Pellegrini prerušil schôdzu parlamentu: Opozícia zúri, chce ho odvolávať z postu
22. 12. 2023, 15:33 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:39)

Zdroj: fb/pellegrini.peter
Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) prerušil v piatok popoludní 6. schôdzu NR SR. Poslanci sa do lavíc vrátia po novom roku, 8. januára.

Zdroj: Martina Kriková

Zdroj: Martina Kriková

Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Ešte predtým minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) predniesol návrh na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona, ktorá predpokladá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Rozprava k tomuto bodu sa začne v januári.
Pellegrini avizoval, že do diskusie sa prihlásilo 59 poslancov opozície. Schôdza má v januári pokračovať rokovaním o návrhu na skrátené legislatívne konanie o Trestnom zákone. Po odsúhlasení má pokračovať rokovanie o novele v prvom a následne aj v druhom čítaní.
Nasledovať by mal návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a ďalšie rokovanie o tejto novele v prvom a druhom čítaní.
Zdroj: Ján Krošlák
Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) prerušil v piatok popoludní 6. schôdzu NR SR. Poslanci sa do lavíc vrátia po novom roku, 8. januára.
Susko predniesol návrh na skrátené konanie. V ňom vláda vysvetľuje nevyhnutnosť prijať legislatívne opatrenia v oblasti trestného práva nadväzujúce na konania o porušení povinností vyplývajúcich z práva Európskej únie.
"Ďalej je potrebné upraviť aj inštitút prepadnutia majetku v reakcii na nález Ústavného súdu SR," uvádza sa v materiáli. Vláda tiež v návrhu hovorí o Generálnej prokuratúre SR a ÚŠP, ktoré sú "de facto v inštitucionálnej vojne", pretože presadzujú dva odlišné koncepty trestnej politiky štátu.
"Uvedené legislatívne opatrenia je potrebné prijať tak, aby mohli byť účinné čo najskôr, keďže neriešenie vzniknutej situácie alebo odďaľovanie jej riešenia by mohlo ohroziť základné ľudské práva a slobody, bezpečnosť štátu či viesť k hospodárskym škodám," píše sa v materiáli. Následne odznelo aj úvodné slovo spravodajcu.
Schôdza sa začala ešte 6. decembra, na programe bolo viacero vládnych návrhov, o ktorých parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Opozícia to opakovane kritizovala.
Zdroj: Martina Kriková
Poslanci stihli schváliť štátny rozpočet na budúci rok, ale aj viaceré vládne návrhy, medzi nimi novelu tzv. kompetenčného zákona, ktorý predpokladá vznik nového ministerstva od januára 2024. Na snímke hlasovanie o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok na 6. schôdzi NR SR v Bratislave 21. decembra 2023.
Postavila sa aj proti návrhu na zrušenie ÚŠP a snažila sa obštrukciou naťahovať diskusiu v parlamente. Poslanci stihli schváliť štátny rozpočet na budúci rok, ale aj viaceré vládne návrhy, medzi nimi novelu tzv. kompetenčného zákona, ktorý predpokladá vznik nového ministerstva od januára 2024.
Poslanci posunuli na január hlasovanie o vládnom návrhu novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve. Urobili tak pre technické problémy pri prednesení pozmeňujúceho návrhu Justína Sedláka (Smer-SD).
Novela má umožniť poskytnutie príspevku v civilnom letectve ako minimálnu pomoc alebo štátnu pomoc na vykonávanie pravidelnej leteckej dopravy na území SR alebo medzi slovenskými letiskami a letiskami mimo územia Slovenskej republiky.
Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane >>>
Opozícia chce odvolávať Pellegriniho
Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ by chceli iniciovať odvolávanie Petra Pellegriniho (Hlas-SD) z postu predsedu parlamentu. Vyčítajú mu ukončenie rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu, hoci do nej ešte boli prihlásení poslanci.
Pellegrini podľa nich porušil rokovací poriadok NR SR. Chcú osloviť na podporu zvyšok opozície. Poslanec Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) pripomenul, že pokiaľ sa ukončí rozprava skôr, ako v nej stihnú vystúpiť prihlásení rečníci, majú títo poslanci právo odovzdať svoj písomný prejav predsedajúcemu.
Zdroj: Martin Baumann
Poslanci Národnej rady (NR) SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ by chceli iniciovať odvolávanie Petra Pellegriniho (Hlas-SD) z postu predsedu parlamentu. Vyčítajú mu ukončenie rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu, hoci do nej ešte boli prihlásení poslanci. "Sme presvedčení o tom, že by sa opozícia mala pokúsiť vysloviť mu nedôveru v parlamente," uviedol na tlačovej konferencii Grendel.
Rokovací poriadok NR SR hovorí, že ak mali pozmeňujúci návrh, ten sa má rozdať poslancom a spoločný spravodajca ho prečíta vo svojom vystúpení pred hlasovaním a dá o ňom hlasovať. To sa podľa Grendela nestalo a Pellegrini porušil rokovací poriadok.
"Sme presvedčení o tom, že by sa opozícia mala pokúsiť vysloviť mu nedôveru v parlamente," uviedol na tlačovej konferencii Grendel, preto poslanci z klubu pripravili návrh na odvolanie šéfa NR SR.
Hnutie Slovensko osloví ostatné opozičné strany, ktoré tiež kritizovali jeho postup, aby dodali podpisy na iniciovanie odvolávania. Grendel pripomenul, že na zvolanie schôdze o odvolávaní treba 30 poslancov.
Návrh na ukončenie rozpravy k návrhu rozpočtu podal Pellegrini pre obštrukciu opozície, najmä hnutia Slovensko. Priblížil, že aj podľa nálezu Ústavného súdu SR je takýto postup možný v záujme zachovania funkčnosti parlamentu.
Zdroj: Jaroslav Novák
"V prípade, že takýmto hrubým spôsobom predseda parlamentu utne diskusiu, spravodajca je povinný prečítať všetky dovtedy neprečítané pozmeňovacie návrhy. To sa však nestalo, a preto sa obrátime na Ústavný súd SR," povedal predseda opozičnej SaS Richard Sulík.
Diskusia k štátnemu rozpočtu sa začala v stredu (20. 12.) ráno. Pokračovala aj v noci, keď v rozprave dominovalo čítanie rozsiahlych pozmeňujúcich návrhov z dielne poslancov z hnutia Slovensko. Poslanci schválili rozpočet vo štvrtok (21. 12.).
Zvyšok opozície na piatkovej tlačovej konferencii opakovane kritizoval ukončenie rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim (Hlas-SD).
"V prípade, že takýmto hrubým spôsobom predseda parlamentu utne diskusiu, spravodajca je povinný prečítať všetky dovtedy neprečítané pozmeňovacie návrhy. To sa však nestalo, a preto sa obrátime na Ústavný súd SR," povedal predseda opozičnej SaS Richard Sulík s tým, že ak Ústavný súd rozhodne, že Pellegrini porušil rokovací poriadok, bude to dôvod na jeho odvolávanie.
S týmto postupom súhlasí aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Opoziční poslanci informovali aj o protestoch proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry počas druhého januárového týždňa. "Ľudia, ktorí prišli do ulíc v rôznych mestách a vyjadrili svoj názor spolu s ľuďmi verejného života, dali za pravdu, že tento zápas má zmysel," povedal predseda KDH Milan Majerský.