Reklama

Bývalý šéf KDH Hlina poriadne pritvrdil a NALOŽIL MATOVIČOVEJ vláde: Je to ako ZA MEČIARA!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zlomí im to väz? Hlina prezradil, ktorá téme je toxická pre možnú koalíciu
    Reklama

    Po tom, čo sa Alojzovi Hlinovi (49) nepodarilo dostať KDH opätovne do parlamentu, rozhodol sa rezignovať na post predsedu strany. Politiku tak dnes sleduje skôr len z diaľky, a aj to pomerne kritickým okom. Najviac sa mu nepáči práca, ktorú odvádza vládne OĽaNO. Sám pritom kedysi kandidoval do parlamentu na jeho kandidátke, no s lídrom Igorom Matovičom (47) si časom prestal rozumieť. Konkrétne po tom, ako s ním strávil štyri dni v karavane.

    Od začiatku vládnutia Igora Matoviča ste jeho veľkým kritikom. Z čoho pramení vaša nespokojnosť?

    - Vyznávam princíp parlamentnej demokracie a tá je postavená na princípe koalície a opozície. Keď to funguje, tak jeden druhého kontroluje a krajina ide dopredu. Odhliadnuc od osôb a obsadenia tomuto princípu verím. Je úplne prirodzené, že vláda má opozíciu, ktorej úlohou nie je chváliť, práve naopak, má konštruktívne reagovať.

    Čo je hlavným dôvodom vašej kritiky?

    - Je toho určite viac, ale netrpím chorobou, keď kritizujem všetko a myslím si, že všetko je zlé. Keď treba pochváliť, tak pochválim a uznám zásluhy. Tejto vláde držím palce, aby dosiahla potrebné zmeny, ale zároveň musím povedať, že robí chyby.

    Aké chyby?

    - Utápame sa v mikromanažmente a nesedia nám tu kompetencie. Z premiéra máme človeka, ktorý si môže robiť docentúru z epidemiológie a predseda parlamentu rieši sanovanie a zonáciu Muránskej planiny a ide o tom informovať premiéra. Toto nie je dobré, pretože vláda je nejako zložená a každý má svoje kompetencie a mal by ovládať ich rozsah a právomoci. Myslím si, že na mieste by bolo aj určenie si priorít. Zabudli sme na to, že rozhodujúca je ekonomika, pretože bez nej nebudú ani noviny, ani tlačovky, ani elektrina do televízora. V tejto oblasti sme zaspali.

    Zdroj: INSTAGRAM

    Alojz Hlina s manželkou a dcérou.

    Ako vnímate situáciu v ekonomike? Opozícia, ale aj odborníci vláde vyčítajú v tejto oblasti isté zlyhania. Ako to vnímate vy?

    - Vnímam to veľmi podobne. Rád si dám poradiť a aj rád si prečítam odbornú analýzu. Toto už nie je politický problém, ale súhlasím s odborníkmi, že sa urobili veľké chyby. Naša ekonomika ide momentálne na kyslíkový dlh. Situáciu sme podcenili a dôsledky tých chýb sa ešte ukážu. Čítame, čo urobili v Nemecku, ako dynamicky moderovali sadzby DPH, aby pomohli jednotlivým segmentom a ako vkladali peniaze do spotreby a nastavovali mechanizmy tak, aby udržali segmenty. U nás sa všetko rieši len deficitne, dookola sme počúvali o rúškach a epidemiologickej situácii, čo je v poriadku, ale kde je náš plán B, kde je stratégia? O tej sme zatiaľ nepočuli, a to nám plán A v podobe automobilového priemyslu už zlyhal. Mám pocit, že nevieme ani pomenovať, že máme problém, nie ešte sa zaoberať riešeniami.

    Vaša rodina má salaš, ale aj reštauráciu. Ako dopadla kríza na vás?

    - V druhej polke marca sme, čo sa týka tržieb, padli zo 100 % na nulu a následne sme podnikanie opäť veľmi opatrne rozbiehali. V segmente, v ktorom pôsobíme, ako je gastro a voľný čas, to bude mimoriadne náročné. Tam dôjde k veľkým posunom, presunom a veľa prevádzok sa bude musieť zavrieť. Aj to je otázka: Nakoľko ideme obetovať celý tento segment? Ideme ho skúsiť nejakým spôsobom sanovať? Počul som aj o teórii odloženej spotreby a nesúhlasím, pretože to, čo ste nezjedli v apríli, už v júni nezjete. Tak to nefunguje a výkony, ktoré ten segment zmeškal, už nenahradí. Ako sa s tým vieme vyrovnať? V Nemecku aj Rakúsku sa znížilo DPH na reštaurácie. U nás sa o tom vôbec nerozpráva. Pritom by to mohlo pomôcť.

    Rozhovor pokračuje na ďalšej strane

    Ako by to mohlo pomôcť?

    - Myslím si, že v celom gastre, ak by k zníženiu DPH prišlo, by sa v konečnom dôsledku vyzbieralo viac. Ten segment je totiž špecifický a upravenie sadzieb by bolo riešením. Tlak a zaťaženie by sa znížilo a niekomu by to pomohlo prežiť. Ak však chceme obetovať celý segment a jesť len z donášky, tak nech sa páči.

    V parlamente sa opäť začali riešiť kultúrno-etické otázky ako interrupcie, ale aj zákaz nedeľného predaja. Je na to podľa vás teraz v čase krízy správny čas?

    - Ja by som sa teraz sústredil na to, ako prežiť a sanovať straty a tieto ťažké témy by som otvoril kultivovane až v momente, keď sa o tom bude dať viesť kultivovaná debata. Pred voľbami to bolo úplné šialenstvo a tu sa prvoplánovo útočilo na emócie, vášne a zbraňou bol populizmus. Program nikto nepotreboval, rovnako ako víziu a stratégiu. Aj preto sa siahlo po kultúrno-etických otázkach, pretože tieto témy vyvolajú vášne vždy a výborne sa v tom bahní. Stranám, ktoré si na tom postavili svoju kariéru, prajem, aby si tento kalich vypili do dna. Nám vyčítali, že sme sa do tohto boja dali vtiahnuť, ale myslím si, že voličom treba pripomenúť, čo hovorili vtedy a čo vravia teraz. Predali tú svoju“ srdcovú agendu“ za tabuľku na kancelárii.

    Čoho sme podľa vás v súčasnom období svedkami?

    - Nepoctivosti a ,habaďúry´. Ak sa máte dostať k zákazu nedeľného predaja cez hlavného hygienika, tak to poctivé nie je. A viete, ako to je. Keď nezaložíte stavbu na poctivých základoch, tak je o ničom celá stavba. Ak je na to spoločenská objednávka, tak sa o tom treba rozprávať a identifikovať, pretože je táto objednávka veľká. Nerobiť tu nepoctivý podvrh cez hygienika.

    Zdroj: Jaroslav Novák

    Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a predseda vlády ČR Andrej Babiš sa objímajú počas príchodu na stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na zámku Lednice v Českej republike 11. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák

    A čo hovoríte na dosadzovanie prednostov okresných úradov stranou OĽaNO?

    - Súhlasím s komentárom, že je to pomaly ako za Mečiara. Desí ma to farizejstvo, pokrytectvo a populizmus, ale aj to, že mám pocit, že ľudia na to rezignovali a takéto správanie akceptujú. Nesmieme si zvykať na to, že niečo iné sa hovorí pred voľbami a niečo iné sa robí po voľbách. Pomaly to hovoríme štýlom, že tak to je a to je chyba. Lenže politik toto robiť nesmie, pretože otvorene klame. Momentálne akceptujeme, že z nás robia ,blbcov´ pred voľbami aj po nich. Stačí, že prídete na Úrad vlády, pobozkáte zem a urobia z vás prednostu. V roku 2020 by sme sa mohli posunúť ďalej. To, že sa z toho stala ruvačka, potvrdzuje aj postoj Kollára, ktorý si na margo toho nárokuje stavebné úrady. To jasne dokumentuje, ako to v tej koalícii funguje.

    Naposledy zarezonovalo, že sa novou splnomocnenkyňou vlády pre rodinu stala Petra Krištúfková, ktorá mala pikantnú minulosť s viacerými známymi mafiánmi. Funkcie sa po dvoch dňoch vzdala, keď nezvládla tlak po prevalení, že dovolenkovala na jachte Mariana Kočnera. Čo si o takých nomináciách myslíte?

    - Prichádzame o dôstojnosť. Tým, že je Boris Kollár predsedom parlamentu, prichádzame o dôstojnosť rovnako ako takýmito nomináciami. Táto je ďalší dôkaz, ktorý potvrdzuje trend. Myslím si, že je čas sa ospravedlniť všetkým matkám a starým matkám, ktoré naozaj dôstojne bojovali a hájili svoje rodiny, hoci to často nemali ľahké. Dnes nastavujeme, ale aj ponúkame mladým ľuďom vzorce správania a ľudí s veľmi diskutabilnými životnými príbehmi. Apeloval by som aj na zodpovednosť, pretože pokiaľ budú takíto ľudia v médiách a na predných stránkach, tak sa nemôžeme čudovať, čo nám z dnešnej mladej generácie vyrastie.

    Prečítajte si tiež: