Bývalý minister hospodárstva skončil v policajnej cele predbežného zadržania v pondelok pred obedom. “Pavlovi Ruskovi bola obmedzená osobná sloboda, budú s ním realizované úkony v súvislosti s jednaním na prípravné konanie trestného činu vraždy,” potvrdil denníku Plus JEDEN DEŇ policajný prezident Tibor Gašpar.

O jeho prípadnej väzbe rozhodne najbližšie hodiny sudca. Podľa informácií, ktoré zverejnil portál sme.sk, si Rusko mal objednať vraždu Sylvie Volzovej. Tá bola v rokoch 1996 až 2001 Ruskovou spoločníčkou v spoločnosti Markíza-Slovakia. Volzová bola v eseročke zároveň aj konateľkou.

Pavla Ruska mal z plánovanej vraždy udať mafiánsky boss Mikuláš Černák. Ten dal v súvislosti s plánovanou vraždou Ruskovej spoločníčky trestné oznámenie. Práve na základe neho Národná kriminálna agentúra vzniesla obvinenie štyrom osobám.

Volzová bola Ruskovou spoločníčkou v TV Markíza.
Volzová bola Ruskovou spoločníčkou v TV Markíza.
archív TASR

Z prípravy vraždy Sylvie Volzovej sú okrem Ruska obvinení aj samotný Černák, Róbert Lališ alias Kýbel a Miloš Kaštan. Černák s Lališom sú momentálne vo výkone trestu a odpykávajú si doživotie. Obaja sedia za vraždu, prvý spomínaný je za mrežami už 20 rokov. Kýbla zadržali v Nemecku, kde sa ukrýval, v roku 2015. Na Slovensko ho previezli v decembri 2015. Kaštan sedí za účasť na vraždách, vo väzení by mal stráviť 11 rokov. Podľa našich informácií polícia už vypočula v tejto veci aj Róberta Lališa. Ten mal tvrdiť, že o žiadnej takejto objednávke nevie.

Mikuláš Černák mal pred vyšetrovateľom vypovedať, že Rusko si vraždu Volzovej objednal niekedy v októbri 1997. Ak je to tak, tento mesiac by uplynulo od objednávky 20 rokov, čo je v prípade vraždy premlčacia lehota.

Za vraždu mal Rusko ponúknuť “sýkorkám” 20-miliónov korún v starej mene. Televíziu Markíza vlastnili pol na pol Rusko s Volzovou. Podľa našich informácii mal Mikuláš Černák vypovedať, že dotyčnú mali uniesť, donútiť ju prepísať svoj podiel v TV Markíza na tretiu osobu a následne ju zlikvidovať.

Pre denník Sme sa samotná Volzová vyjadrila, že mala v tom čase obavy o svoj život. “V mieste môjho bydliska sa zdržiavali mne neznámi ľudia. Postávali pod mojimi oknami, sledovali, čo robím, kde sa pohybujem,” povedala Volzová. Pri spore Pavla Ruska o televíziu Markíza s podnikateľom Marianom Kočnerom sa Volzová pridala na stranu Kočnera. Svoj podiel v spoločnosti Markíza napokon predala v roku 2001 podnikateľovi Jánovi Kováčikovi.

Rusko sa s Černákom priatelil

Podľa novinára Ivana Mega z týždenníka PLUS 7 DNÍ, ktorý sa dlhodobo venuje prípadom Mikuláša Černáka k tejto objednávke mohlo skutočne dôjsť. “Rusko mal s ním priateľské vzťahy, o čom svedčia aj reportáže o Mikulášovi Černákovi ako o chovateľovi tigrov, nie ako o človeku, ktorý bol už v tom čase spájaný s podsvetím. Redaktori televízie Markíza boli jediní na jeho oslave krátko pred zatknutím,” vysvetľuje Mego. O Volzovej bolo podľa neho navyše známe, že sa na istý čas stiahla zo Slovenska do Nemecka. “Dôvodom malo byť, že sa bála o svoj život,” dodal Mego.

Kauzy Pavla Ruska na ďalšej strane