19:10 - Náš online prenos sa končí. Ďakujeme za pozornosť.

19:05 - Na pódium vystúpili všetci organizátori zhromaždenia. Verejne vyhlásili, že od pondelka im prispelo 3000 ľudí, ktorí poslali im približne 80 000 eur. Členovia ľudovej hudby Muzička zaspievali štátnu hymnu. Zhromaždenie Za slušné Slovensko v Bratislave sa oficiálne skončilo.

19:00 - "Slovensko dlho spalo, ale vstáva,"  hovorí Martin Strižinec, ktorý kedysi moderoval politickú reláciu na RTVS. 

18:55 - Na pódium vystúpili ďalší herci, tentoraz Hudák, Szatmary a Tormová. "Som šťastná, že nevyšlo z módy bojovať za slušné Slovensko,"  povedala Kristína Tormová, ktorú doplnil Szatmary: "Je čas, aby išli všetci doprdele!"

18:50 - Organizátori vyzvali Andreja Danka, aby odstúpil z funkcie. Dav súhlasne skanduje.

18:45 - Po vystúpení rómskej hudobnej skupiny Sendreiovci vystúpili na pódium zástupcovia vedeckej a akademickej obce, ktorí študentom odkazujú, že odpisovať sa nemá. "Lebo je to podvod. Je to strašná hanba."  

18:40 - "Je tu niekto, koho za to platia?"  prihovorila sa publiku občianska aktvistka Zuzana Števulová a vyzvala, aby sme sa bránili proti konšpiráciám a nepravdám. Dav jej odpovedal zborovými pokrikmi "Budeme!".

18:30 - Dav s nadšením burácal nad novovznikajúcou iniciatívou Za slušné Česko, ktorú predstavil na zhromaždení Juraj Šeliga.

18:25 - Na Námestí SNP v Bratislave sa dnes odhadom zhromaždilo približne 18-tisíc ľudí. Informoval o tom Denník N.

FOTOGRAFIE z protestu nájdete v TU.

18:15 - „Bol to pocit veľkej bezmocnosti. Na konci februára zavraždili dvoch z nás. Ale vy ste prišli,“ prihovorila sa davu česká investigatívna novinárka Pavla Hoclová.

18:10 - Organizátori vyzvali premiéra Petra Pellegriniho k činom. "Na čo čakáte, Pellegrini? Pošlite konečne všetkých ficov, kaliňákov a im podobných do politického zabudnutia." Ďalej apelovali na Bélu Bugára, ako dlho je ešte schopný držať pri moci konšpirátorov a plagiátorov.

Organizátori protestu Karolína Farská a Juraj Šeliga.
Organizátori protestu Karolína Farská a Juraj Šeliga.
Zdroj: TASR

18:00 - Na námestí zaznela legendárna pieseň Novembra 1989 Modlitba pro Martu od Marty Kubišovej. Zaspievala ju speváčka Zuzana Mikulcová.

17:55 - Na pódium prišli Táňa Pauhofová a Richard Stanke v sprievode ďalších hercov. "Stojím tu dnes hrdo, slušne a zadarmo,"  zdôraznila Pauhofová za smiechu publika. „Pán Fico a Danko, choďte už, prosím, dočerta,“ odkázal politikom Richard Stanke. „Ctená vláda, stratili ste legimititu vládnuť. Nechajte nás slobodne dýchať a žiť."

17:45 - "Som absolútne šťastný, že máme komu odovzdávať štafetu,"  povedal davu Fedor Gál.

17:35 - Peter Zajac odsúdil vraždu novinára a jeho snúbenice a taktiež aj kauzu rigoróznej práce Andreja Danka. "V slušnej spoločnosti by ľudia ako Danko museli odstúpiť, ale my ešte nežijeme v slušnej spoločnosti,"  hovorí Zajac za burácania davu, ktorý na jeho slová reaguje pokrikom "Odstúpiť!".

17:30 - Na pódiu vystriedali Vagača a Mistríkovú Martin Bútora, Fedor Gál a Peter Zajac. "Dnes sa hrá o všetko,"prihovoril sa davu Bútora a vzdal pritom hold všetkým na námestí, ktorí mali odvahu kráčať dobrou cestou. Rečníci spomínajú na november '89.

17:15 - "Dosť bolo Fica!"  skanduje dav, Farská a Šeliga prehlasujú, že tu stoja kvôli Jánovi a Martine. Na pódium prichádzajú členovia Koordinačného štrajkového výboru slovenských vysokých škôl z roku 1989 Filip Vagač a Zuzana Mistríková. "Šírenie nenávisti nepatrí do spoločnsti, ktorú sme pred 29 rokmi chceli a ktorú chceme aj dnes,"  prihovára sa davu Mistríková.  "Sme tu preto, že tu treba znova stáť a podporiť tých, ktorí bojujú za slušné Slovensko."

Dav stojaci pred pódiom počas protestu v Bratislave.
Dav stojaci pred pódiom počas protestu v Bratislave.
Zdroj: TASR

17:10 - Na pódium vystúpili protagonisti protestu Za slušné Slovensko. Dav tlieska Karolíne Farskej a Jurajovi Šeligovi. Dvojica prehlasuje, že od marca 2018 sa protestujúci stretávajú v uliciach už desiatykrát. "Stojíte tu, lebo toho, čo nás spája je viac, ako toho, čo nás delí...Voláme po slušnosti, pravde a vyvodení zodpovednosti," prihovárajú sa davu. "Nikam neodchádzame, my sa nevzdáme, vydržíme!"

17:05 - "Fico do basy!"  kričí dav a štrngá pri tom kľúčmi tak, ako sa to dialo aj počas Nežnej revolúcie. V dave vidieť rôzne transparenty ako "Som tu zadarmo"  alebo "Fico ty ma tak Soros".

16:55 - Ľudia tlieskajú, pískajú a burácajú. Čaká sa na vystúpenie prvých rečníkov. 

Námeste SNP pred začatím protestu.
Námeste SNP pred začatím protestu.
Zdroj: stb

16:45 - Námeste SNP v Bratislave sa začína pomaly zapĺňať. Ľudia prichádzajú zo všetkých strán a pripájajú sa k davu.

16:15 - Je ohlásený začiatok pochodu študentov z iniciatívy Nie je nám to jedno. Zo Šafárikovho námestia chcú pokojným pochodom prejsť na  Námestie SNP.

16:10 - Slovenská informačná služba (SIS) nijakým spôsobom nemonitorovala organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Povedal to šéf tajných Anton Šafárik poslancom z Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS. Potvrdil predseda výboru Gábor Grendel (OĽaNO).

16:05 - Od zverejnenia informácií o tom, že organizátorov polícia predvoláva na výsluchy na základe anonymného trestného oznámenia, že organizujú štátny prevrat a platí ich americký miliardár George Soros, organizátorom vyjadrilo podporu množstvo ľudí. Šeliga a Farská priblížili, že za 36 hodín prišlo na transparentný účet takmer 50.000 eur, pričom suma stále stúpa. Aktuálne je tam viac ako 55.000 eur.

FOTOGRAFIE z protestu nájdete v TU.

16:00 - Na námestí vystúpia aktivisti a študenti z novembra 1989 aj novinári. Na účasť na zhromaždeniach vyzvali viacerí herci, ako napríklad Tomáš Maštalír, Kristína Svarinská, Táňa Pauhofová či Alexander Bárta.

15:55 - Organizátori už skôr informovali, že sa ich štvrtkové (15.11.) výsluchy zrušili. "Bolo nám oznámené, že vec bola na základe rozhodnutia prokurátora vecne a miestne odstúpená. Nemáme informácie, aký bude ďalší postup zo strany NAKA alebo prokuratúry a či budú v predvolávaní a výsluchoch pokračovať," napísali na svojom profile na sociálnej sieti. Tvrdenia, že ich niekto riadi, že sú platení zo zahraničia a že sa snažia organizovať štátny prevrat, odmietajú.

15:45 - V Bratislave sa začne zhromaždenie v piatok o 17.00 h na Námestí SNP. Ďalšie sa uskutočnia v siedmich slovenských mestách, Londýne aj Dubline. Ľudia sa zídu na námestiach v Banskej Bystrici, Košiciach, Prievidzi, Žiari nad Hronom, Žiline, Leviciach a Kežmarku, informovali Juraj Šeliga a Karolína Farská z iniciatívy Za slušné Slovensko. 

Mohlo by vás zaujímať: