Politológ Řádek: Danko hrá v koalícii vlastnú opozičnú hru
7. 4. 2025, 13:45

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
Predseda SNS Andrej Danko opäť rozvíril vody v koalícii – tentoraz útokom na transakčnú daň. Podľa politológa Miroslava Řádka ide o premyslenú stratégiu, v ktorej hrá Danko rolu vnútornej opozície a bojuje aj o vlastné prežitie.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Najnovší spor v koalícii sa točí okolo transakčnej dane, ktorú ostro kritizuje líder SNS Andrej Danko. Ten už avizoval, že ak nebude vypočutý premiérom, príde s vlastným návrhom a poruší tak koaličnú dohodu. Pre vládu Roberta Fica (Smer) ide o ďalší výbušný moment v sérii konfliktov, ktoré podrývajú jej stabilitu.
Formálne koaličný, vnútorne opozičný?
„Tá situácia nie je vôbec prekvapivá,“ hovorí pre Plus JEDEN DEŇ politológ Miroslav Řádek. „Danko oprávnene nebol s daňou stotožnený od začiatku. Už pred mesiacmi naznačoval, že ju odmieta. Chápe, že to je jednoducho veľmi nepopulárne a že to môže mať opäť zlý vplyv na preferencie.“

Řádek tiež upozorňuje, že líder SNS sa už dlhšie profiluje ako „vnútorná opozícia“ v rámci vládnej koalície. Hoci formálne stojí pri vláde, v skutočnosti hrá na seba. „Takže zachraňuje do istej miery svoje vlastné preferencie,“ tvrdí odborník.
Vyobchoduje niečo iné
Podľa Řádka Danko pri transakčnej dani svoje nedosiahne. Aj keď SNS túto tému využíva na politické zviditeľnenie, Řádek neočakáva, že by napokon došlo k jej zrušeniu. „Skôr si myslím, že Danko si to vyobchoduje za niečo iné. Nepôjde na hranu úplne,“ dodal na záver Řádek s tým, že chaos v koalícii môže ešte eskalovať.
Gašpar Hlasu pripomenul čurillovcov
Napätie v koalícii však nevytvára iba Danko. Výrazne pod paľbou kritiky sa ocitá aj strana Hlas, najmä zo strany svojho koaličného partnera Tibora Gašpara (Smer). Ten v nedávnom rozhovore otvorene kritizoval ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) za to, že podľa neho nerobí dosť pre vyšetrenie činnosti tzv. čurillovcov.

Kritika voči Hlasu môže naznačovať, že napätie v koalícii presahuje rámec jednotlivých tém. Smer a Hlas síce spoločne vládnu, no ich predstavy o fungovaní štátu – napríklad v oblasti bezpečnosti – nie sú práve, jemne povedané, kompatibilné.