V online svete nie su podvody ničím novým. Verejnosť sa postupne učí bojovať nielen s dezinformáciami, ale aj podvodmi, ktoré majú jediný cieľ.  Nalákajú neznalého, alebo naivného občana a zväčša s vidinou výhry, alebo príspevku na charitu z neho vymámia buď financie, alebo rovno osobné a bankové údaje. To, že sa takýto človek ocitol s prázdnym účtom, pritom nie je ničím novým.

Podvody sa nevyhli ani prezidentke

Neželanou tvárou takéhoto videa sa stala aj prezidentka Zuzana Čaputová, pričom tvorcovia videa ukradli jedno z jej starších vystúpení.  V tomto prípade sa snažia ľudí zneužiť aj cestou komentovania a ide o klasický phising.  Na vyjadrenie zo strany prezidentskej kancelárie čakáme. 

Podvodné video ukradlo staršie verejné vystúpenie Zuzany Čaputovej
Zdroj: facebook

Nenechajte sa oklamať!

V prípade podvodných mailov a videí, ale aj sms správ, ktoré od vás lákajú osobné údaje vrátane tých bankových, treba predovšetkým ignorovať, nereagovať na ne a v žiadnom prípade osobné a bankové údaje nezdieľať. Odporúča to aj hovorca Policajného prezídia  Michal Slivka. "Nereagovať na tieto typy stránok je základný postup. Určite neposkytovať žiadne osobné údaje, ani sa na predmetné stránky neprihlasovať a neklikať na ne," reagoval pre náš denník.