísal som reverz, aby som mohol ísť do parlamentu. Zistil som však, že môj hlas by bol iba 74 a nestačilo by to na odvolanie Matoviča. Tak som sa vrátil liečiť, so Sme rodina sme podoťahovali nájomné byty a ďalšia príležitosť prišla v decembri.

To ste však už z klubu vystúpili.
Áno. V podstate dva dni pred hlasovaním sa ku mne dostali šumy, že som 76. poslanec, ktorý zdvihne ruku za vyslovenie nedôvery.
Považujete teda svoj hlas za ten rozhodujúci, ktorý bol potrebný na pád vlády?
Presne, z klubu Sme rodina už vystupovali aj poslanci Martin Borguľa a Patrick Linhart. Mali svoje podmienky a viem, že by im ich splnili.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Splnená by bola aj podmienka na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca?
Aj odvolanie Mikulca, len aby Borguľa nezahlasoval za pád vlády. Dozvedel som sa, že som v poradí 76. poslanec a nezaváhal som ani chvíľu. Dal som na Facebook status, aby som vylúčil všetky špekulácie, aby ma nikto nekontaktoval a nikto na mňa netlačil.
Boli snahy presvedčiť vás, aby ste zmenili názor?
Bolo ich veľa. Volali mi rôzni ľudia, či nejdem na kávu. Všetko som odmietol.
Volali vám ľudia z okolia Igora Matoviča alebo skôr z okolia Eduarda Hegera?
Ale to je to isté. Okolie Hegera je Matovič. Vtedy sa Heger ešte nerozhodoval, že pôjde vlastnou cestou. To sa stalo až po páde vlády. Eduard Heger má svojho pána a tým je Igor Matovič. Je to smutné konštatovanie. Neraz som sa vyjadril, že pre mňa je OĽaNO sekta. Pozrel som si definíciu sekty a spĺňajú väčšinu podmienok. Nehovorím o poslaneckom klube, tam nie sú len členovia OĽaNO. V samotnom hnutí je však silný kult osobnosti, neexistuje tam žiadne kritické myslenie. Títo ľudia sú v parlamente, na Úrade vlády, podosadzovali ich do rôznych inštitúcií.
Ako teda prebiehali diskusie v samotnom klube?
Väčšinou tam bola diskusia, niekedy aj búrlivá. Ale vždy na ten záver je tak, ako povie Igor Matovič. Pýtal som sa, na čo vôbec bola diskusia, keď nakoniec je aj tak, ako on povie.
Ako vnímate Igora Matoviča ako politika?
Ako veľmi zlého politika. Žije z toho, že rozdeľuje. Keď je chvíľku na slovenskej politickej scéne pokoj, tak príde s niečím, len aby tú spoločnosť rozdelil. Rozosieva nenávisť, a to mi najviac prekáža na jeho politike. Ale jeho okolie mu drukuje, šíri a zdieľa jeho nenávisť.
Čím vás teda očaril na začiatku, keď ste prestúpili od SaS na kandidátku OĽaNO?
Nikdy som nebol členom politickej strany. Dozvedel som sa niečo, čo ma prinútilo odísť od SaS. A úplne na začiatku som bol tiež posadnutý osobou Igora Matoviča, bol som ochotný spraviť a povedať čokoľvek. Má schopnosť emocionálne manipulovať ľudí, ale prekážalo a prekáža mi, že väčšinou klame.
Ako to myslíte?
Dostane sa k nemu nejaká informácia a on bez toho, aby si ju vôbec overil, pustí ju von. Robí to často, takže ešte skôr ako si človek vôbec overí, či povedal pravdu, vypustí von ďalšie tri informácie. Takže na prvú sa aj zabudne. Takto chŕli rôzne veci bez toho, aby vôbec niesol zodpovednosť za to, že klamal. Musím povedať, že som sa na tom nikdy nepodieľal a nikdy som takéto jeho informácie nezdieľal. Za najväčšie klamstvo minulého roka považujem masívnu kampaň, že na každé dieťa bude dvesto eur.
Asi nie ste jediný. Z klubu odišla s Jánom Budajom skupina poslancov. Bol mu Budaj vážnym oponentom?
Diskusie boli vždy búrlivé, oponentov bolo veľa. Keď som odišiel z klubu, myslel som si, že by so mnou mohlo odísť aj dvadsať ľudí. Ale Matovič to vždy geniálne dokázal emocionálne zmanipulovať tak, že v závere dňa všetci súhlasili s jeho názorom. Poslanci z platformy okolo Jána Budaja vystrkovali rožky, ale na záver dňa sklapli. Ale teraz sa už zvolebnieva.
Ich odchod teda vnímate skôr ako vypočítavosť?
Určite. Pre mňa by boli hrdinovia, ak by to urobili v tom čase, keď som odišiel ja. Teraz to už nie je žiadne hrdinstvo, tváriť sa, že sú nejaká platforma. Teraz to už je čisto vypočítavosť.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na OĽaNO už Krošlák nemá dobrého slova. Tvrdí, že v klube sa robí len to, čo povie Igor Matovič. Stranu nazval sektou.
Ale voľby budú až v septembri.
Pre mňa je nepochopiteľné, ako mohli poslanci zahlasovať za predčasné voľby v septembri. Jún bol úplne prirodzený, nezahlasovalo zaň 73 poslancov. Myslím si, že týchto 73 poslancov sa neoprávnene obohacuje o tri poslanecké platy. V júli, auguste a septembri už bude predvolebná kampaň a v parlamente sa nič robiť nebude. Preto to pokladám až za chrapúnstvo.
A ako vyzerá vaša politická budúcnosť?
Moje politické ambície – chcel som sa venovať športu a životnému prostrediu – boli nenaplnené. Takže sa budem rozprávať so stranami, mám vytipované možno dve-tri, ale nepoviem ktoré. Keď budú akceptovať môj názor a budem môcť byť nápomocný, tak by som chcel kandidovať.
Sú to strany ľavicové alebo pravicové? Je medzi nimi aj Hlas-SD?
Je medzi nimi aj Hlas. Pre mňa nie je smerodajné, čo majú strany v názve. Aj pravicová strana chce pomáhať ľuďom, veď podporuje podnikateľov, ktorí dávajú prácu. Mám silné sociálne cítenie, hoci nie som za rozdávanie peňazí bez rozmyslu. Pre mňa je dôležité, ako premýšľajú predstavitelia strán a aký majú program.
Čo teda budete robiť do septembra v parlamente?
To by som sa chcel spýtať aj tých poslancov, ktorí zahlasovali za september. Teraz bude v parlamente ešte väčší chaos ako doteraz. Neexistujú žiadne koaličné dohody, každý si bude predkladať, čo chce, nebudeme vedieť, aké sú pozmeňováky a všetko sa bude riešiť za pochodu. Budem určite podporovať všetko, čo pomáha ľuďom. Očakávam totiž, že príde veľmi zlá situácia aj s energiami, aj s cenami za potraviny.
Myslíte si, že vláda Eduarda Hegera vydrží do septembra alebo vymenuje prezidentka Zuzana Čaputová úradnícku vládu?
Neviem. Nie som si úplne istý, že bude chcieť prezidentka prebrať plnú zodpovednosť za svojich nominantov, lebo aj oni môžu urobiť chyby. Budú prezidentské voľby a zodpovednosť padne na jej hlavu.
Mala som skôr na mysli, či Matovič nedonúti Hegera robiť chyby.
To zodpovedá jeho intrigánskej a zákernej povahe. Ideme do predvolebného boja a každý, kto sa Matovičovi postavil, tak bude osočovaný a možno aj kriminalizovaný. Do tejto kategórie zaraďujem aj Jara Naďa, Jána Budaja aj Eduarda Hegera. Všetci títo ľudia môžu byť terčom jeho útoku. Matovič sa bude držať svojej línie antikorupcie, každý deň budeme počuť o mafii a obklopí sa svojimi najvernejšími. Som zvedavý, či ich na kandidátke dá na prvé miesta, lebo z tých posledných sa neprekrúžkujú a on bude potrebovať, aby sa tí najvernejší dostali do parlamentu.