Reformu zdravotníctva sa na Slovensku snažilo realizovať už niekoľko ministrov. Tá najnovšia, ktorú pred mesiacom predstavil súčasný šéf rezortu Vladimír Lengvarský (51), sa pomaly začína napĺňať. Okrem toho, že sa plánuje optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti, majú vzniknúť aj nové inštitúcie.

Vláda navrhla zriadiť napríklad Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Majú sa mu zveriť poradenské úlohy spojené s hodnotením zdravotníckych technológií. Mal by fungovať od roku 2022 a jeho financovanie by malo byť zabezpečené cez príspevok z verejného zdravotného poistenia.

V dôvodovej správe sa k návrhu zákona uvádza, že za technológie sa považujú lieky, zdravotnícke pomôcky a prístroje, očkovacie latky, dietetické potraviny či zdravotnícke výkony. Prax ukazuje, že rezortu zdravotníctva aktuálne chýbajú dostatočné analytické kapacity na hodnotenie klinického prínosu prichádzajúcich technológií, ozrejmuje sa v správe.

Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac vznik nového úradu kritizuje.
Zdroj: Tony Štefunko

Podľa nezaradeného poslanca Národnej rady Richarda Rašiho (50), ktorý tiež bol ministrom zdravotníctva, zriadenie nového inštitútu prinesie iba ďalšiu byrokraciu. „Pritom všetky úlohy, ktoré má nový úrad plniť, už sú dnes na ministerstve a na roky existujúcom Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nový úrad naozaj nikomu nechýbal," povedal Raši pre náš denník. Kritizuje aj spôsob financovania novej inštitúcie, lebo má ísť zo zdrojov zdravotného poistenia. „Budeme platiť nový úrad a úradníkov na úkor liekov, ktoré potrebujeme, na úkor platov lekárov, sestier, zdravotníkov," hovorí. S otázkami sme oslovili aj rezort zdravotníctva, do uzávierky však neodpovedali.

Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac (70) hodnotí novú inštitúciu ako „úrad pre úrad". Úprimne sa priznáva, že nechápe, načo ju rezort zdravotníctva zriaďuje.

Celé vyjadrenie Zajaca nájdete V GALÉRII

Prečítajte si tiež: