AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 161 562 prípadov nákazy.
  • Za stredu (23. 12) pribudlo 2 657 pozitívne testovaných.
  • Spolu máme 1 732 (+ 46) obetí a 114 267 vyliečených (+ 1 640).

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 79 134 814
Počet vyliečených: 55 730 347
Počet úmrtí: 1 739 195

__________________________________________________________________________________

Online je u konca. Nové informácie Vám prinesieme zase zajtra.

21:40 Do Talianska v piatok dorazila prvá várka vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2. (tasr)

20:00 Ukrajina prekonala hranicu milión prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva zo štvrtkových údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

18:00 Nový kmeň koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý nedávno odhalili v Británii, sa po prvý raz potvrdil aj v Nemecku. Nákazu zistili u ženy, ktorá pricestovala minulú nedeľu do spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko zo Spojeného kráľovstva. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na krajinské ministerstvo zdravotníctva.

16:00 Lotyšsko a Litva vo štvrtok už druhý deň za sebou zaznamenali rekordný počet prípadov nového druhu koronavírusu. (tasr)

14:16 V obci Chvojnica v okrese Myjava uskutočnili v stredu (23. 12.) dobrovoľné testovanie antigénovými testami na nový koronavírus. (tasr)

14:00 Deťom v nemocniciach aj seniorom v zariadeniach spríjemnia vianočný čas zdravotní klauni. Pre pandémiu nového koronavírusu sa však ich program bude odohrávať online alebo pred budovami nemocníc. Do konca decembra majú klauni naplánovaných tri desiatky predstavení. (tasr)

13:47 V okrese Tvrdošín sú od štvrtka zakázané verejné bohoslužby a spovede v interiéroch kostolov. Opatrenie má zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dolnom Kubíne. (tasr)

13:20 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vzhľadom na vážnu epidemiologickú situáciu odporúča občanom zvážiť účasť na bohoslužbách, krstoch, pohreboch či sobášoch. Uviedol to na sociálnej sieti.

12:55 Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) na sociálnej sieti poprosil ľudí, aby počas Vianoc zvážili stretnutia vo veľkom rodinnom kruhu, a tým chránili svojich rodičov i starých rodičov pred šírením nového koronavírusu.

Boris Kollár (Sme rodina).
Zdroj: TASR/ Martin Baumann

12:39 Vo väčšine okresov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú bohoslužby počas Vianoc zakázané. Nariadili to regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v kraji. Vyplýva to z vyhlášok vestníka vlády Slovenskej republiky. Opatrenia majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu. (tasr)

11:58 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR plánuje intenzívne pracovať aj na posilnení zdravotnej starostlivosti v ambulanciách tak, aby reflektovala aktuálne reálne potreby obyvateľstva. Plánuje preto legislatívne zmeny. (tasr)

11:15 Smutnejšie vianočné oslavy než obvykle sa budú vo štvrtok konať v Betleheme - meste, kde sa podľa Biblie narodil Ježiš. V dôsledku cestovných opatrení, ktoré v súvislosti s koronavírusovou pandémiou zaviedla izraelská vláda pre návštevníkov zo zahraničia, budú prázdne nielen miestne pohostinstvá, ale bez pútnikov bude aj betlehemské Námestie jasličiek. (tasr)

10:29 Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) počas Štedrého dňa poďakoval učiteľom, žiakom, ale aj ich rodičom za to, že doteraz zvládli náročné obdobie, ktoré je poznačené koronakrízou. (tasr) Viac sa dočítate TU.

Minister školstva Branislav Gröhling
Zdroj: TASR/ Jakub Kotian

10:00 Na Slovensku v stredu (23. 12.) pribudlo 2657 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 formou RT-PCR testov. Identifikovali ich z 14.238 vykonaných testov. Počet obetí sa zvýšil o 46. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 1640 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

9:46 Mexiko v stredu ako prvá krajina v oblasti Latinskej Ameriky dostalo zásielku vakcín proti ochoreniu COVID-19 na hromadné očkovanie. Mexická vláda plánuje začať s očkovaním vo štvrtok 24. decembra. (tasr)

9:10 Brazília zakázala v stredu letecké spojenia so Spojeným kráľovstvom s cieľom zabrániť šíreniu nákazy novou mutáciou koronavírusu SARS-CoV-2. (tasr)

8:30 Štedrý deň bude v neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá sa v Bratislave venuje pomoci ľudom bez domova, iný ako po minulé roky. Jej klienti budú sláviť Vianoce v spoločnosti pracovníkov organizácie, no bez prítomnosti dobrovoľníkov, ktorí po minulé roky pomáhali dotvárať vianočnú atmosféru. (tasr)

8:05 Izrael od nedele už po tretí raz zavedie čiastočný lockdown z dôvodu narastajúceho počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2. Izraelská vláda vo štvrtok ráno rozhodla, že opatrenia zostanú v platnosti predbežne po dobu dvoch týždňov. (tasr)

8:00  Viac ako jeden milión ľudí už v Spojených štátoch dostalo prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, oznámil v stredu riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield. (tasr)

7:31 Koledníci Dobrej noviny nebudú tento rok chodiť koledovať tradične od domu k domu. Hoci sú odhodlaní roznášať radostnú zvesť o narodení Ježiša do domácností, počas platnosti všeobecného zákazu vychádzania sa bude koledovanie realizovať v inej forme. Informuje o tom Dobrá novina na svojom webe. (tasr)

7:00 Vyhradené hodiny pre ľudí nad 65 rokov sa v predajniach potravín a drogériách počas Štedrého dňa skracujú od 9.00 do 10.00 h. "K takémuto kroku sme pristúpili z praktických dôvodov, pre skrátené otváracie hodiny predajní na Štedrý deň a Silvestra 31. decembra," uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. Po ostatné dni pracovného týždňa (pondelok až piatok) naďalej platí doterajší režim vyhradených hodín pre seniorov, a to od 9.00 do 11.00 h. "Prosíme seniorov, aby v záujme ochrany ich zdravia využívali vyhradený čas vždy, keď je to možné," dodala Račková.(tasr)