PODRŽTAŠKY tiahnu na palác! Ktorá je väčšia: Korčok či Pellegrini?
6. 2. 2024, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:44)
Prezidentskej kampani dominuje výraz, ktorý šíri ulica aj politici. Termín „podržtaška“ má ambíciu stať sa najpoužívanejším slovom tohto roka.
Zdroj: Retuš P1D, archív
Zdroj: Facebook/Peter Pellegrini
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Zoznam kandidátov na post hlavy štátu sa uzavrel. O palác malo pôvodne zabojovať 23. marca v prvom kole tohtoročných prezidentských volieb dovedna 11 kandidátov. Po včerajšku to však bude rovných 10 kandidátov, keďže kanndidatúra jedného z kandidátov nemala dostatok podpoisov od občanov, informovala TV Markíza.
Za koho „kopali" ?
Bez ohľadu na túto zmenu sa pozornosť verejnosti a médií už dlhodobo sústredí predovšetkým na dvojicu najhorúcejších favoritov: šéfa parlamentu a lídra Hlasu Petra Pellegriniho (48) a exdiplomata Ivana Korčoka (59). Práve oni čelia od oponentov hanlivému označeniu „podržtaška”. Súvisí to s ich politickou kariérou. Kto z nich je väčšia „podržtaška”? Tak sa pozrime, pre koho títo prezidentskí kandidáti doteraz „kopali”.
„Na podržtašku sa neurážam, je to štandardný manuál kampane,“ reagoval Pellegrini pre TV Markízu na skutočnosť, že ho ľudia na opozičných protestoch nepekne nálepkujú.
Naopak, v koalícii a medzi jej voličmi sú zase presvedčení, že „podržtaškou“ je Korčok, pretože počas svojej kariéry pracoval vo viacerých vládach v rôznych politických farbách. „Opatrne s takýmito výrazmi, lebo originál je len jeden,“ odkázal kritikom ironicky Korčok v januári.

Zdroj: fb/ivan.korcok
Kariéra oboch favoritov sa líši. Pellegrini bol celý politický život v službách jednej strany, konkrétne Smeru. Odtrhol sa začiatkom leta 2020, keď si založil stranu Hlas. U Korčoka to bolo pestrejšie, slúžil pod ministrami v rôznych politických farbách. Ako minister bol nominantom SaS.
Kariérne míľniky Korčoka:
• V roku 1992 začal pôsobiť na vtedajšom Ministerstve medzinárodných vzťahov SR.
• V rokoch 1993 až 1996 bol 2. tajomníkom veľvyslanca v nemeckom Bonne.
• V rokoch 1996 až 1997 bol hovorcom rezortu slovenskej diplomacie. Bolo to v časoch, keď bol premiérom líder HZDS Vladimír Mečiar.
• V rokoch 1997 až 1998 pôsobil v rezorte slovenskej diplomacie v odbore analýz a plánovania.
• V rokoch 2002 až 2005 bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí, diplomaciu vtedy viedol Eduard Kukan, premiérom bol Mikuláš Dzurinda.
• V rokoch 2005 až 2009 pôsobil ako veľvyslanec v Nemecku.
• V rokoch 2009 až 2015 bol stálym predstaviteľom Slovenska pri EÚ.
• Od roku 2015 do augusta 2018 bol opäť štátnym tajomníkom v rezorte zahraničných vecí a európskych záležitostí, ministrom bol nominant Smeru Miroslav Lajčák, premiérom Robert Fico.
• V auguste 2018 bol vymenovaný za veľvyslanca v USA a toho istého roku Korčoka prijal vtedajší americký prezident Donald Trump.
• Po parlamentných voľbách sa v apríli 2020 stal šéfom slovenskej diplomacie ako nominant SaS a s krátkou pauzou, keď podal demisiu počas koaličnej krízy, bol ministrom zahraničia napokon až do 13. septembra 2022, keď sa vládna koalícia rozpadla.
Kariérne míľniky Pellegriniho:
• Začínal v roku 2002 ako asistent poslanca Ľubomíra Vážneho.
• V roku 2006 bol prvýkrát zvolený za poslanca parlamentu.
• V roku 2012 sa stal štátnym tajomníkom rezortu financií.
• V roku 2014 sa stal novým podpredsedom Smeru, v tom istom roku pôsobil ako minister školstva a mal tiež post šéfa parlamentu.
• V roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.
• V marci 2018 dočasne viedol rezort kultúry, krátko nato sa stal premiérom.
• Po voľbách v roku 2020 založil stranu Hlas a stal sa jej šéfom.
Čo by o podržtaškách mali vedieť ľudia aj politici
Termín „podržtaška“ má ambíciu stať sa najpoužívanejším slovom tohto roka. V rozsiahlej elektronickej databáze Korpus textov SAV, ktorá obsahuje slovenské texty všemožných štýlov a žánrov od roku 1995, sa tento výraz objavuje v roku 2002. Podľa jazykovedkyne Sibyly Mislovičovej však nemá rýdzo slovenský pôvod. Prišiel k nám pravdepodobne z Česka.
Slovník nespisovnej češtiny ho zachytáva v roku 2006 a v Slovníku slangu a hovorovej slovenčiny od Petra Oravca sa vyskytuje v roku 2014. „Podržtaška je hanlivé označenie pre neužitočného človeka. Pokiaľ hovoríme o pracovnej oblasti, ide o prebytočného človeka, ktorý vykonáva pomocné úlohy, podradné práce, len aby niečo robil,“ vysvetľuje portál KdoJeTo.superia.cz, ktorý zhromažďuje definície rôznych pojmov. Slovenskí jazykovedci výraz opisujú ako „poskok, pätolízač, sluha, prisluhovač, bezvýznamný a nedôležitý človek“. Ide teda o hanlivý, silno expresívny pejoratívny výraz, ktorý by sme nemali počuť z médií či z úst politickej špičky.
Podržtašky sa dajú kúpiť aj cez viaceré online obchody. „Taška s názvom Podržtaška ako reflexia na politické dianie,“ uvádza obchod pri tomto tovare. Cena je necelých 13 eur. Inde sa dajú zohnať za 4,99 eura. V tomto prípade ide o praktický vešiak do auta na pohodlné zavesenie či už ruksaku, odevov a, samozrejme, aj tašky. Podržtaška našla svoje využitie i v ženskom šatníku ako luxusný doplnok. Ide o malý skladací kovový vešiak, často ozdobený flitrami či kamienkami, ktorý stačí rozložiť, umiestniť na okraj stola a naň zavesiť kabelku, ktorú chce každá žena chrániť pred poškodením.