Politológ Miroslav Řádek: Len kvôli zvyšovaniu daní Ficova vláda určite nepadne
29. 12. 2023, 11:40 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:40)
Politológ z Trenčianskej univerzity upozorňuje, že zvyšovanie spotrebných daní financií už navrhoval aj predchádzajúci premiér Ľudovít Ódor. Kritika opozície je preto prekvapivá.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: TONY STEFUNKO
Galéria k článku
Búrlivá decembrová parlamentná schôdza sa niesla v znamení predovšetkým opatrení na konsolidáciu verejných financií a schvaľovania rozpočtu na rok 2024. Napriek tomu, že mnohí ekonómovia upozorňujú, že nová vláda mala na budúci rok šetriť viac, politológa postup nového kabinetu neprekvapuje. "Od sociálnych demokratov sa nikdy nedá očakávať, že budú šetriť", hovorí v relácii Karty na stôl Miroslav Řádek. "Robert Fico sa rozhodol, že vyzbiera peniaze od nás všetkých prostredníctvom nových daní a zároveň si zálohuje svoju voličskú základňu."
Hlučná opozičná kritika zvyšovania, či zavádzania nových daní, je však podľa politológa paradoxom. "Ak si ľudia pamätajú ešte spred pár mesiacov, úradnícky predseda vlády Ľudovít Ódor prišiel so svojim legom. Aj on hovoril o tom, že Slovensko sa zvyšovaniu daní nevyhne." Ficov predchodca chcel ísť ešte ďalej. "Navrhoval zvýšenie DPH o jedno percento, alebo hovoril o zavedení dane na sladené nápoje." Súčasná vláda sa rozhodla ísť inou cestou. "Ide o opatrenia, ktoré majú zalepiť veľkú dieru v rozpočte, ale popri tom veľmi štedro rozdáva peniažky, predovšetkým dôchodcom."

Niet pochýb o tom, že seniori finančnú pomoc potrebujú, no podľa Řádka si aj mnohí z nich uvedomujú ekonomickú realitu krajiny. "Istá skupina z nich sa necíti úplne komfortne. Pri zachovaní aj rodičovského a 13. dôchodku cítia, že štedrosť zo strany štátu je pomerne veľká a už aj oni si kladú otázku, ok, ale kto to zaplatí." Odpoveďou je práve stredná, alebo mladšia generácia.
Zvyšovanie daní iba niekoľko mesiacov po parlamentných voľbách navyše nemusí byť pre vládu až také bolestné. "Keďže to robia na začiatku funkčného obdobia, tak sa spoliehajú, že sa na to zabudne," zdôrazňuje Miroslav Řádek. "Navyše môže vláda vo svojej rétorike veľmi efektívne podhodiť bývalé vlády Matoviča a Hegera, že dlhy vznikli práve za nich." Či fakt, že v roku 2024 budeme mať hlbšie do vrecka, môže ovplyvniť vládne preferencie, má politológ jasno. "Len kvôli zvýšeniu daní súčasná vláda určite nepadne."
Napriek tomu, že vládna koalícia po useknutí poslaneckej rozpravy rozpočet schválila, ešte sa čaká na podpis prezidentky Zuzany Čaputovej. Aby sme v januári nevhupli do rozpočtového provizória, musí to stihnúť do konca tohto roka.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Diskusná relácia "Karty na stôl", ktorej hosťom bol Miroslav Řádek.