AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
 • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 254 826 prípadov nákazy
 • Za utorok (2.2.) pribudlo 2 732 pozitívne testovaných PCR testami
 • Spolu máme 4 889 (+105) obetí a 226 471 vyliečených (+ 3 829).
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 104,515,029
Počet vyliečených: 76,391,103
Počet úmrtí: 2,265,608

____________________________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:15 Viac ako desať miliónov ľudí v Spojenom kráľovstve už dostalo prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Vyplýva to z údajov britského ministerstva zdravotníctva, ktoré v stredu prevzala agentúra AFP. V Británii prvou dávkou od 8. decembra zaočkovali dosiaľ 10.021.471 ľudí a 498.962 osôb dostalo už obe dávky. (tasr)

20:00 Počet úmrtí v spojitosti s koronavírusom SARS-CoV-2 v Španielsku prekročil v stredu 60.000 po tom, ako za posledných 24 hodín zaznamenali v krajine ďalších 565 obetí. (tasr)

19:40 Bratislavskí starostovia sa po spoločnom rokovaní s primátorom hlavného mesta Matúšom Vallom zhodli na otvorení väčšiny škôl a školských zariadení v Bratislave. Kde to epidemiologická situácia neumožní, bude dotknutá mestská časť postupovať v spolupráci s regionálnym úradom verejného zdravotníctva. (tasr)

19:30 Mesto Banská Bystrica ako zriaďovateľ základných škôl (ZŠ) a školských zariadení môže podľa informácií ministerstva školstva od 8. februára opätovne otvoriť materské školy, triedy prvého stupňa ZŠ a základné umelecké školy pre individuálnu výučbu. Pretestovaní však musia byť všetci pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci a podmienkou opätovného nástupu dieťaťa do škôlky alebo školy je negatívny test aspoň jedného zákonného zástupcu. (tasr)

18:35 Deti sa mali vrátiť do škôl už od 11. januára, tvrdí opozičná strana Smer-SD. Do prezenčnej výučby mali byť podľa nej zaradení aj žiaci 9. ročníkov. Výhradu má strana aj k testovaniu, ktoré budú musieť zabezpečiť zriaďovatelia. Pre TASR to uviedol hovorca strany Ján Mažgút.

Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího:

18:32 Zamestnanci v lepších (bordových a ružových) okresoch sa nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na koronavírus.  Test by však naďalej potrebovali ľudia pracujúci v službách. Požadoval to minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa Krajčího išlo o ústupok, aby vláda postupovala jednotne.

18:27 Firma AstraZenec dodá menej vakcín, ako bolo sľúbené. Informácie o dodávkach vakcín sa podľa Krajčího každý deň menia. Minister zdravotnítva dodáva, že v prípade, že majú nemocnice nedostatok injekčných striekačiek a ihiel, môžu si ich objednať od slovenskej firmy.

18:24 Plošné testovanie malo tentokrát podľa údajov ministra zdravotníctva menší vplyv ako na jeseň minulého roka. Nakoľko v jeseni sa testovaním redukoval výskyt koronavírusu na 50 percent, teraz je to iba 23,2 percenta.

18:22 Na Slovensku je momentálne v najlepšej situácii Veľký Krtíš. Naopak, najvážnejšia situácia je v okresoch Bratislava, Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce či Revúca.

18:20 Čo sa týka zákazu vychádzania, situácia sa oproti minulému týždňu nemení. Potrebné budú testy s platnosťou najviac 7 dní. Krajčí odporúča, aby sa zamestnanci pravidelne testovali.

18:19 Hospitalizácie podľa Krajčího neustále rastú. Aj napriek tomu, že ich počet nie je až taký intenzívny, stále neklesá.

18:17 Karanténa po príchode zo zahraničia bude trvať 14 dní. Na 8. deň sa daná osoba môže otestovať a v prípade negatívneho testu môže ukončiť karanténu.

18:16 Profesionálne športové ligy budú podľa Krajčího fungovať aj v čiernej fáze.

18:14 Po novom sa podľa ministra zdravotníctva bude v nemocniciach spočítavať okrem pozitívnych pacientov aj počet pacientov s podozrením na koronavírus.

18:13 Podľa schváleného covid automatu je momentálne celé Slovensko v čiernej, teda najhoršej fáze.

18:10 Situácia je podľa Krajčího vážna najmä v Bratislave. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave dnes pribudlo 35 nových pacientov, celkovo je ich v nemocnici hospitalizovaných viac ako 400. Pacientov už musia prevážať do iných nemocníc.

18:05 Aktuáne výsledky epidemiologickej situácie na Slovensku budú po novom oznamované ministerstvom zdravotnícta v utorok. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie. 

18:00  Miera pozitivity otestovaných obyvateľov rómskej osady v obci Sačurov v okrese Vranov nad Topľou presahuje 27 percent. O úplnom uzavretí osady rozhodol v stredu okresný krízový štáb. Médiám to potvrdil prednosta okresného úradu Alfonz Kobielský. (tasr)

17:55 Mestá upozorňujú, že nevedia zaručiť, či od budúceho víkendu budú vedieť alebo chcieť zabezpečiť testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Samosprávy argumentujú tým, že zdravotníkom, ako aj primátorom dochádzajú sily. (tasr)

17:40 Dve nemocnice na Spiši majú nízky počet pacientov s ochorením COVID-19. V Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku sú hospitalizovaní štyria pozitívni pacienti, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. V levočskej nemocnici na internom covid oddelení leží 12 pozitívnych pacientov, na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny si napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu vyžadujú dvaja. (tasr)

17:35 Obyvatelia z Prievidzského okresu sa budú môcť dať otestovať antigénovými testami na ochorenie COVID-19 aj počas nadchádzajúceho víkendu. Ďalšie kolo plošného testovania, ktoré sa uskutoční 6. a 7. februára, pripravuje väčšina obcí v okrese. (tasr)

16:00 Bratislavskí policajti vykonali kontrolu protipandemických opatrení na úzmení hlavného mesta.

15:00 V dôsledku zákazu vychádzania a zatvorených škôl sa o 33 percent zvýšil počet detí do 18 rokov, u ktorých sa prejavujú depresívne syndrómy. Informovali o tom zástupcovia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR na stredajšej tlačovej konferencii o postupe pri otváraní škôl.

14:30 Vláda SR odporúča ľuďom nosiť respirátory vzhľadom na britskú mutáciu koronavírusu vo verejných vnútorných priestranstvách, verejnej doprave či v obchodoch. "Pokiaľ sa respirátor nosí správne a dobre prilieha na tvár, je účinný na 98 percent. Pokiaľ niekto ide do priestoru, kde je predpoklad, že sa môže stretnúť s infikovaným, respirátor ho môže kvalitne ochrániť," povedal minister. Upozornil, že rúško už nemusí byť dostatočnou ochranou pred britskou mutáciou nového koronavírusu.

14:00 Mesto Bratislava začína pripravovať víkendové plošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19. Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že nápor ľudí na testy môže byť veľký a prispeje k nemu aj otvorenie škôl. Bratislavčanov preto požiadal, aby si záujem o testovanie rozložili v čase.

13:30 Koronavírusom SARS-CoV-2 sa od začiatku pandémie nakazilo už viac ako milión obyvateľov Českej republiky. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR, informoval server Novinky.cz.

13:00 V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v januári v Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici 74 pacientov. TASR o tom informoval riaditeľ nemocnice Igor Steiner.

12:00 Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca by sa mohla očkovať kritická infraštruktúra či chronicky chorí ľudia do 55 rokov. Vakcína by mohla na Slovensko prísť podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího 9. februára. Malo by ísť o 150.000 dávok.

11:30 AKTUÁLNE:

 • Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy, prvý stupeň základných škôl a tiež končiace ročníky stredných škôl a odborných učilíšť.
 • Sprísnil sa COVID automat: Z čiernej fázy, sa bude dať prejsť do bordovej len vtedy, ak počet hospitalizovaných s covidom klesne pod tritisíc. Zároveň sa o 20 percent sprísnili kritériá sedemdňového priemeru testov a reprodukčného čísla.
 • Vláda od pondelka nariadila povinnú prácu z domu. Osoby, ktoré chodia do práce, sa budú musieť naďalej preukazovať negatívnym testom. 
 • Zákaz vychádzania platí naďalej.
 • Všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu na 8. deň na PCR test, bude zisťované, či nejde o mutáciu vírusu. Karanténa sa predĺži na 14 dní. 

10:20 Najviac pozitívne testovaných bolo v Košickom kraji (473), nasleduje Trnavský kraj (446), Bratislavský (397), Trenčiansky (347), Nitriansky (327), Banskobystrický (277), Prešovský (249) a Žilinský (216).

10:00 Aktuálne čísla:

 • vyšetrilo sa 12 313 ľudí PCR testami, pozitívnych bolo 2 732
 • vyšetrilo sa 184 663 ľudí antigénovými testami, pozitívnych bolo 3 242 
 • pribudlo 105 úmrtí
 • vyliečilo sa 3 829 chorých 
 • hospitalizovaných je 3 626, počet klesol o 117 osôb
 • na JIS je 267 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 287 osôb
 • zaočkovaných je 150 959 ľudí

9:00 Vláda včera oznámila NOVÉ opatrenia, čo nás čaká si môžete prečítať v článku nižšie >>>>

8:00 Napriek ťažkej pandemickej situácii v zlatomoravskom regióne dokáže zatiaľ Nemocnica Agel Zlaté Moravce zabezpečiť starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19, ale aj o pacientov negatívnych na ochorenie COVID-19, potvrdila poverená riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

7:00 Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí skúmajú pôvod nového druhu koronavírusu, navštívili v stredu Inštitút virológie a laboratóriá v stredočínskom meste Wu-chan, kde sa pred vyše rokom objavili jedny z prvých ohnísk nákazy.

6:00 Od stredy do nedele (7. 2.) potrebujú obyvatelia viacerých okresov na vstup do zariadení, vrátane škôl a školských zariadení, negatívny PCR alebo antigénový test vykonaný najneskôr od 27. januára. Výnimku z testu majú deti do desať rokov alebo ľudia nad 65 rokov. 

Nariadenie sa týka okresov Dunajská Streda, Topoľčany, Hlohovec, Partizánske, Šaľa, Komárno, Revúca, Galanta, Brezno, Levice, Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Žarnovica, Medzilaborce, Košice – okolie, Nové Zámky, Trebišov, Rožňava, Krupina, Malacky, Pezinok, Žiar nad Hronom, Poltár, Trnava, Bytča, Senec, Humenné, Košice, Snina, Detva, Nové Mesto nad Váhom, Senica, Prievidza a Zvolen.

Negatívny test netreba pri vstupe do predajní potravín, drogérie či lekární. Ďalšie výnimky upravuje vyhláška hlavného hygienika SR.

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>>