Opäť BUDE HORÚCO! Ministerka kultúry Šimkovičová chce meniť ZÁKON o jazyku: Čakajú nás pokuty?
29. 10. 2024, 9:45 (aktualizované: 14. 11. 2024, 16:08)

Zdroj: Ministerstvo kultúry
Hoci ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) avizovala plánované zmeny v zákone o štátnom jazyku ešte 16. októbra, presné znenie novely stále nepoznáme. V tejto súvislosti však vieme, že sa ministerka poradila s jedným z najznámejších predstaviteľov maďarskej menšiny na Slovensku a bývalým poslancom Györgyom Gyimesim. Existujú dôvody, aby ste sa po novelizovaní jazykového zákona mali obávať pokuty za nespisovné slová, ak ich napríklad použijete v príspevkoch na sociálnej sieti?
Zdroj: Archív
Zdroj: Facebook/ Tomáš Taraba
Zdroj: Archív
Galéria k článku
Avizovaná novela má posilniť postavenie slovenského jazyka vo vybraných oblastiach úradného a verejného styku. Podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) potreba zmeniť doterajšiu právnu úpravu používania štátneho jazyka vyplynula z aplikačnej praxe. „Doterajšie používanie poukazuje na nerešpektovanie niektorých ustanovení zákona o štátnom jazyku ako dôsledku možnosti ich nejednoznačného výkladu a zároveň na opakované porušovanie rovnakých ustanovení zákona tými istými osobami,“ napísala v príspevku šéfka rezortu kultúry a naznačila, že v hre je aj úprava sadzieb pokút za porušenie zákona a tiež kompetencií úradu, ktorý na dodržiavanie jazykovej legislatívy dohliada.

Zdroj: Ministerstvo kultúry
Po týždni od prvotných návrhov na úpravu zákona sa na sociálnych sieťach strhla diskusia o tom, ako bude vyzerať pokutovanie. „Tvrdenie, že na základe novely môže niekto dostať pokutu aj za gramatické chyby, ktoré napíše napríklad na sociálnej sieti, je zavádzajúce. Pokuty sa budú týkať fyzických osôb podnikateľov a právnických osôb,“ uviedla ministerka informácie na správnu mieru. Šimkovičová tvrdí, že cieľom novely je eliminácia používania cudzích slov, ktoré prenikajú do úradného aj verejného styku napriek tomu, že v slovenčine existujú ich plnohodnotné ekvivalenty. Podľa ministerky nie sú v tejto súvislosti v poriadku ani jedálne lístky v reštauráciách. „V konečnom dôsledku to môže odradiť časť potenciálnych zákazníkov od využitia ich služieb,“ domnieva sa ministerka.
Zdroj: P1D/ Koláž
Martina Šimkovičová ako učiteľka
Článok pokračuje na ĎALŠEJ STRANE >>>
Iný názor má na novelizáciu zákona opozícia. Strana SaS tvrdí, že je namierená proti maďarskej menšine. Za Šimkovičovú sa však postavil nielen envirominister Tomáš Taraba (nom. SNS), ale aj bývalý poslanec György Gyimesi, ktorý je členom Maďarskej aliancie. Práve Gyimesiho Taraba označil nielen za „nespochybniteľného lojálneho občana Slovenska“, ale aj „najvýznamnejšieho predstaviteľa maďarskej menšiny na Slovensku“. „Ministerstvo kultúry dolaďuje návrh zákona tak, aby sa negatívne nedotkol používania jazykov národnostných menšín, ale naopak, aby poskytoval dostatočnú ochranu pred stále sa rozširujúcim vplyvom amerikanizmov,“ odkázal Gyimesi.
Zdroj: Facebook/ Tomáš Taraba
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, minister životného prostredia Tomáš Taraba a György Gyimesi.
Ministerka kultúry je opäť v problémoch. Prežila pokusy odvolávanie v auguste aj v septembri. Dnes opäť čeliť hlasovaniu o tom, či zotrvá vo funkcii. Podporu by však nemusela nájsť v koaličnom partnerovi, strane Hlas. Traja poslanci ešte včera večer nevedeli, ako zahlasujú pri odvolávaní Šimkovičovej. Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš sa s ministerkou kultúry dnes ráno pred odvolávaním majú stretnúť, aby im predstavila jasný koncept našej kultúry. Šéf rezortu kritiku opozície odmieta. „Nikto z ministerstva kultúry nikomu nebráni tvoriť a umelecky sa prejavovať, vrátane novinárskeho prejavu. Aj keď úroveň žurnalistiky, kvality a dôveryhodnosť našich médií je asi na historickom minime," skonštatovala Šimkovičová včera počas rozpravy.
Zdroj: Archív
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová.