Pellegrini VYRAZIL svojím PRIZNANÍM dych: PREČO preferencie absolútne NERIEŠI? Je za tým PUTIN!
10. 3. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:04)
Postoj mimoparlamentného Hlasu–SD a jeho predsedu Petra Pellegriniho (46) k vládnej pomoci Ukrajine mnohých analytikov príjemne prekvapil. Expremiér odmieta svoj štýl komunikácie koordinovať s konkurenčným Smerom–SD, vláde však pripomína, aby nezabudla, že jej prvoradou úlohou je riešiť problémy ľudí na Slovensku.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: Mikhail Tereshchenko
Zdroj: Stephanie Lecocq
Galéria k článku
V súvislosti so situáciou na Ukrajine máte odlišný názor na vojnu aj na prítomnosť vojsk NATO na Slovensku ako strana Smer-SD. Prekvapuje vás, že Smer ťahá inú, proruskú líniu?
– Nechcem komentovať politickú líniu inej opozičnej strany. Hlas má od začiatku rusko-ukrajinskej krízy jasný postoj. Povedali sme, že tento konflikt musí pomôcť riešiť EÚ a podporovali sme mierové iniciatívy francúzskeho prezidenta Macrona a nemeckého kancelára Scholza. Rovnako sme odsúdili ruskú agresiu, postavenú na spochybňovaní územnej celistvosti Ukrajiny. Vieme, čo si prežil v minulosti náš štát, že boli spochybňované jeho hranice, a to je absolútne neprípustné. Nechceme, aby sa dejiny opakovali. Rovnako dnes cítime, že vojna môže aj individuálnym zlyhaním na jednej alebo druhej bojujúcej strane priniesť ohrozenie Slovenska. Preto podporujeme rozmiestnenie obranného systému NATO na našich hraniciach. Raketový systém Patriot je obranný a je nastavený na zostrelenie akejkoľvek rakety, ktorá by prenikla na naše územie. Nič to však nemení na fakte, že sme odmietli dvojstrannú zmluvu s USA ako nevýhodnú pre Slovensku, a na tom aj trváme.
Ste z prístupu Roberta Fica a Smeru-SD sklamaný?
– Nemám dôvod hodnotiť správanie sa iných strán. Hlas mal od začiatku jasné postoje – vojna je agresia a hrubé porušenie medzinárodného práva, ktoré je neakceptovateľné. V 21. storočí sa nesmie stať, aby sa hranice štátov menili hrubou vojenskou silou. Zároveň by sme mali hľadať európske riešenia pri otázkach, ako sú napríklad sankcie, a v oblasti bezpečnosti si splniť svoje záväzky k NATO.
Niektorí ľudia tvrdia, že krokmi vlády, ako napríklad posielanie zbraní či pohonných látok, podporujeme vojnu. Vy s tým teda nesúhlasíte?
– Som presvedčený, že nesmieme rezignovať na mierové riešenia. Očakávam, že Európa sa zmobilizuje a bude ešte zohrávať dôležitú úlohu pri nastolení mieru medzi oboma štátmi. Chcem, aby EÚ vyšla z tohto konfliktu posilnená a nie oslabená. Slovensko potrebuje silnú Úniu, nie hračku v rukách iných mocností. Pokiaľ viem, vláda poslala na Ukrajinu hlavne pohonné látky a čiastočne zbrane z našich skladov. Rozhodla sa a je to jej zodpovednosť. Hádam si uvedomuje, že aj Slovensko musí byť materiálne pripravené na prípadné ohrozenie. Vnímam, že Ukrajina žiada od ostatných krajín predovšetkým zbrane, no opakujem, musíme sa stále usilovať o čo najrýchlejšie vyriešenie konfliktu a nastolenie mieru.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Viacerí odborníci váš postoj ku konfliktu a k krokom vlády kvitujú. Nesnažili ste sa v súvislosti s tým rokovať s opozičným stranami o nejakej spoločnej rétorike?
– Každá politická strana nesie zodpovednosť za vlastné postoje a ich komunikáciu. Pre Hlas je podstatné, aby vláda nezabudla, že jej prvoradou úlohou je riešiť problémy ľudí na Slovensku. Už dnes ich vážne trápia ekonomické dosahy krízy, drastické zvyšovanie cien energií, palív a potravín. Samosprávy sa začínajú potýkať s rozsiahlymi dôsledkami masovej migrácie a zatiaľ nevidieť účinnú pomoc od štátu. Ak chceme udržať jednotu národa a vzácne pocity solidarity a súdržnosti, nesmú ľudia na Slovensku pocítiť, že sa ocitli na druhej koľaji. Každá politická strana sa sústredí predovšetkým na svoj vlastný postoj ku kríze, v ktorej sme sa ocitli. Postoj Hlasu je a bude pronárodný a proeurópsky. Musíme nájsť vhodný balans medzi pomocou vojnovým utečencom a napĺňaní potrieb slovenských občanov. Ak raz začnú cítiť krivdu, stratí sa ich ochota pomáhať a sociálna nespokojnosť ohrozí aj samotnú myšlienku členstva Slovenska v EÚ a NATO. Vyzval som preto vládu, aby zodpovedne konala a zvažovala tieto riziká, pretože ak sa nevedia postarať o vlastných obyvateľov, nebudú sa vedieť postarať ani o vojnových migrantov.
Správanie a postoj Petra Pellegriniho okomentoval pre náš denník aj politológ Radoslav Štefančík. Jeho komentár a postrehy si PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.
Stretli sme sa už s názormi, či postoj Hlasu k vojne nie je len šikovným marketingovým ťahom v snahe získať politické body. Čo na to hovoríte?
– takýchto nesmierne vážnych chvíľach nikomu zodpovednému nemôže ísť o kalkul, ale o vyjadrenie jasného ľudského a hodnotového postoja, ktorý je základom jeho pôsobenia v politike. Hráme s ľuďmi otvorenú hru a odmietame ich klamať.
Zdroj: Pavol Zachar
Smer-SD a Hlas-SD našli podľa odborníka hlavnú rozdielovú tému. Politológ Štefančík dokonca chváli Pellegriniho, že svojím postojom k Ukrajine ukázal, že sa s ním dá v politike "rátať".
Mate pre vojnu obyčajný ľudský strach?
– Mám reálny strach, že vojna prinesie zásadné ekonomické dosahy do už i tak trpiaceho hospodárstva, ktoré bolo vážne zasiahnuté pandémiou. Mám ľudský strach, že životná úroveň mnohých ľudí na Slovensku sa zhorší, pretože ekonomickým následkom sa určite nevyhneme. Mám opodstatnený strach, že tieto široké problémy vláda jednoducho nedokáže riešiť, hoci jej úprimne prajem, aby nezlyhala tak ako pri pandémii.
Zdroj: Jakub Kotian
Robert Fico zvolil celkom inú rétoriku, ako Peter Pellegrini. Líder Hlasu však koordinovať svoje postupy a komunikáciu nemieni s predsedom Smeru konzultovať.
V prípade, že by bolo Slovensko zapojené do vojnového konfliktu, zostali by ste na Slovensku, skryli by ste sa alebo nebodaj odišli z krajiny?
Myslíte si, že vám váš postoj pomôže získať potenciálnych voličov aj z iných politických strán?
– Prepáčte, takto sa naozaj odmietam pozerať na politiku. Nikdy sme v tomto duchu nekonali a ani nebudeme. V otázke hodnôt sa nebudem pozerať na preferencie. Získavať voličov je síce legitímnym cieľom každej politickej strany, ale musí mať svoje hranice. Jednou z týchto hraníc je aj dnešná situácia – vážne narušenie svetového bezpečnostného poriadku s mimoriadne ťažkými ekonomickými dosahmi na život každého človeka na Slovensku. V tejto situácii musí mať každá demokratická a zodpovedná politická strana jasno v základných hodnotových a civilizačných otázkach a stáť si za tým napriek možnému poklesu voličskej podpory. Keď pár kilometrov za našimi hranicami zomierajú ľudia, keď u nás hľadajú útočisko desiatky tisíc vojnových utečencov, keď ľudia čelia doteraz nevídanému zdražovaniu a nabúraniu základných bezpečnostných istôt, nemôžeme sa pozerať na preferenčné rebríčky, ale na budúcnosť Slovenska.
Napriek vážnej situácii nie je vojnový konflikt to jediné, čím Slovensko žije. Ako je to v súčasnosti s vašou snahou o referendum?
– Ak sa nemá každá ďalšia vládna koalícia priamo v deň volieb zabetónovať vo svojich funkciách a robiť si so Slovenskom, čo sa jej len zachce, takéto referendum sa raz jednoducho musí uskutočniť. Ďalšie otázky treba zvážiť, z právnej stránky aj z politickej. Samozrejme, všetci asi cítime, že v čase vojny na území nášho suseda a s účasťou jadrovej veľmoci majú prioritu pre ľudí iné problémy ako referendum.
Anketa
Stojíte v otázke podpory Ukrajiny na strane Fica alebo Pellegriniho?
Prečítajte si tiež: