Reklama

Pellegrini a Duda si VYHODILI Z KOPÝTKA: Odvážny záber a AHA, aký dar dostal poľský prezident

Prezidenti mali medzi sebou aj srdečnú, otvorenú a priateľskú diskusiu na aktuálne témy v kontexte súčasného medzinárodného vývoja. Zhodli sa na tom, že slovensko-poľskú spoluprácu treba rozvíjať aj zo severu na juh a takisto v rámci V4. „Formát V4 nebol založený na tom, aby sme sa zhodli na všetkom, ale sú témy, ktoré nás spájajú a nemali by sme nejakým spôsobom prestať tomu projektu veriť a nahrádzať ho inými. Pretože existujú oblasti, kde všetky štyri krajiny máme podobný názor,“ vyhlásil Pellegrini, ktorý zároveň ďakoval Dudovi za to, že na úrovni prezidentov táto spolupráca naďalej funguje.

Rozlúčková návšteva prezidenta Poľskej republiky Andrzeja Dudu

Zdroj: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky

Rozlúčková návšteva prezidenta Poľskej republiky Andrzeja Dudu

Jednou z tém, o ktorej prezidenti diskutovali, bola bezpečnosť a obrana. Pellegrini vyjadril vďaku Poľsku za pomoc pri ochrane nášho vzdušného priestoru. „Slovensko je pripravené diskutovať o navýšení výdavkov na obranu, o kvalite týchto výdavkov, na čo budú smerované. Ale musíme hovoriť aj o tempe toho rastu a rýchlosti, ako sme schopní každý rok navýšiť naše výdavky tak, aby sme dosiahli vami navrhovanú hranicu,“ zdôraznil Pellegrini. Hlbšiu diskusiu očakáva na júnovom samite NATO v Haagu.

Zdroj: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky

Rozlúčková návšteva prezidenta Poľskej republiky Andrzeja Dudu

Vojna na Ukrajine bola ďalšou z kľúčových tém, o ktorých prezidenti rokovali. Vyjadrili spoločný názor, že riešením je stabilný a dlhodobý mier. „Je potrebné hľadať spôsob, aby sme dosiahli trvalo udržateľný mier, ktorý bude garantovať bezpečnosť pre Slovensko aj Poľsko z dlhodobého hľadiska,“ zdôraznil Pellegrini. Podľa jeho slov sa ukazuje sa, že iniciatívy Európskej únie neprinášajú konkrétne výsledky a plán. „Preto budeme pozorne sledovať vzájomné rokovania Spojených štátov, Ruskej federácie a Ukrajiny,“ poznamenal náš prezident.  Spojené státy sú pre Slovensko a Poľsko kľúčovým partnerom. „Bez Spojených štátov ako súčasť NATO nie je možné dnes vzhľadom na stav našich ozbrojených síl garantovať nejakú generálnu bezpečnosť,“ dodal Pellegrini.

Strana

2/2

Reklama