Opozícia chce odvolať Huliaka: HÚLI v parlamente! Jeho výbory sú ako schôdze KARTÁROV!
20. 4. 2024, 9:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:53)

Opozičná strana SaS chce odvolať Rudolfa Huliaka ( nominant SNS) z postu predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Dôvodom je jeho fajčenie v kancelárii v budove parlamentu.
Zdroj: archív
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Za porušenie zákona na ochranu fajčiarov v úradných budovách hrozí pokuta až do výšky 15-tisíc eur. Udeliť ju môže Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Slovenská národná strana (SNS) totiž zverejnila video, na ktorom poslanec Rudolf Huliak predviedol „jedinečný spôsob udržiavania rastlín pri živote“. V parlamentnej kancelárii fajčil cigaru a kúdol dymu vyfukoval do sklenenej nádoby s rastlinami. „A takto si tu my žijeme. V súzvuku s CO₂ a rastlinka nám krásne rastie," hlásil Huliak vo videu.

Zdroj: Instagram/ sns_sk
Ako priznal, experiment s rastlinou robí už dlhšie. „Mesiac ju takto ovievam, lebo išla ,chcípnuť‘,“ pochválil sa výsledkami starosta obce Očová. Šéf výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie môže však pokojne spávať. Pokutu za „ofajčievanie“ rastlinky v úradnej budove platiť nebude. Ako totiž pre náš denník uviedol ÚVZ, zo zákona vyplýva, že „zamestnávateľ je povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách, na ktorých pracujú aj nefajčiari a zabezpečiť dodržiavanie tohto zákazu, ako aj zákazu fajčenia na pracoviskách.“ Komunikačné oddelenie úradu v odpovedi zdôvodnilo aj to, prečo pokutu poslancovi neudelia. „Keďže v tomto prípade išlo z nášho pohľadu o pracovisko, primárne ide o kontrolu zo strany zamestnávateľa“.
Zodpovednosť teda nesie Kancelária Národnej rady SR. „Fajčiť je dovolené len na vyhradených miestach. Pán poslanec Huliak už bol upozornený, aby experimenty na báze cigaretového dymu mimo nich nevykonával,“ uviedla kancelária pre televíziu Markíza. Huliak pre tú istú televíziu zároveň reagoval, že fajčil „v jeho súkromnej kancelárii.“
Táto argumentácia sa však nepozdáva opozičným liberálom. „Zdá sa mi to ako ďalšia absurdita, ako je možné, že niekto disponuje súkromnými kanceláriami vo verejnej budove?“ pýta sa poslanec Alojz Hlina (SaS) s tým, že ak sú nejaké zákony a predpisy, nevidí dôvod na výnimku pre Huliaka. Výrečný Hlina si zároveň neodpustil poznámku, že pod vedením Huliaka bolo zmarených niekoľko rokovaní výboru pre jeho neuznášaniaschopnosť. „Marí, obštruuje, znefunkčňuje, nerobí ho uznášaniaschopným, výbor nekoná, nejedná, nerozhoduje. Aj keď sa výbor otvorí, pripomína to schôdzu holubárov alebo hráčov mariášu," dodal a Huliaka vyzval, aby kanceláriu, v ktorej fajčil, po sebe vymaľoval.
Budova slovenského parlamentu má 30 rokov, poistená by mala byť
Poslanci začali zasadať v novej budove parlamentu 25. mája 1994. Národná rada SR sídlila až do roku 1994 v Župnom dome a toto provizórium sa skončilo presťahovaním NR SR do jej súčasnej budovy na hradnom vrchu v Bratislave. Výstavba novej budovy sa začala v roku 1986 a náklady na jej dostavbu predstavovali cca 320 milión vtedajších Kčs (približne 10,6 milióna eur) Počas svojej existencie sa v budove realizovalo niekoľko rekonštrukcií. V roku 2017, kedy parlamentu šéfoval Andrej Danko (SNS) boli v parlamente vykonané opravy vzduchotechnických zariadení plenárnej sály opravy omietok, obkladov, dlažieb, maľovanie, opravy chodníkov, nátery exteriérových konštrukcií, oprava nástupného schodiska, a pod. V minulom roku prešla úpravami rokovacia sála a nainštalované bolo nové hlasovacie zariadenie. Cena rekonštrukcie sa vyšplhala na 2 milióny eur. Snažili sme sa na tlačovom odbore parlamentu zistiť, či je budova NR SR poistená pred prípadným požiarom. V rokoch 2013-2016 sa nachádzala v databáze poistených subjektov verejného sektora Komunálnej poisťovne. Suma na ktorú bola budova NR SR v tom čase poistená bola podľa portálu Topky.sk 36 593 118 eur.