Reklama

Podpredseda DEMOKRATOV Jaroslav Naď: Matovič sa rozhodol, že nás bude ničiť (ROZHOVOR)

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jaroslav Naď: Exminister odpovedá na otázky zo súkromného života
    Zdroj: facebooj - Jaro Naď
    Reklama

    Napriek tomu, že snahy o spájanie stroskotali, on verí, že vo voľbách zabodujú. „Som presvedčený, že päťpercentnú hranicu prekročíme," hovorí podpredseda Demokratov Jaroslav Naď (42). V exkluzívnom rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ sa niekdajší minister obrany rozhovoril o súčasných vzťahoch s hnutím OĽaNO, o voľbách, ale aj o financovaní strany.

    V rozhovore sa dočítate

    • Aké sú vzťahy medzi Demokratmi a hnutím OĽaNO?
    • Dokáže si ešte Jaroslav Naď predstaviť vládnutie s bývalými kolegami?
    • Prečo stroskotali rokovania o spájaní s ostatnými mimoparlamentnými stranami?
    • Budú sa Demokrati spájať s inými stranami?
    • Aký je Naďov osobný tip na víťaza volieb?
    • Prečo stranu opustil exminister Rastislav Káčer?
    • Boli by ochotní Demokrati spolupracovať s Hlasom?
    • Čím chcú Demokrati osloviť voličov?
    • Z akých zdrojov budú financovať politickú kampaň?

    Heger vo svojej rétorike pritvrdil a dokonca aj Matovič na jednej z tlačoviek povedal, že v OĽaNO "nechápu, čo sa to Edovi robí". Aký je teda dnes vzťah medzi OĽaNO a Demokratmi?

    Odišli sme, pretože sme sa už nedokázali stotožniť s Igorovými populistickými návrhmi a útokmi na rôzne skupiny obyvateľstva. Naším zámerom nikdy nebolo na OĽaNO útočiť, no, žiaľ, Igor začal od prvého dňa zahmlievať, klamať, nazýval nás jeho projektom a to všetko len preto, aby nám ublížil. Celé to vyvrcholilo, keď exministra Vlčana - mimochodom, nominanta Matovičovho najbližšieho spolupracovníka - nazval nominantom Hegera. 

    Bolo by v prípade volebného úspechu hnutie OĽaNO pre Demokratov prijateľným partnerom?

    Ak bude nové programové vyhlásenie vlády napísané jasne a striktne, potom si spoluprácu predstaviť viem. Dúfam však, že voľby vyhrajú ústretoví ľudia, schopní hľadať riešenia a nie takí, ktorí majú neustálu potrebu vytvárať konflikty. Dnes prebieha predvolebná kampaň a Igor sa rozhodol, že nás bude ničiť, lebo si myslí, že naše hlasy prejdú ku nemu. My sme s hádkami nezačali.

    Pred časom ste povedali, že Matovič vám sedí ľudsky a rozchádzate sa len v politických postojoch...

    Toto stále platí. Keď bolo za Pellegriniho vlády na útoky voči mne zneužité vojenské spravodajstvo, Igor Matovič stál pri mne. Zároveň však platí, že aj ja som stál pri ňom, koľko som len vládal, keď sme boli vo vláde. Všetko má však svoje hranice. Sekať do štátneho rozpočtu jednu stámiliónovú sekeru za druhou je absolútne nezodpovedná politika, na ktorej nebudem participovať.

    Zdroj: TASR

    Igor Matovič - poslanec Národnej rady a predseda vládneho hnutia OĽaNO

    Je nutné si uvedomiť, že peniaze na podobné návrhy nemáme. Budeme si musieť požičať, čím však naše deti zadĺžime na celé desiatky rokov. Kde nájdeme financie na veci ako 500 eur za hlasovanie, alebo vyše 800 miliónov na to, aby mamičky neplatili dane? Jasné, kto by to nechcel? Ale tie peniaze nenájdeme na ulici, čo Matovič buď nechápe, alebo, naopak, chápe a robí ťažký populizmus na úrovni Roberta Fica.

    Pokus Demokratov o spojenie so stranou Mikuláša Dzurindu, s Mostom-HÍD a Maďarským fórom dopadol neúspechom. Na následnej tlačovke odznelo, že ste partnerom ponúkli lídra kandidátky s tým, že bude vybratý po dohode so všetkými účastníkmi, podľa preferencií. Čo to znamená? 

    Pokus Demokratov o spojenie so stranou Mikuláša Dzurindu, s Mostom-HÍD a Maďarským fórom dopadol neúspechom. Na následnej tlačovke odznelo, že ste partnerom ponúkli lídra kandidátky s tým, že bude vybratý po dohode so všetkými účastníkmi, podľa preferencií. Čo to znamená? 

    To ste zle pochopili. Čo sa týka lídra, boli sme ochotní hovoriť o akomkoľvek mene, no nikto so žiadnym neprišiel. Na základe preferencií sme navrhovali prerozdeľovať miesta na kandidátke. 

    Zdroj: NORBERT SKALIČAN

    Eduard Heger - bývalý premiér a predseda strany Demokrati

    To znamená čo? Prvých XY miest na kandidátke si vezmú Demokrati a až po vás budú nasledovať miesta pre kandidátov ostatných strán?

    Nie, pomer bol tri pätiny v prospech Demokratov a dve pätiny v prospech Modrých a Maďarského fóra. Toto by sa aplikovalo na každú desiatku, a teda povedzme šesť ľudí od Demokratov a štyria z ostatných strán. 

    Zdroj: Jaroslav Novák

    Mikuláš Dzurinda

    Čiže kandidáti najmenších strán sa ocitnú niekde vzadu. Skutočne ste verili, že na toto pristúpia? To ste nepredpokladali, že vznikne problém?

    Priamo na rokovaní som ponúkol, aby prišli s inou alternatívou, no nedostal som žiadnu odpoveď. Podľa mňa o ničom rokovať nechceli. 

    Čo vám teda povedali za zatvorenými dverami? Čo im z vašej ponuky najviac prekážalo?

    Čo vám teda povedali za zatvorenými dverami? Čo im z vašej ponuky najviac prekážalo?

    Práveže nepovedali nič. Každý mal svoj pohľad na vec. Niekto mal pocit, že i keď mu preferencie ukazujú 0,7 %, tak prieskumy klamú a reálne má aspoň 4 % atď...

    Ani jedna zo strán vrátane Demokratov by sa podľa aktuálnych preferencií do parlamentu nedostala. Ak ste teda chceli vytvoriť "priateľskú" atmosféru, nebolo by k prospechu veci nepočítať tie maličké preferencie a ponúknuť každému partnerovi rovnocenný hlas?

    Priamo na rokovaní sme uviedli, že ak s našimi návrhmi nesúhlasia, sme otvorení protinávrhom. Nastalo ticho. Ich záujem bol sa s nami nedohodnúť.

    Takže spájanie je definitívne pasé?

    Sme pripravení sa o ňom zhovárať, no už nebudeme robiť žiadne proaktívne kroky. Azda najférovejší bol v tomto Zsolt Simon, ktorý otvorene povedal, že v tejto chvíli sa spájať nechcú, ale možno sa vrátia neskôr.

    Včera ste prezradili, že podľa prieskumu, ktorý ste si dali vypracovať, by Demokrati získali 3,7 % preferencii, zoskupenie okolo Maďarského fóra 0,7 % a Mikuláš Dzurinda cca 0,6 %. Kto by podľa vášho prieskumu vyhral voľby? 

    Víťazom bol Smer, nasledovali progresívci a Hlas. 

    Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

    Eduard Heger a Mikuláš Dzurinda

    Cieľom spájania má byť zamedzenie prepadu hlasov pre menšie strany. V prípade, že by aj krátko pred voľbami Demokrati neatakovali 5-percentnú hranicu, boli by ste ochotní z volieb odstúpiť a odporučiť svojim voličom inú stranu? 

    Tú rieku budeme prekračovať, keď k nej prídeme. V tomto momente som absolútne presvedčený, že päťpercentnú hranicu prekročíme.

    Mimochodom, aký je váš osobný tip na víťaza volieb?

    Mimochodom, aký je váš osobný tip na víťaza volieb?

    Záver bude dramatický a myslím si, že strany v popredí budú mať plus-mínus podobný volebný výsledok.

    Začiatkom mesiaca opustil vašu stranu exminister zahraničných vecí Rastislav Káčer, ktorý uviedol, že nemal záujem kandidovať za žiadnu stranu, ani vo chvíli, keď stál na prvej tlačovke Demokratov. Toto vám ako vysvetlil? Načo tam potom bol?

    S Rasťom sa poznám dlhé roky a pre túto krajinu urobil veľmi veľa. A aj z úcty k nemu nebudem vyťahovať jeho osobné záležitosti. Jeho odchod však nemá nič spoločné so stranou či Eduardom Hegerom.

    Takže vám vec vysvetlil osobnými dôvodmi?

    Ja veľmi dobre viem, čo je za tým. Rasťo odišiel z osobných dôvodov a ja to plne rešpektujem.

    Káčer ešte v marci uviedol, že nemá potrebu Pellegriniho vytláčať z priestoru "normálnych strán." Bol jediným, ktorý to vo vašej strane vníma podobne? 

    Jeho vyjadrenie malo aj ďalšiu časť. Povedal, že ho nemá potrebu vytláčať za predpokladu, že sa jasne postaví proti korupčným obvineniam voči členom jeho strany a že jasne zadefinuje svoju zahraničnú politiku. Mňa aj exministra Korčoka pred časom Pellegrini a jeho ľudia obviňovali, že sme vlastizradcovia, keď sme podpisovali obrannú dohodu s USA. Pellegrini je faloš, klamstvo, kam vietor tam plášť a má nevyspytateľné správanie.

    Chápem to správne, ak poviem, že Hlas je pre Demokratov naďalej červenou čiarou?

    Samozrejme.

    S kým si teda Demokrati predstavujú spoločné vládnutie?

    S kým si teda Demokrati predstavujú spoločné vládnutie?

    Už sme to pomenovali niekoľkokrát. Odmietame byť vo vláde so Smerom, s Hlasom, Republikou a ďalšími extrémistickými stranami. Bodka.

    Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

    Na snímke je Jaroslav Naď, exminister obrany a súčasný poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (Demokrati).

    Na aký volebný výsledok si trúfate?

    Som presvedčený, že sa bez problémov dostaneme do parlamentu. Cítim to v uliciach a všeobecne od voličov. Naším cieľom je sa čo najviac priblížiť k dvojcifernému výsledku.

    Čo bude hlavným ťahúňom kampane? Čím chcete presvedčiť voliča?

    Hlavne chceme povedať ľuďom, že skúsenosť, akú sme za tri roky získali pri tých obrovských krízach, je nenahraditeľná. A nikto okrem nás ju nemá. Zároveň sme preukázali, že sme nekorupční a vieme vládnuť v ťažkých časoch. Napokon Štatistický úrad EÚ dal stanovisko, že sme ako vláda v rámci energetickej a inflačnej krízy pomohli občanom najviac zo všetkých štátov v Únii. 

    Na transparentnom účte máte momentálne niečo vyše 8 000 eur. Štandardná kampaň stojí povedzme dva milióny, čo s tým?

    Strana Spolu, s ktorou sme sa spojili, by mala za volebný výsledok dostať od štátu ešte približne 300-tisíc a celkovo vloží do kampane okolo 600-tisíc eur. Nejaké peniaze vložíme my, členovia predsedníctva. A o podporu žiadame aj našich členov, širokú verejnosť či firmy. Celkovo by sme do kampane chceli vložiť jeden a pol milióna.

    Snažíte sa o úver?

    Samozrejme, no to je veľmi komplikované. Ak nejaká banka číta tento rozhovor a myslí si, že by nám dokázala pomôcť, budem rád, keď sa ozve.

    Prečítajte si aj: