Na verejnom odpočte činnosti a hospodárenia SND sa naplno vyjadrila nespokojnosť prepúšťaných operných sólistov. A už sa začínajú prvé prepúšťania aj v balete SND.

Nové vedenie SND na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom čelí vzrastajúcej vlne kritiky. Minulý týždeň sa angažoval aj predseda parlamentu Boris Kollár.

V mene spokojných umelcov prečítala príhovor televízna hviezda Diana Mórová. Napokon vysvitlo, že za Drličkom stojí súbor Činohry, ktorého sa reštrikcie nedotkli.

"Matej Drlička prišiel s víziou i schopnosťou vyrokovať rozpočet a zvyšovať umeleckú latku súborov. Túto víziu je potrebné najskôr dokončiť, aby sme mohli hodnotiť jej efekt,. , stálo v podpornom liste, ktorý prečítala Diana Mórová.

Prítomní členovia súboru opery spochybnili odbornosť a schopnosti Drličkovho tímu, upozornili tiež, že v kritike Drličku sa spojili i dovtedy neústupní politickí rivali z koalície a opozície. Napokon operných sólistov prijal aj Boris Kollár a zúčastnil sa aj posledného rokovania výboru pre kultúru ohľadom SND.

Ohľadom hodnotenia celkovej situácie Boris Kollár povedal: „Rešpektujem rozhodnutie nového vedenia inštitúcie, ktoré sa rozhodlo robiť to moderne a európsky. Ak má oporu vo vedení ministerstva kultúry, asi nám neprináleží hodnotiť novú koncepciu divadla, ale prináleží nám skúmať, ako sa to vykonalo."

POZRITE SI FOTO v galérii >>>

Podpredseda výboru pre kultúru Dušan Jarjabek (Smer-SD) nesúhlasí s politikou nového vedenia. "Na operu sa nemôžete pozerať cez rentabilitu! Tam sú predsa nákladné výpravy a orchester. Dotácia zo strany štátu je prirodzená. To by ste museli platiť 3000€ za lístok, aby opera začala byť rentabilná," konštatoval Jarjabek.

Načrtol aj schému ďalšieho fungovania. Nesúlad medzi jednotlivými súbormi SND narastá a preto sa črtá vízia oddelenia jednotlivých zložiek. Opera, činohra aj balet by tak fungovali samostatne a funkcia generálneho riaditeľa by tak bola zbytočná.

"Samotní operní sólisti sa idú súdiť, žiadajú náhradu mzdy a nám hrozí národnohospodárska škoda," varuje Jarjabek. Na revíziu doterajšej činnosti sa výbor uzniesol, že požiada Národný kontrolný úrad. A je už na Borisovi Kollárovi, aby zariadil prioritné vybavenie tejto kontroly, nech nie je ohrozené otvorenie ďalšej sezóny.

Na vzniknutú situáciu reagoval aj generálny riaditeľ Matej Drlička. "S kontrolou správnosti pracovno-právnych procesov nemám žiaden problém. Kontrola je prirodzenou súčasťou zriaďovaných inštitúcii. K vízii pána poslanca Jarjabka sa vyjadriť neviem, keďže okrem tézy osamostatnenia súborov nemám viac informácií."

Ohľadom pochybností o platnosti prepúšťacích dekrétov Drlička vyhlásil, že "Všetky organizačné zmeny v SND od nášho pôsobenia boli riadne prerokované."

Čo na celú kauzu povedala ministerka Milanová nájdete na ďalšej strane >>>