Opozícia Šutaja Eštoka vo vláde nechce: Večer však poslanci odišli a nemal kto rokovať
23. 11. 2023, 13:27 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)

O odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) síce chcel poslanci rokovať aj celú noc, nestalo sa. O pol deviatej večer opozícia požiadala o prerušenie schôdze s tým, že zo sály odchádza. Pokračuje sa dnes o 9. hodine, pritom hlasovať by sa predbežne malo o desiatej.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Na vyslovení nedôvery Šutajovi Eštokovi sa zhodli poslanci naprieč opozičnými klubmi. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa ich podpísalo až 56.
Predseda parlamentu a stranícky šéf ministra Peter Pellegrini schôdzu zvolal takmer okamžite. A hoci plán bol jasný: rokovať tak, aby sa hlasovalo v piatok o desiatej, opozícia sa rozhodla inak.
Keďže sa do rozpravy prihlásili prví koaliční poslanci, vystúpenia opozičných prišli na rad až okolo pol ôsmej večer. Na každé vystúnie poslanci reagovali desiatkami faktických poznámok a debata, ktorá mala byť o ministrovi vnútra, sa tak miestami zvrhla na výčitky - kto čo robil za minulých vlád, počas pandémie, počas policajných akcií...
Až sa večer opozičné kluby dohodli a jednoducho zo sály odišli. A keďže nebol v pléne nikto z predkladateľov návrhu na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka, predsedajúci Andrej Danko nemal inú možnosť, len schôdzu prerušiť.
Pozrime sa však, ako štvrtková debata o prvom odvolávaní ministra štvrtej vlády Roberta Fica prebiehala.
Na odvolávanie prišiel aj premiér Robert Fico (Smer). Jeho vláda ešte nie je ani mesiac vo vláde a už je na stole žiadosť o stiahnutie prvého ministra.
Zdroj: Ján Krošlák
Na snímke Peter Pellegrini.
Kým líder najsilnejšieho opozičného hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka na parlamentnej pôde vyčítal ministrovi, že jeho prešľapy musia riešiť súdy, advokát skupiny vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov, Peter Kubina na sociálnej sieti zverejnil tretie súdne rozhodnutie. Opozícia totiž svoje odvolávanie opiera o rozhodnutie ministra vnútra, že postaví mimo služby čurillovcov.
Kým dva razy dal bratislavský mestský súd za pravdu Kubinovi a rozhodol, že Branko Kišš a Štefan Mašin sa majú vrátiť do práce, tretie rozhodnutie je odlišné.
„Mestský súd Bratislava IV dnes zamietol návrho na nariadenie neodkladného opatrenia vo veci Jána Čurillu. Po dvoch rozhodnutiach v náš prospech tu teda máme prvé rozhodnutie súdu (zatiaľ neprávoplatné, rovnako ako tie dve predchádzajúce), ktoré sa s naším návrhom a právnym názorom nezhodlo a naopak, je v zhode s tým, čo tvrdí naša protistrana,“ napísal Kubina.
Inými slovami: kým v prvých dvoch prípadoch súd vydal neodkladné opatrenie a policajti sa majú vrátiť do práce, v tomto prípade súd odmietol vydať neodkladné opatrenie. Ján Čurilla sa teda zatiaľ vrátiť do práce nemôže.
Svojho ministra sa zastal priamo premiér Fico. Opozícii vyčíta, že príliš časťo vo svojich prejavoch používa slovo "pomsta". Fico v pléne informoval o treťom rozhodnutí súdu.
Premiér sa na poslancov obrátil príbehom. "Bol taký advokát, obhajca, ktorý si plnil svoje povinnosti, ale za záhadných okolností sa ocitol vo väzbe," začal Fico s tým, že bol v cele s ľuďmi postihnutými koronavírusom a ochorel. "Štyrikrát odmietli príslušné orgány, aby sa s ním stretol notár, aby mohla jeho manželka získať informácie. Jeho zdravotný stav sa tak zhoršiť, že potreboval pľúcnu ventiláciu," pokračoval v rozprávaní o tragickom príbehu advokáta Krivočenka, ktorý zomrel na ochorenie COVID-19 vo väzení.
"Nepočul som nič, žiadne slovo rozhorčenia. Ale teraz, keď máme ministra, ktorý to chce robiť inak, tak sa rozhorčujete," to už Fico hovoril priamo k podpredsedovi parlamentu Šimečkovi.
Zdroj: Pavol Zachar
Robert Fico prišiel obhajovať svojho ministra. FOTO TASR - Pavol Zachar
Ďalej premiér povedal, že na Národnej kriminálnej agentúre pracovali "zvery" a teraz sa opozícia "ide pomstiť". Fico pripomenul, že bývalý policajný prezident Štefan Hamran neprešiel cez výberové konanie a vtedajší minister vnútra preto zmenil pravidlá a sám ho vymenoval do funkcie.
"Prečo hovoríte o pomste, keď sa minister rozhodol, že nechce s niektorými ľuďmi spolupracovať?" spýtal a priamo Šimečku. "Viete, do akých absurdít to vediete? Pozor na slovo pomsta."

Zdroj: Facebook/Ministerstvo vnútra SR
Pripomenul, že ministri si môžu so sebou priviesť svojich najbližších spolupracovníkov. "Vymýšľate si nezmysly. Ako môže byť viceprezidentom Policajného zboru človek, ktorého tam nikto nechce? Len preto, že je oznamovateľom protispoločenskej činnosti? Bude sedieť päť rokov na stoličke a pozerať sa von oknom?" položil otázku Fico.
Opozícii vyčítal, že nebuduje dobré vzťahy v parlamente a predniesol stanovisko vlády, ktorá návrh na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka považuje za neopodstatnený. Vláda trvá na tom, že minister mohol postaviť mimo služby skupinu čurrilovcov, keď sú trestne stíhaní. A to aj napriek tomu, že sa krátko pred parlamentnými voľbami stali chránenými oznamovateľmi závažnej protispoločenskej činnosti.
Predseda vlády ďalej odmietol, že by kroky ministra vnútra mohli spôsobiť nejakú škodu. Policajti totiž žiadajú o odškodnenie - keď sú mimo služby majú znížené platy, poukazujú aj na poškodenie ich dobrej povesti. Podľa odôvodnenia poslancov by celková škoda mohla prekročiť sumu 700-tisíc eur.
Zdroj: Martin Baumann
Vľavo minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a vpravo podpredseda NR SR Michal Šimečka. FOTO TASR - Martin Baumann
Vláda, ktorá sa mimoriadne zišla vo štvrtok dopoludnia, sa postavila teda za svojho ministra. "Som tu preto, lebo ministrovi Matúšovi Šutajovi Eštokovi dôverujem," vyhlásil Fico.
Písomne sa do rozpravy prihlásilo 37 poslancov a ministrov.
Ako prvý však dostal slovo Šutaj Eštok. Je to prvý minister, o ktorého odvolanie sa pokúša opozícia. Odvolať ho chceli ešte skôr, ako Národná rada vyslovila dôveru kabinetu Roberta Fica.
"Pred dvoma dňami táto snemovňa vyslovila dôveru vláde tejto republiky, vrátane ministra vnútra. A o dva dni mi chcete vysloviť nedôveru," začal minister. Progresívcom pripomenul, že prvý raz ho chceli odvolať desať dní od vymenovania. Šutaj Eštok vyhlásil, že PS sa niektorými médiami. Ironicky hnutiu pogratuloval, že sa spojil s hnutím Igora Matoviča.

Zdroj: https://fb.watch/omSZKRyeAK/
Aj Šutaj Eštok začal rozprávať príbeh, jeho príbeh bol však o skupine vyšetrovateľov, predvolebnej kampani na prelome rokov 2019 a 2020, či pandémii. "Na čo Igor Matovič siahol, to sa mu rozsypalo. Ale pre cieľ, že pozatvára opozíciu, neváhal urobiť všetko. Tu som v opozičných laviciach, keď nám odkazoval, aby sme tíško sedeli, šúchali nožičkami a čakali, kedy si po nás príde NAKA," pokračoval minister s tým, že práve Matovič "zaviedol pomstu".
"Vteda ste boli ticho, pán Šimečka, vtedy vám to nevadilo, vtedy ste neboli demokratmi. Ale teraz idete hovoriť o politickej pomste?" spýtal sa minister súčasnej opozície. "Hovorím vám, že politická pomsta sa skončila voľbami 2023," dodal s tým, že sám šéf SIS, ktorý bol nominantom bývalej vládnej koalície, povedal, že skupina vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov ohrozuje zriadenie Slovenska.
"Tri a pol roka ste nič nerobili a spolčili ste sa s tým najväčším diablom, ktorý tu je," zvýšil intenzitu hlasu minister. Opozícii vyčítal, že jej "lieblingom" bol bývalý policajný prezident Štefan Hamran, ktorý odstavil aj ministra Ivana Šimka. Tým pripomenul udalosti z leta, keď vedenie polície hrozilo odchodom, ak poverená vláda nestiahne Šimka z kresla ministra.
Zdroj: Martin Baumann
Na snímke vľavo minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a podpredseda Národnej rady Michal Šimečka (PS) počas mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministra vnútra. FOTO TASR - Martin Baumann
"Ale ja mám predstavu, že zákon platí pre každého," zdôraznil Šutaj Eštok s tým, že musí platiť aj pre policajtov. Dokonca aj pre policajtov okolo Jána Čurillu. "Sú dôvodne podozriví z úmyselného tretného činu a obvinení. A kým budú obvinení, garantujem vám, že budú postavení mimo službu. A to sa netýka len mediálne exponovaných vyšetrovateľov, tak budem postupovať pri každom policajtovi," minister vyrátal, že od začiatku roka je mimo službu postavených 40 policajtov, ktorí porušili zákon.
Šutaj Eštok poslancom povedal, že ministerstvo sa odvolalo voči dvom bezodkladným opatreniam a je presvedčený, že o policajtoch nemal rozhodovať civilný, ale správny súd. "A dnes súd zamietol sťažnosť pána Čurillu," pokračoval šéf rezortu.
Správanie čurillovcov dokonca prirovnal k situácii za čias Vladimíra Mečiara, keď minister Ľudovít Hudek chcel "kopnúť do g.ľ" vyšetrovateľa únosu Michala Kováča mladšieho.
Opozícii dal za pravdu, že nemal komentovať výrok prvého sudcu, keď ironicky poznamenal, že "sudca je spolužiakom advokáta Kubinu". Hneď však dodal: "Máte pravdu, nemal som to povedať. A preto som sa za to aj verejne ospravedlnil." Opozíciu vyzval, aby počkala do ďalších rozhodnutí súdov.
Opozícia žiada odstúpenie ministra aj "pre hanebné odvolanie policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie ďaleko od domova". Šutaj Eštok reagoval: "Mám byť odvolávaný za to, aby si po dvoch rokoch namiesto bielej košele obliekol uniformu? Aj tak tam nešiel, hneď bol chorý."
Potom šéf rezortu vysvetľoval, že Hamran "nedodržal slovo" a ministerstvo nedisponovalo dokladom, že bude končiť v službe. "V čase môjho príchodu nebola podpísaná žiadna žiadosť, že k 31. októbru končí. Pán Hamran personálny rozkaz, ktorý mu podpísal poverený premiér a minister Ľudovít Ódor nosil so sebou v kufríku, lebo dúfal, že sa so mnou dohodne, doslúži do konca roka. Držali ho iba ekonomické zásluhy, aby mal vyšší výsluhový dôchodok," povedal Šutaj Eštok s prísľubom, že ukáže Hamranov luxusný autopark a údajne bolo podané trestné oznámenie pre spreneveru.
Zdroj: TONY STEFUNKO
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok kritizoval predstaviteľov bývalej vlády Igora Matoviča a Romana Mikulca.
"Pán Mikulec, vám by mohol kožu závidieť aj africký hroch," prihovoril sa aktuálny minister vnútra svojmu predchodcovi Romanovi Mikulcovi. "Veď vás chcela opozícia osem ráz odvolávať," dodal a začal vyratúvať viaceré kauzy, ktoré sú spojené s jeho menom. Napríklad situáciu na východnej hranici, keď minister poslal na slovensko-ukrajinskú hranicu firmu spriaznenú s OĽaNO. "Pri všetkých Mikulcových kauzách zmizol jeden človek - Igor Matovič. Vtedy nehovoril, že kamarátom sa neprihrávajú zákazky, lebo to boli jeho kamaráti," podčiarkol Šutaj Eštok.
"Mrzí ma, že musíme takto tráviť čas. Ale môžem vám sľúbiť, že ak zostanem ministrom, budem pracovať na väčšej bezpečnosti občanov," povedal minister na konci svojho približne hodinového vystúpenia.
Na jeho vystúpenie reagovalo 43 poslancov s faktickými poznámkami. Ako povedal predsedajúci Andrej Danko (SNS), je to asi rekord.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Bvalý prezident Policajného zboru a dnes poslanec za Smer Tibor Gašpar.
Bývalý policajný prezident a dnes poslanec Tibor Gašpar (Smer) strávil vo väzbe rok a zaspomínal si, ako ho napríklad prevážali z väzenia na súd v Banskej Bystrici. “Dali mi na oči lyžiarske okuliare prelepené páskou a na uši slúchadlá. Pustili mi hudbu z filmu Mlčanie jahniat. A ja som sa mal sústrediť na súd,” objasňoval.
Gašpar citoval aj z komunikácie medzi vyšetrovateľmi okolo Jána Čurillu, zdôrazňoval najmä časti, kde sa rozprávali o samovraždách ľudí, ktorých vyšetrovali. Samovraždu obesením opisovali slovami, že "to dali na šarkana". Opozícia zasa, naopak, Gašparovi pripomínala nahrávky z poľovníckej chaty, najmä časť, kde jeho syn hovoril o tom, ako by Robertovi Kaliňákovi najradšej “zapichol vidličku do čela”.
Juraj Krúpa z opozičnej SNS zasa ministrovi vnútra vyčítal, že v minulom volebnom období - vtedy v opozícii - tlieskali spolu so Smerom v čase, keď "Igor Matovič vyhnal SaS z koalície".
Vyčítal mu, že premiér Fico rozpúšťa tím špecialistov na hybridné hrozby. "Je to aj vaším pričinením, pán minister. Bez nich zostaneme obnažení," dodal Krúpa.
Vo svojom vystúpení sa dotkol aj povereného policajného prezidenta Ľubomíra Soláka. Podľa Krúpu podniká so známym pánom X, teda Petrom Koščom, či ďalšími ľuďmi, ktorí sa vraj spomínajú v kauze Gorila.
Ondrej Dostál zo SaS sa zasa posťažoval, že prvý opozičný rečník sa dostal v rozprave k vystúpeniu až o pol ôsmej večer. Reagovanie faktickými poznámkami sa mu neráta. Ale aj jeho kolegyňa Mária Kolíková podotkla, že koalícia nepustila nikoho z opozície k slovu.
Dokonca sa riešilo, kde je minister. Ospravedlňoval ho predsedajúci Peter Žiga, že si len odbehol a je v budove.
O 20.27 opozícia požiadala o prerušenie schôdze do piatku do deviatej hodiny a šéf klubu progresívcov Martin Dubéci vyhlásil, že opoziční poslanci odchádzajú zo sály. Predsedajúci Andrej Danko (SNS) upozornil, že nie je jasné, či to je vôbec možné a schôdzu prerušil do 21. hodiny.
Opoziční poslanci medzitým na sociálnych sieťach zverejnili, že o 21. hodine už neprídu do sály. A keďže na rokovaní nebude žiaden predkladateľ návrhu, rozprava nemôže pokračovať.
Krátko po 21. hodine Danko oznámil, že schôdza bude pokračovať v piatok ráno o deviatej.