Reklama

Pellegrini v rozhovore PORIADNE PREKVAPIL: Otvorene o STRETNUTÍ s prezidentkou ČAPUTOVOU!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pellegrini v rozhovore PORIADNE PREKVAPIL: Otvorene o STRETNUTÍ s prezidentkou ČAPUTOVOU!
    Reklama

    Expremiér a líder mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini (45) pomocou referenda bojuje za predčasné voľby. V súvislosti s tým sa chce stretnúť aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou (48). V rozhovore prezradil aj to, aký má vzťah so šéfom Smeru Robertom Ficom (57) a či si vie predstaviť vládnuť práve s ním.

    Plénum Národnej Rady odmietlo vašu Deklaráciu 1. septembra, čo je za tým?

    - Veľmi ma to mrzí. Deklarácia nemala nič s politikou, bol to dokument, ktorý sme pripravili k 1. septembru, k sviatku Ústavy.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pellegrini v rozhovore PORIADNE PREKVAPIL: Otvorene o STRETNUTÍ s prezidentkou ČAPUTOVOU!

      Ale týka sa aj referenda a tým predčasných volieb, čo je vaša agenda.

      - Týka, pretože hlavná pointa deklarácie sa dá vyjadriť v jednej vete. Ak naša moc, poslancov, vychádza z ľudu, tak by sme mali rešpektovať, že ľud nám môže túto moc aj kedykoľvek odobrať. Mysleli sme, že poslanci sa k tomuto prihlásia. Chcem však povedať, že parlament je dnes v takej situácii, že sa už bojí rozhodnúť o hocičom.

      Všimla som si, že už aj vy ste pritvrdili slovník, čo u vás nie je bežné a ľudia nie sú na to zvyknutí. Povedali ste, že v parlamente je bordel. Vyzerá, že začínate používať slovník, ktorý je skôr typický pre vášho bývalého šéfa Roberta Fica.

      - Chcem si zachovať svoju kultúru. No už ma niektoré veci tak štvú a bola to taká bezmocnosť a rozčúlenie, že som musel použiť tvrdší výraz. To, čo vidíme teraz v parlamente, tak hlboko už dávno neklesla politika Slovenska.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Zbaľte si kufre, odkázal Pellegrini holandskej europoslankyni.

        Zostanem pri Robertovi Ficovi, ktorý začal na vás tlačiť a chce sa s vami spájať. Vy ste to označili za kalkul. Chce vás Smer len využiť?

        - Kým nás začal vyzývať na spoluprácu, takmer na každej jednej tlačovke na nás útočil. Hlas má jeden rok, sme čerstvo vzniknutá strana. Do volieb, či už predčasných, alebo riadnych pôjde Hlas určite ako samostatný subjekt, suverénna samostatná strana. Chceme ľuďom ponúknuť zaujímavý program a hovoriť najmä o tom, kde sa má krajina posunúť, ako robiť veci, aby sme o niekoľko rokov neskôr žili normálny pokojný život.

        Toto bude ale volebný program každej politickej strany.

        - Určite áno. Ale chcem povedať, že nevidím dôvod na predvolebné spájanie. Po prvé nevidím žiadne voľby a po ďalšie, ako opozícia spolupracujeme, podpisujeme kolegom všetky návrhy na mimoriadne schôdze, na odvolávanie ministrov. Skôr ma zamrzelo, že kolegovia zo Smeru nám nepodpísali návrh na odvolanie celej vlády, pretože tu už nejde len o ministra Mikulca či ministerku Kolíkovú. Takže myslím si, že ide o vypočítavé gesto a robme si každý svoju politiku najlepšie, ako vieme a uvidíme komu dajú ľudia napokon vo voľbách mandát.

        Spomenuli ste ministra vnútra a jeho odvolávanie. V tomto máte názorový prienik so Smerom. Robert Fico nedávno vravel o nejakých dôkazoch, ktoré majú svedčiť proti Mikulcovi. Máte o tom vedomosť?

        - Nemám a nemal som možnosť nič vidieť. Ale šíria sa informácie, že možno existujú dôkazy, že pán minister Mikulec priamo komunikoval v určitých veciach s vyšetrovateľmi a asi aj priamo bol za zastavením zásahu, ktorým inšpekcia chcela zadržať univerzálnych svedkov.

        Je to ale len v rovine, že sa hovorí.

        - Ja som zatiaľ počul, len že „sa hovorí“. Oproti tomu, čo bolo zverejnené v uznesení o vznesení obvinenia týchto vyšetrovateľov NAKA, ktorý asi manipulovali vyšetrovanie, sa spomína, že existuje minimálne 155 rôznych nahrávok. No v uznesení sú len veci, ktoré sa týkajú týchto zadržaných policajtov. A je predpoklad, že medzi týmito nahrávkami môžu byť rôzne rozhovory rôznych aj vysokých predstaviteľov. Ja osobne, aj bez toho som presvedčený, že na čele celej tejto kauzy je Roman Mikulec. Bez jeho vedomia by sa tu nemohlo nič diať. A nitky smerujú až k špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

        Čo si Pellegrini myslí o prezidentkinom kroku v prípade referenda, si prečítajte v galérii! 

        Je to jeden z dôvodov, prečo chcete odvolať celú vládu?

        - Určite. Ale vláda zlyháva aj v oblasti hospodárstva. Nerieši ceny energií, rast cien potravín.

        Rast energií je však celosvetový problém.

        - Ale na to každá vláda nejak reaguje. Táto vláda nám o tom nepovedala nič. Len oznámila ľuďom ako budú rásť ceny. Na druhej strane zdravotníctvo. Vláda neurobila nič s tým, že dnes lekári ešte húfnejšie oznamujú, že ukončia svoju prácu, odmietajú robiť nadčasy, požadujú vyššie platy, je kritický nedostatok sestier. Za rok a pol ani len náznak nejakej pozitívnej zmeny.

        Došlo predsa k zmene na poste ministra zdravotníctva.

        - Odvolanie ministra Krajčího bolo najmenej, čo sa mohlo stať, to bol človek, ktorý to nezvládal. Ale ukazuje sa, že druhým najnekompetentnejším ministrom je Roman Mikulec. No a hlavne máme teda elitného, vo veľkých úvodzovkách, ministra financií, ktorý vôbec nerozumie, čo robí. Rezort po rezorte, všade sú obrovské problémy.

        Vravíte, akoby za vašej vlády bolo všetko ukážkové.

        - Mnohé problémy sa nevyriešili ani za našej vlády, to si treba priznať. Nebudem robiť ramená, pamätám si aj našu minulosť. Ale napríklad, ak sa dnes ukazuje, že napríklad máme rekordnú úrodu hrozna, ovocia a záleží nám na sebestačnosti, no ovocinári a vinári oznámia, že pravdepodobne aj 30 percent úrody zostane na stromoch, lebo ju nemá kto obrať. To sú vážne veci, pretože potom zasa budeme len dovážať. Nemáme dnes pracovnú silu, ktorá by do sadov šla úrodu vyzbierať. Myslím si, že prišiel čas vystaviť vláde účet. Ale povedzme si to na rovinu, ministra Mikulca ani ostatných neodvolá Národná rada.

        To už ste niekoľkokrát povedali.

        - Prepáčte, ale ktorá koalícia je taká, že by si ministra odvolala v parlamente prostredníctvom opozície? To sa vždy robí tak, že premiér si ministra zavolá, povie, že sa mu zdravotne pohoršilo, že musí odstúpiť, tak sa to robí. Rovnako to platí aj pri vláde.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Situáciu v polícii komentuje opäť Pellegrini: NEUVERÍTE čo žiada od vlády!

          Tak prečo to robíte? Len vyvolávate tlak?

          - Myslím si, že povinnosťou opozície je vyvinúť tlak. Ale veď parlament kontroluje vládu, aby zazneli všetky argumenty a pri odvolávaní celej vlády môžete argumentovať od poľnohospodárstva cez financie až po bezpečnostnú situáciu. Myslím si, že to je dôvod, prečo opozícia existuje. A hoc aj vopred sa vie výsledok, je povinnosťou hovoriť o tých veciach. My sme pripravení návrh podať, len čo získame 10 podpisov od poslancov Smeru.

          Áno, je to úloha opozície. Nedávno však minister hospodárstva Richard Sulík povedal, že jeho strana upokojila situáciu v koalícii tým, že vzala k sebe poslancov okolo Márie Kolíkovej. Že takto sa zvýšila šanca na dovládnutie. Je toto krok, ktorý koalíciu stabilizoval?

          - Nemyslím. Ak vnímame vzťahy Richard Sulík a Igor Matovič, kde sa dá povedať, že Matovič priam nenávidí Sulíka. Keď Sulík oznámil, že sa stáva druhou najsilnejšou stranou v počte poslancov, tak Matovičovi sa musel nožík vo vrecku otvoriť.

          Asi aj Borisovi Kollárovi.

          - Aj jemu, samozrejme, pretože stráca to výsostné postavenie. Takže si nemyslím, že dôjde k upokojeniu situácie v koalícii. Napriek tomuto sa to vyvíja komplikovane. Ak by sa Boris Kollár rozhodol, že by koalíciu opustil, osobne si myslím, že by to ocenili aj jeho voliči.

          Vy ho k tomu aj verejne navádzate, že by mal buchnúť po stole.

          - Áno. Musí dávať veľký pozor, aby sa už nestalo, že ráno buchne po stole, urobí veľmi rázne vyhlásenie, a večer je všetko je inak. Ľudia si to začínajú všímať. A potom mu prestanú veriť. Len dnes nie je situácia ako za Ivety Radičovej, keď z nej urobili osobu, ktorá spasí Slovensko a zlý Richard Sulík ju pripravil o tú možnosť.

          Ten obraz stále trvá.

          - No garantujem vám, že ten z koalície, kto ju rozbije, zapríčiní pád vlády, bude skôr národným hrdinom. Pretože máme dnes vládu, ktorej 80 percent ľudí nedôveruje. Takže dnes sa politické strany nemusia báť Sulíkovho syndrómu. Ten, kto dnes povie, chlapci nevieme to robiť, je to amaterizmus, poďme z hrušky dole, dajme ľudom novú šancu, toho odmenia aj lepšími preferenciami.

          Toto znie ako váš marketing a chcete niekomu vyslať signál.

          - Takto si to myslím. Na druhej strane nie som ani naivný. Vezmite si, že v parlamente sedí veľké množstvo poslancov, ktorí sa tam dostali prvý raz v živote. Nikdy nezažili taký svet ani taký príjem a je ťažké si predstaviť, že tí ľudia, ktorí už aj dnes cítia, že sa tam už nikdy nedostanú, že by zahlasovali proti svojej vôli. Budú sa skôr držať zubami, nechtami.

          Vy sám ste boli premiérom, deje sa to vždy, keď ste členom vlády, že tak často si pokladáte otázku, či dovládnete celé riadne obdobie?

          - Vždy je tam určitá miera takéhoto premýšľania. No ak sú dobre urobené dohody v koalícii, ak je systém fungovania koaličných partnerov dobre nastavený a lídri sa navzájom rešpektujú, tak riziko nedovládnutia nie je veľmi veľké. Aj v prípade našej poslednej vlády to bolo turbulentné. Boli tam strany Most-Híd, SNS na čele s Andrejom Dankom, ktorý má svoje videnie sveta a Robert Fico. A títo traja, silné indivíduá, hoc sa veľmi často hádali, dokázali sa vždy dohodnúť. Preto aj po tragickej udalosti, vražde novinára a jeho snúbenice, ktorá spôsobila veľké pnutie v spoločnosti, sa urobili výrazné zmeny vo vláde. Stal som sa predsedom vlády a doviedol som krajinu k riadnym voľbám. Aj keď tá nespokojnosť sa potom pretavila do výsledku volieb. Pri tejto vláde je to však len snaha nejak pozliepať a udržať sa pri moci.

          Zaujímavé je, ako sa menia preferencie medzi koaličnými partnermi. Nedávno chceli vládnuť bez SaS a teraz je v nemilosti Sme rodina. A Richard Sulík aj Igor Matovič sa verejne vyjadrili, že vedia dovládnuť aj bez Borisa Kollára.

          - Garantujem vám, že by to nezvládli.

          Video Player is loading.
          Stream Type LIVE
          Advertisement
          Current Time 0:00
          Duration 0:00
          Remaining Time 0:00
          Loaded: 0%
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected
            Peter Pellegrini: EXRIADITEĽ SIS SEDEL POL ROKA VO VÄZBE ZBYTOČNE!
            Zdroj: facebook - Peter Pellegrini

            Prečo? Mali by tesnú väčšinu.

            - Pri tej situácii ako to vnímam, aj ten celý rozvrat v parlamente. Viete, tie hlasovania v parlamente prebiehajú len tak naoko. Ľudia sa tam nemajú radi, sú v tom zväzku len z donútenia, to nie je naozajstné priateľstvo. Na druhej strane, čo je typické pre túto koalíciu, ak náhodou vyjadríte iný názor, tak ste nepriateľ. A to je Boris Kollár, ktorý nechce generálnemu prokurátorovi zobrať paragraf 363.

            S ním však súhlasia aj odborníci, že by sa nemal rušiť.

            - Je to veľmi správne. Zároveň takisto nesúhlasím, aby sme špeciálnu prokuratúru odňali od generálnej a vytvorili Danielovi Lipšicovi samostatný inkvizičný úrad, ktorý bude môcť ukazovať prstom na koho chce a nebude ho môcť nikto kontrolovať. A to rovnako vravia odborníci, že to nie je potrebné.

            Táto koalícia totiž tvrdí, že majú vysoký protikorupčný mandát, s ktorým šli aj do volieb. Podľa ostatných troch koaličných strán sa Boris Kollár odkláňa od tejto cesty.

            - Boris Kollár im je prekážkou, aby dosiahli, čo dosiahnuť chcú. Uzurpovať si moc v silových zložkách do svojich rúk, bez toho, aby mali nad sebou kontrolu, to je veľmi nebezpečné. Ukazuje sa, že je pravda, čo povedala SIS, je tu skupinka vyšetrovateľov aj pod dohľadom prokurátorov a že sa manipuluje vyšetrovanie.

            No to bola len spravodajská informácia.

            - Ale už vtedy sa hovorilo, že všetky tie informácie sú aj podložené legálne získanými dôkazmi. Ale najviac ma mrzí, že keď vtedy zvolali to tajné stretnutie na pôde SIS, kde bola aj prezidentka, premiér, tak prijali nejaké opatrenie, no asi neurobili nič. Pretože to, že sa štyria vyšetrovatelia NAKA podľa odposluchov dohadovali, ako idú konkrétnu osobu krivo obviniť, to sa dialo až po tomto stretnutí. Dnes sa ukazuje, že to, čo posunula SIS, bol len slabý odvar toho, čo zistila dnes už inšpekcia a polícia. A odmietam to, že keď niekto zistí, že sa skrivil zákon, tak sa ide hneď meniť halabala zákon a robiť vážne zmeny.

            Zákony sa menia pri každej novej vláde.

            - Pripomínam, že keď sa zistilo, že najvyšší ústavní činitelia majú falošné diplomové práce, tak namiesto toho, aby podali demisiu a odišli z politiky, tak vymysleli zákon, ktorý má toto riešiť, aby sa toto už nestalo. Ten zákon im zároveň umožnil, aby sa mohli vzdať svojich titulov. A plagiátori sú ďalej ústavní činitelia, nikto z nich sa titulu nevzdal.

            Vy by ste sa na ich mieste vzdal titulu aj funkcie?

            - Ak by mi to dokázali. Raz musíme prísť do štádia, keď budeme do spoločnosti vracať kultúru.

            Máte pocit, že je to o našej mentalite? V zahraničí sa vládni predstavitelia obvinení z plagiátorstva vzdali funkcií.

            - Myslím, že sme už k tomu smerovali. Netvrdím, že počas našich vlád sa urobilo všetko, ako sa malo. Niektorým ľuďom trvalo dlho, kým opustili svoju stoličku, ak boli proti nim mnohé podozrenia. Pravdou je aj, že proti mnohým sa podozrenia nepotvrdili, ale už boli zo svojich funkcií preč. Napríklad, Martin Glváč bol tlačený do toho, že po prevalení sa komunikácií so Zsuzsovou, aby opustil kreslo podpredsedu Národnej rady a spravil tak. Sú aj informácie, že s ňou komunikoval aj Daniel Lipšic, dokonca ona tvrdí, že sa s ním aj stretla, no ten je dnes špeciálny prokurátor. Aj po protestoch odišiel premiér, odišli ministri. Netvrdím, že sme to robili ukážkovo a mnohí ministri museli opustiť stoličky za našej vlády.

            Tak zmenil sa premiér, odišiel Marek Krajčí, napríklad.

            - Krajčí odišiel pre jeho neschopnosti. Ale predseda parlamentu, minister školstva, premiér, mali problémy s plagiátorstvom. Táto vláda postavila latku tak nízku, že sa mi zdá, že politik môže urobiť hocičo a nič sa mu nestane.

            Kto je podľa vás dobrý minister?

            - Musím hlboko rozmýšľať. Netvrdím, že si svoju prácu robí dobre, ale profesionálne skúsenosti a odbornosť má minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Myslím, že je profesionál, no nemusíme občas súhlasiť s jeho vyjadreniami vo vzťahu k Rusku alebo Číne.

            Len on jediný?

            - Na zdravotníctve si nemyslím, že je to úplne ružové. Vnútro máme v rozvrate, informatizácia a regionálny rozvoj to je úplná katastrofa na čele s Veronikou Remišovou. Ministerku kultúry ani nevidno, akoby ani neexistovala, pán Budaj to je od deviatich k piatim. Naozaj dnes je veľmi ťažko nájsť dobrého ministra v tejto vláde.

            A minister hospodárstva Richard Sulík?

            - Odbornosť ako ekonóm má. Ale mňa mrzí, že pán Sulík sa niekde stratil. V takýchto hospodárskych krízach a turbulenciách by mal byť viac vidieť. Urobil kilečko, čo bolo fajn, no to ani neublíži, ani nepomôže.

            Vy spolu nekomunikujete? Ste v politike dlho, možno si z času na čas aj niečo medzi sebou poradíte.

            - Celý život som sa snažil zachovať slušné osobné vzťahy s každým aj s protivníkom. Myslím si, že v aréne sa môžeme pohádať, bojovať, ale nesmieme sa ľudsky uraziť. Po skončení si máme podať ruky a priznať prehru či výhru. Viem komunikovať aj s Richardom Sulíkom, aj s Borisom Kollárom a inými lídrami politických strán.

            Aj s Robertom Ficom? Aké sú vaše vzťahy?

            - Od môjho odchodu zatrpkol, to vidno na jeho výraze tváre. Keď má hovoriť o nás, to čítate z tváre a očí, že je tam nahnevanosť. Naša komunikácia je obmedzená na pozdrav. Slušne sa pozdravím, je to starší človek odo mňa, on ma odzdraví. Keď potrebuje Smer s Hlasom niečo komunikovať, tak naši podpredsedovia to vedia medzi sebou dohodnúť.

            Takže napríklad jeho výzvu na spoluprácu ste sa dozvedeli až cez médiá?

            - Áno. Alebo na jeho sociálnej sieti. Takže aj to hovorí o jeho úprimnosti. Je to veľmi šikovný taktik.

            Jeden z najtalentovanejších politikov, povedal exprezident Kiska.

            - Áno je ostrieľaný. Čo sa týka technológie moci, on tú taktiku ovláda veľmi dobre. Ja však tvrdím, že mať schopnosť ako uchopiť moc a ako ju naspäť získať dnes už nestačí. Ak neviete zachytiť trendy, čo sa deje vo svete, s krajinou, ako sa pripraviť na zmeny, klimatickú krízu, demografický vývoj. Preto si myslím, že v takejto rozorvanej spoločnosti, keď sú dva tábory a mnohí ľudia sú nahnevaní, tak ostrejšia rétorika, razantnejšie vyjadrenia dnes padajú na úrodnú pôdu.

            Je to vidieť aj v náraste preferencií strany Smer.

            - Áno. Ale som presvedčený, že keď nebude hlavnou témou len krivenie vyšetrovania, pandémia, znovu sa tí ľudia začnú pozerať, čo sa ide robiť a ako sa ideme vyhrabať z problémov. A tam je šanca pre Hlas, ktorý sa bude viac orientovať na riešenia. My nie sme autentický v tom štekaní, mám iný štýl politiky. No momentálne ľudia radšej chcú vidieť na tribúnach politikov z Republiky alebo Roberta Fica, ktorý rázne vyburcuje emócie. Preto tu môže byť pokles preferencií, čo rešpektujem a treba mať pokoru a prijať to.

            No každý politik chce byť stále na špici.

            - Áno je to veľmi ľúbivé, som vďačný, že my vôbec ako ročná strana sme stále na prvej priečke predvolebných výskumov.

            Video Player is loading.
            Stream Type LIVE
            Advertisement
            Current Time 0:00
            Duration 0:00
            Remaining Time 0:00
            Loaded: 0%
              • Chapters
              • descriptions off, selected
              • subtitles off, selected
              Predčasné voľby na Slovensku? Pellegrini šokuje vyhlásením o referende.

              Boli ste premiérom, takže nie ste pre ľudí neznámy politik.

              - Určite tam je aj nejaký dosah toho, že si ma ľudia pamätajú a môžu porovnávať mňa ako premiéra a Igora Matoviča či Eduarda Hegera. Môžu premýšľať, za čo sa menej hanbili. No preferencie treba brať s pokorou a ja som si dal záväzok a povedal som to aj kolegom. Nesmieme robiť nič, aby sme ľudí obalamutili a hľadali aj za pomoci prieskumov či techniky spôsoby, aby sme ľudí presvedčili, aby nám dali hlas.

              Niekto z vašich kolegov to robí? Máte také informácie?

              - Nemyslím si, že to niekto robí. No keď ste technológ moci, tak si to vykalkulujete.

              Tak sa bavme teraz hypoteticky. Ste prvý v prieskumoch, za vami sa drží SaS a už sa tam doťahuje Smer. Sú predčasné voľby, tieto tri strany majú najviac hlasov. Za akých podmienok by ste šli do koalície so Smerom?

              - To je ťažko povedať.

              Máte nejaké podmienky?

              - Zatiaľ nie.

              Hypoteticky.

              - Deliť barana, keď ešte behá po lúke je zložité. Ak budeme mať dôveru voličov a práve sedieť pri stole, pre nás bude dôležité, kto s čím príde a čo sa ide robiť so Slovenskom. Budeme hľadať prieniky a budem sa vedieť odosobniť od všetkého a nemať proti nikomu zášť.

              Prečo ste odišli zo Smeru?

              - Raz to príde a rozídete sa ľudsky, osobnostne. My sme nikdy neboli s Robertom Ficom kamaráti. Nikdy som nepatril do jeho úzkeho okruhu, ktorý si šli spolu vypiť. Prišiel som z Banskej Bystrice, nepoznajúc nikoho a nejak si ma všimli. Nebol som pri zrode strany a nebol som vždy pri tom stole, kde sa lámali veci. Na druhej strane sme sa vždy rešpektovali.

              Bolo to o tom, že ste cítili váš potenciál?

              - Nie. Chcel som sa ľudsky oslobodiť. Bol som na križovatke, že z politiky odídem nadobro a budem prvý premiér, ktorý to spravil rozumne. Jediné, čo ma v tej politike držalo, že som v prieskumoch bol stále druhý najdôveryhodnejší politik a zdalo sa mi, že s tou dôverou nesmiem hazardovať a sklamať ľudí.

              Video Player is loading.
              Stream Type LIVE
              Advertisement
              Current Time 0:00
              Duration 0:00
              Remaining Time 0:00
              Loaded: 0%
                • Chapters
                • descriptions off, selected
                • subtitles off, selected
                Fico posiela drsne odkazy sudkyne Záleskej: je fašistická soldateska Matoviča!
                Zdroj: Facebook/Robert Fico

                Nedoviedli vás k tomu aj kauzy, ktoré sa spájali so Smerom?

                - To by bolo z mojej strany farizejské, že by som si nad tým umyl ruky, že som nikdy nebol. Nie pri všetkom som bol, keď sa rozhodovalo. No končil som ako podpredseda a dokonca líder na volebnej kandidátke. Možno sa s Robertom Ficom líšime v tom, že inak nazeráme na naše chyby, on ich možno vidí menej, ja som ich videl viac. No ak by som ešte raz mal zasadnúť na exekutívnu stoličku, tak chcem tam zasadnúť s mandátom od ľudí bez toho, aby som musel stále niekoho poslúchať.

                To vyzerá, akoby vám Robert Fico rozkazoval.

                - Nemyslím to tak. No musíte rešpektovať nejakú hierarchiu, štandard. Keď strana povie, že toto je téma a hoci ste s ňou nesúhlasili, musíte držať nejakú líniu. To rozhodnutie bolo však najmä ľudské.

                Je zaujímavé, že sa stále držíte na prvých priečkach volebných preferencií a pritom vaše meno spomínali kajúcnici ohľadom prijatia vysokého úplatku.

                - Je pravdou, že oproti Smeru sme pod väčším útokom, čo mohlo mať aj dosah na pokles preferencií.

                A ako to vtedy bolo na ministerstve financií, keď ste tam pôsobili?

                - Dva roky som bol štátny tajomník, urobili sme s Petrom Kažimírom obrovský kus roboty. Ja som podporil akýkoľvek projekt, ktorý mal priniesť do štátnej pokladnice viac, bez toho, aby sme zvyšovali dane. Ak niekto hovorí, že som podmieňoval zavedenie opatrenia, ktoré by malo zlepšiť výber daní, je to absolútne vymyslené. Počas svojej verejnej funkcie som nikoho za niečo, čo spravím, nežiadal výhodu a ani som nikdy žiadnu nedostal. Za tým si stojím. Nebudem komentovať, prečo títo páni vypovedali a aj to, že verzie svojich výpovedí menili. Som nevinný a pevne verím, že to bude aj preukázané.

                Rovnako to komentuje aj Miroslav Výboh. Tvrdí, že je nevinný. Ako dobre sa vy dvaja poznáte?

                - Poznám ho tak, ako poznám asi úplne všetkých na Slovensku. Bol som premiér, vicepremiér, s takýmito ľuďmi prídete do kontaktu. Jedno z mojich posledných stretnutí s ním bolo aj za účasti monackého kniežaťa, ktorého som aj prijímal. Nezapriem, že sa s niekým poznám.

                Video Player is loading.
                Stream Type LIVE
                Advertisement
                Current Time 0:00
                Duration 0:00
                Remaining Time 0:00
                Loaded: 0%
                  • Chapters
                  • descriptions off, selected
                  • subtitles off, selected
                  Poslanci odvolávanie Mikulca presunuli, Pellegrini vyzval koalíciu, aby prestala obštruovať

                  Určite sa poznáte aj s pánom Františkom Imreczem.

                  - Samozrejme.

                  Aj on rozprával, že ste vzali úplatok.

                  - Neviem, možno sa na mňa hnevá, že som ho odmietol vymenovať za ministra financií, hoci mal dohodu s Robertom Ficom, že sa tak stane. Ale ja som cítil, že to nemôžem spraviť, že by to nebola dobrá vec. Možno je na mňa zatrpknutý, asi to aj ťažko niesol. Myslím si, že som sa rozhodol správne, že som uprednostnil Ladislava Kamenického, pretože to vzbudilo menej kontroverzií a pod svetlom týchto udalostí som urobil správne.

                  No, pán Imrecze po prepustení na slobodu sa pre médiá vyjadril, že nikto naňho netlačil, že sa k všetkému priznáva a je mu to ľúto. Prečo by si vymýšľal?

                  - Netuším. Ani to prečo o mesiac počujeme dve verzie. Nikdy som žiadnu výhodu za výkon mojej verejnej funkcie nežiadal, ani som žiadnu nedostal. Čas ukáže, kde je pravda a ja garantujem, že nič také sa nestalo.

                  Veľa vplyvných ľudí je zadržaných, policajní funkcionári, sudcovia, podnikatelia. Jedným z prvých, aj keď ešte neprávoplatne odsúdených, je špeciálny exprokurátor Dušan Kováčik. Súhlasíte s Robertom Ficom, že je to politický väzeň a monsterproces?

                  - Nedovolím si hovoriť o rozsudku, či je správny, či nie. No môžem mať pochybnosť dvojakú. Či sudkyňa, ako osoba predsa len tým spôsobom, aké má možno politické názory a jej hodnotové vybavenie, nemôže spôsobovať, že je zaujatá proti pánovi Kováčikovi a jednoducho si povedala, že bude tá, ktorá ho odsúdi. A po ďalšie, ako politik môžem mať pochybnosť v jej prípade a aj v iných prípadoch prvostupňových súdov. Súdy, aby mali pokoj s médiami, radšej rozhodnú tak, ako sa očakáva. Či si prvostupňový súd nepovie, že ho radšej odsúdi, a potom nech ho ratujú na Najvyššom súde.

                  Video Player is loading.
                  Stream Type LIVE
                  Advertisement
                  Current Time 0:00
                  Duration 0:00
                  Remaining Time 0:00
                  Loaded: 0%
                    • Chapters
                    • descriptions off, selected
                    • subtitles off, selected
                    Expremiér Peter Pellegrini chce opäť predčasné voľby!

                    Takto to, verím, nie je.

                    - Bojím sa, že mnohé rozhodnutia sú dnes motivované rozhodnutím súdu. A z kuloárov som počul, že mnohí prokurátori a najmä sudcovia, keď spolu rozprávajú, pýtajú sa, ako majú rozhodnúť? Že to radšej odsúdia, nech majú pokoj a potom na Krajskom súde nech ho oslobodia.

                    Posúvajú si to?

                    - Áno, pretože nie každý je zdatný, aby sa postavil médiám a povedal, hoci si myslíte hocičo, tak ja tu dôkazy nevidím a musím rozhodnúť v zmysle spravodlivosti a môžete ma lynčovať, koľko chcete.

                    Spoločenský tlak je veľký.

                    - Zoberte si, aká bola reakcia pri senáte, ktorý rozhodoval v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zatiaľ zrušil rozhodnutie čo sa týka obvinenia Kočnera a Zsuzsovej. V ten daný moment tam sudcovia nezhliadli toľko dôkazov, aby mohli niekoho poslať na 25 rokov do basy. A videli ste, čo sa dialo. My sa musíme naučiť rozsudky tolerovať.

                    Toto je však veľmi citlivá kauza na príklad.

                    - Áno. Ale, len som chcel nahodiť atmosféru, že kde sa môže niečo udiať. Viete, vždy je pri rozsudku jeden spokojný, druhý nespokojný. V situácii, keď vidíme kajúcnikov, ktorí popáchali trestnú činnosť a odchádzajú s podmienkami, len keď nakydajú na niekoho iného. Čo je divné, lebo som myslel, že kajúcnikom za ich činy hrozí 25 rokov, keď povie ešte na niekoho iného, trest sa mu zníži na 15 rokov, napríklad. Ale bude v base, ale nie, že budú na slobode.

                    Nie sú zbavení obvinení, len sú niektorí na slobode.

                    - Mnohí už sú odsúdení na základe dohody o vine a treste na pokutu a podmienku a behajú si po dovolenkách. A t, na ktorých nakydali sú v kolúznych väzbách. Pretože iný dôkaz nie je, tak sa čaká, že sa zlomia.

                    Určite sú iné dôkazy, aj listinné, aj súvislosti a nadväznosti vo výpovediach.

                    - Každého treba prešetriť, ak sú podozrenia, ale musíme mať istotu, že každý pôjde do basy, len ak sa mu dokážu veci. Ak sa mu nevie preukázať vina a nie sú na to dôkazy, tak nemôže byť človek obvinený.

                    Vypovedajú však viaceré osoby a okolnosti sedia.

                    - Dnes sú mnohé prípady o tom, že dôkazy nie sú a prinútia sa ľudia rozprávať a priznávať.

                    Na Slovensko sa prišla pozrieť aj delegácia z Európskeho parlamentu, ako sa u nás dodržiava právo. Vy ste zareagovali dosť prudko a povedali ste, že chodia sem účelovo, tak, ako chodili sem v minulosti. Čo to znamená?

                    - Túto europoslankyňu som zažil ako premiér, keď prišla ako inkvizítorka riešiť situáciu po vražde novinára. Vtedy sa so mnou stretla, len aby bolo. No postretala sa s opozíciu, s tretím sektorom, s kadekým možným. A chcela vynášať nejaké súdy. Teraz prišla znovu, pozrieť sa, kde sme sa posunuli. Keď sme videli jej program, tak tam nebolo žiadne stretnutie s nikým z opozície. Prišla v čase, keď tu vládne marazmus v silových zložkách a ona tu prišla kontrolovať právny štát, tak si myslím, že návšteva bola účelová od začiatku. Keby jej šlo o reálny obraz, tak by si musela aj nás vypočuť. A najväčší nonsens je, keď príde na Prezídium Policajného zboru a povie policajnému prezidentovi, ktorý je tam týždeň aj s cestou, že má jej dôveru. A ani netuší, či ten človek vie riadiť zbor.

                    Mohla si o ňom niečo naštudovať a na základe toho to povedať.

                    - Prvé, čo urobil, že si ide dať preveriť kanceláriu, či tam nemá odpočúvania. To je čo za vyjadrenie? Keby povedala, že neviem sa zatiaľ vyjadriť k policajnému prezidentovi, lebo je tam týždeň aj s cestou, to by som bral.

                    Kritizovať vie každý. Vy by ste čo navrhoval, ako vyriešiť podľa vás tento marazmus?

                    - Určite nie zmenou zákonov. Keby som bol predsedom vlády tak okamžitá výmena ministra vnútra za osobu, ktorá má na to schopnosti.

                    Máte svoj tip na nového ministra?

                    - Nebudem robiť personálnu politiku, ale vedel by som pár osôb. Plus na čelo Policajného zboru dať človeka, ktorý má rešpekt.

                    Je taký na Slovensku?

                    - Určite sa nájdu. Policajti potrebujú nielen poslúchať, ale mať aj rešpekt.

                    A Tibor Gašpar a Milan Lučanský boli také osoby?

                    - Nech si o nich myslí, čo chce, ale to boli páni policajti, proti ktorým mali policajti na nižších úrovniach rešpekt.

                    Tak pokračujme, ako by ste postupoval.

                    - Potom naspäť vrátiť jasné velenie, šéf NAKA, šéf inšpekcie musí o všetkom vedieť. Musí tam byť pyramídové vedenie, na to nepotrebujete dnes zmeniť zákon. Ak zlyhávajú jednotlivci, treba ich odstaviť, odstíhať, potrestať. Ale nech sú tam chlapi a ženy, ktorí zoberú zodpovednosť a dajú to znovu do poriadku. Toto potrebuje polícia a spravodlivosť.

                    Video Player is loading.
                    Stream Type LIVE
                    Advertisement
                    Current Time 0:00
                    Duration 0:00
                    Remaining Time 0:00
                    Loaded: 0%
                      • Chapters
                      • descriptions off, selected
                      • subtitles off, selected
                      PELLEGRINI začal klásť DRSNÉ podmienky: POZRITE, aké dal Matovičovi ULTIMÁTUM!

                      Toto je najväčší problém Slovenska?

                      - Určite. A nie zmeniť zákony. To nevykynoží to, čo sa deje, to má byť len zásterka. Netreba meniť systém. Systém na Slovensku, čo sa týka spravodlivosti, je vyladený plus mínus správne.

                      Vy sa nebojíte?

                      - Ja sa nebojím. Od prírody nie som človek ustráchaný. Keby som sa bál, nemôžem robiť túto prácu.

                      NAKA zaklopala už hocikomu na dvere.

                      - Keď pozerám, čoho sú schopní, tak určite niekedy premýšľam, či nie sú schopní v rámci nejakej pomsty si povedať, že Pellegrini počkaj, ty tu nebudeš na nás vykrikovať, akí sme neschopní.

                      Mali ste také echo? Že by si mohli prísť aj po vás?

                      - Nemal. Ale kadečo okolo mňa krúžilo. Možno si to nedovolili len preto, že predsa som len politik a poslanec NR SR.

                      Vykopli dvere Branislavovi Zurianovi.

                      - Nemôžete si byť istý ničím. Netvrdím, že mám strach, ale pri týchto ľuďoch môžete čakať čokoľvek. A toto sa môže stať hociktorému občanovi tejto krajiny a nedovolá sa pomoci. Systém je v poriadku, len treba nasadiť ľudí, ktorí ho nebudú kriviť.

                      A riešením sú podľa vás predčasné voľby.

                      - Absolútne. Keď nie referendum, tak nech dobrovoľne sa táto vláda prizná, že jednoducho na to nemá.

                      Mohlo by vás zaujímať: