Pavol Paška: Raketový prechod z paneláka na najlepšiu košickú adresu!
9. 4. 2018, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:23)

Zdroj: archív
Expredseda parlamentu Pavol Paška nahneval Slovákov vetou: Vyhraj voľby, môžeš všetko! Krk mu zlomila kauza zamýšľanej kúpy CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu za takmer 1,6 milióna eur od spoločnosti Medical Group v ktorej Paška v minulosti pracoval. Napriek odchodu z vrcholovej politiky sa nemohol sťažovať, darilo sa mu.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Zdroj: Daniela Pirschelová
Zdroj: Daniela Pirschelová
Galéria k článku
Jeho podnikateľské aktivity mu vynášali dosť na to, aby žil spôsobom o ktorom väčšina Slovákov môže len snívať. Podľa známej vety, veľká kopa pýta viac, zarobené peniaze rozumne zhodnocoval. Vrážal ich hlavne do biznisu s nehnuteľnosťami.
Neznámy muž zo sídliska
V minulosti meno Pavol Paška hovorilo Košičanom len máločo. Bol to obyčajný obyvateľ jednej bytovky na Čordákovej ulici na košickom sídlisku KVP. Do povedomia domácich a Slovákov sa dostal až potom, keď sa stal zakladajúcim členom strany Smer (1999). Postupne sa prepracoval medzi čelných straníckych predstaviteľov, neskôr po voľbách v roku 2006 zasadol na stoličku predsedu NR SR. Miesto v politickej špičke prinieslo Paškovi mnoho výhod, známosti a samozrejme aj peňazí. Zrejme si aj preto vtedy povedal, že s ohľadom na svoje spoločenské postavenie by sa patrilo zmeniť sídliskovú adresu za niečo reprezentatívnejšie. Stalo sa.

Podnájom?
V roku 2007 sa s rodinou po takmer štvrťstoročí bývania v štvroizobovom byte presťahoval, ako vtedy tvrdil, do podnájmu v polyfunkčnom dome na adrese Mestský park 1. Stal sa "podnájomníkom" jedného zo siedmich apartmánov s rozlohou zhruba 300 m2 pod ktorým sa nachádza posilňovňa s bazénom, vitálny svet i biliardová miestnosť.
Len pre vyvolených
Lokalita patrí do ochranného pásma pamiatkovej mestskej rezervácie, kde v minulosti platil prísny zákaz výstavby. Odkedy sa tam Paška a ďalší papaláši nasťahovali, začal v danej zóne čulý stavebný ruch. „Paškov park“ ako ho začali domáci volať, najprv oplotili. Odvtedy sa po 22:00 hodine sem nedostane ani živáčik. Špacírovať a venčiť psov môžu len „nájomníci“ luxusného komplexu. Výstavba ďalších (ne) športových komplexov sa začala úplne nevinne - rekonštrukciou prekrásnej secesnej stavby - Korčuliarskeho pavilónu v roku 2012 ktorého sa ujala firma City Park Center. Odvtedy tam panuje čulý stavebný ruch, ktorý neustáva ani počas víkendov a neraz aj sviatkov. V nových objektoch by mali byť reštaurácie, garáže, hotel, kongresové centrum a tenisové kurty, ktoré mali rozšíriť biznis Pašku a jemu blízkych ľudí. Exšéf parlamentu sa však dostavby nedožil.
Utajená vila v Kavečanoch
Ostatnou novinkou ktorá prekvapila verejnosť zhruba pred rokom bola tá, že Paška či presnejšie košická eseročka Komed, v ktorej bol Košičan jediným spoločníkom, sa stala vlastníkom obrovského domu a rozsiahleho pozemku v mestskej časti Košice – Kavečany. K luxusnej vile o ploche 200 metrov štvorcových v lokalite Na Hôrke patrí predzáhradka a rozsiahle pozemky s rozlohou takmer 1 500 štvorákov, ktoré prešli záhradnými a parkovými úpravami. Výsadba zelene svedčí o tom, že sa jej venoval záhradný architekt. „Pavla Pašku sme tu vídavali len občas. Hlavne počas víkendov a sviatkov navštevoval syna Michala, ktorý tu býva s rodinou. Prifrčal na aute s tmavými sklami, zaparkoval v garáži alebo pred domom a rovnako takto „nenápadne“ aj odtiaľ odišiel,“ prezradili nám Kavečanci. Dodali, že vlastník parcely zo severnej strany potom čo zistil kto by mal byť jeho susedom sa rozhodol okamžite predať pozemok. Exteriér vily sa domácim nepozdáva. „Pripomína skôr dom smútku ako vilu. Keby ju postavili nižšie, kde je cintorín presne by zapadla do jeho koloritu,“ povedala nám pani Jana (57).
Chalupa v Úhornej
Napriek tomu, že Pavol Paška mohol oddychovať a relaxovať jednak v byte v Mestskom parku, ale aj v Kavečanoch, jeho srdcovkou bola chalupa v obci Úhorná v okrese Gelnica. Túto si Paškovci zaobstarali ešte v roku 1995. „Bola to stará barabizňa z ktorej prestavbou vznikla skôr vidiecka vilka ako dedinská chalupa,“ hovoria domáci. Zatiaľ čo v Košiciach vidieť Pašku bola skôr vzácnosť, v Úhornej sa pred dedinčanmi neskrýval. „Žil životom bežného chalupára. Prešiel sa obcou, zašiel k jazeru, ale aj na spoločenské či kultúrne podujatia. Nemôžeme na neho povedať nič zlé, veď pomáhal obci ako len mohol, vybavil dokonca aj rekonštrukciu cesty,“ prezradil nám osemdesiatnik Juraj. Ten potvrdil, že viacerí domáci sa chystajú zajtra do Košíc na pohreb s naturalizovaným obyvateľom ich obce.