AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 712 749 prípadov nákazy.
  • Za štvrtok (2. 12.) pribudlo 15 278 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 14 696 (+90) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 264,693,896
Počet úmrtí: 5,253,868
Počet vyliečených: 238,258,324

__________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:00 Regionálny úrad verejného zdravotníctva z dôvodu zlej pandemickej situácie nariaďuje od pondelka (6. 12.) do piatka 17. decembra školám v Stropkove zákaz prezenčného vzdelávania. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Svidník. (tasr)

20:00 Povinnosť očkovať sa proti covidu by sa mala v budúcnosti v ČR vzťahovať na osoby staršie ako 60 rokov, policajtov, príslušníkov ozbrojených zložiek, ako aj na hasičov, zdravotníkov či zamestnancov sociálnych služieb. Uviedol to v piatok minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch s tým, že predmetná vyhláška by mala vyjsť v priebehu budúceho týždňa. (tasr)

19:00 Francúzsky lekár a infektológ Didier Raoult, ktorý sa preslávil propagáciou látky hydroxychlorochín ako liečby choroby COVID-19, dostal v piatok pokarhanie od disciplinárnej komisie lekárskej komory regiónu Nouvelle-Aquitaine. Komisia sa na svojom zasadnutí v meste Bordeaux v kraji Gironde zaoberala dvomi sťažnosťami, ktoré proti Raoultovi podali jeho kolegovia ešte koncom roka 2020. (tasr)

18:00 Dvetisíc ľudí vo švajčiarskych kantónoch Ženeva a Vaud, vrátane asi 1600 detí, muselo ísť do desaťdňovej karantény po tom, čo na kampuse súkromnej medzinárodnej školy zistili dva prípady nákazy koronavírusovým variantomu omikron. (tasr)

17:00 Počet pacientov s ochorením COVID-19 hospitalizovaných vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa v uplynulých dňoch priblížil k maximu z vrcholu druhej vlny pandémie nového koronavírusu. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

16:00 V sobotu (4. 12.) je desiaty deň, keď sa budú prehodnocovať dáta po tom, čo bol na Slovensku zavedený lockdown. Uviedol to počas piatkovej tlačovej konferencie predseda vlády Eduard Heger. Ak nejaké uvoľňovanie opatrení prichádza do úvahy, tak je to podľa slov premiéra pre očkovaných ľudí a tých, ktorí ochorenie COVID-19 už prekonali. "Kedy a ako, tak to nechajme na zajtrajšie zhodnotenie," povedal premiér.

15:00 Prešovská krajská kriminálka vo štvrtok (2. 12.) v Humennom realizovala policajnú akciu voči osobám podozrivým zo spáchania zločinu neoprávneného zaobchádzania s liekmi, liečivami a zdravotníckymi pomôckami. V súvislosti s nelegálnym obchodovaním s liekom Ivermectin boli počas akcie zadržané dve osoby.

14:00 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že zatiaľ nezaznamenala žiadne hlásenie o úmrtiach súvisiacich s novým koronavírusovým variantom omikron. WHO v súčasnosti zbiera informácie o novom variante. Podľa Lindmeiera ho v súčasnosti stále skúmajú, ako veľmi je omikron nákazlivý a či spôsobuje ťažký priebeh ochorenia, píše agentúra Reuters.

13:00 Prešovský samosprávny kraj od pondelka (6. 12.) posilňuje svoju očkovaciu stratégiu. Zavádza očkovanie a preočkovanie vakcínou proti COVID-19 v dvoch obchodných centrách v Prešove a v Poprade aj v režime pracovného týždňa. Vakcínu v nich sprístupní v popoludňajších hodinách.

12:00 Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu k strede (1. 12.) 9 264 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu vyhodnotili 1181 ako závažné. Do štvrtka (2. 12.) evidoval ústav sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca) a v troch ako pravdepodobný (po vakcíne AstraZeneca). 

11:30 Doterajší rekord bol 10 315 prípadov z 23. novembra. Slovensko dnes šokoval obrovský nárast nových nakazených za včerajší deň (vyše 15 tisíc). Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva však ide o chybu v dátach, resp. číslo nezodpovedá prípadom len za včerajší deň.

Pozrite si celé vyjadrenie a čo sa v skutočnosti stalo >>

11:00 Izraelská vláda v piatok po niekoľkých dňoch ukončila kontroverzné monitorovanie polohy nakazených variantom omikron prostredníctvom mobilných telefónov s nasadením tajnej služby. V prípade nárastu počtu nakazených však vláda zváži opätovné zavedenie monitorovania. Toto opatrenie používali v Izraeli aj na začiatku koronavírusovej pandémie, avšak po vlne kritiky od neho upustili.