AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 322 104 prípadov nákazy
  • Za piatok (5. 3) pribudlo 2 522 pozitívne testovaných PCR testami
  • Spolu máme 7 739 (+74) obetí

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

  • Počet nakazených: 116 776 383
  • Počet vyliečených: 92 374 122
  • Počet úmrtí: 2 593 943

____________________________________________________________________________________________

21:30 Konzílium odborníkov varuje pred dovolenkami v zahraničí a Slovákom dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky. Odborníci poukazujú na to, že počet osôb, ktoré sa novým koronavírusom infikujú na dovolenkách, stále rastie. Zdôrazňujú, že sa tým zvyšuje riziko zavlečenia nových nebezpečných mutácií. (tasr)

20:00 Kým v prvom polroku roka 2020 sme pandémiu zvládli, v druhom sa krajine nedarilo. Dôvodom je opustenie víťaznej stratégie a hľadanie rýchlych a ľahkých riešení. Vo vyhlásení pri príležitosti prvého výročia od identifikovania prvého prípadu pozitívneho na nový koronavírus na Slovensku to povedal premiér Igor Matovič.

18:25 Stovky ľudí protestovali v sobotu v švédskej metropole Štokholm proti epidemiologickým opatreniam, ktoré majú zamedziť šíreniu pandémie koronavírusu. Švédske úrady demonštráciu nepovolili, podľa súčasne platných pravidiel sa totiž môže stretnúť najviac osem ľudí naraz. Polícia preto krátko po začatí demonštrácie vyzvala účastníkov, aby sa rozišli. (tasr)

17:45 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spustil v sobotu v Lučenci ďalšie očkovacie centrum. Zatiaľ nie je otvorené pre širokú verejnosť, počas víkendu od 10.00 do 18.00 h sa môžu v ňom dať zaočkovať iba učitelia a ľudia z kritickej infraštruktúry. Na víkendové očkovanie nasadili štyri očkovacie tímy. V najbližších dňoch bude v kraji podobných centier už celkovo šesť. (tasr)

16:30 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) spustil očkovanie vo veľkokapacitných očkovacích centrách po Trnave aj v Skalici a Dunajskej Strede. "Snahou je zapojiť ambulantných lekárov do procesu očkovania a odbremeniť nemocničný personál. Ďalším cieľom je, aby sme našli kapacity, keď bude vakcín dostatok, čo sa predpokladá na prelome marca a apríla, keď ich nebudú tisíce, ale desaťtisíce," uviedol pre TASR predseda TTSK Jozef Viskupič.

15:40 Do nemeckého Dortmundu v sobotu previezli dvoch pacientov zo západného Slovenska. Prvého pacienta previezla letecká ambulancia v sobotu ráno, s druhým pacientom vzlietol vládny špeciál v sobotu krátko poobede, v týchto chvíľach by mal pristávať na nemeckej pôde. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

15:10 Okrem Severného Porýnia-Vestfálska ponúkli pomoc v podobe možnosti prevziať na liečenie slovenských pacientov s ochorením COVID-19 aj iné nemecké spolkové krajiny. Ide o Bádensko-Württembersko, pripravenosť vyjadrilo aj Bavorsko. Na sociálnej sieti to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok. (tasr)

14:50  Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa poďakovala Francúzsku za dar v podobe 15.000 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Hlava štátu zdôraznila, že registrované vakcíny sú kľúčom ku skončeniu pandémie nového koronavírusu. (tasr)

Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

14:35 Bratislavské Nové Mesto posilnilo pre svojich seniorov v aktuálnej pandemickej situácii špeciálnu telefonickú linku pomoci. Určená je pre starších obyvateľov mestskej časti, ktorí sa nemajú na koho obrátiť a potrebujú pomoc, poradiť či informovať sa. Na sociálnej sieti to uvádza starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

14:00 Mesto Dolný Kubín od pondelka 8. marca pristúpi k prerušeniu prezenčného vzdelávania žiakov prvého stupňa v mestských základných školách (ZŠ). Materské školy (MŠ) v pôsobnosti mesta budú otvorené len pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. Opatrenie súvisí so zhoršujúcou sa epidemickou situáciou v okrese Dolný Kubín. (tasr)

13:29 Koronavírusová infekcia zanecháva dlhodobé následky u mnohých pacientov aj v prípade, keď nešlo o ťažko chorých, ktorí by sa museli liečiť v nemocnici. Po prekonaní COVID-19 sa u pacienta môžu objaviť kardiovaskulárne komplikácie. Upozornila na to kardiologička Anna Vachulová.  (tasr)

13:00  Mesto Myjava rozdáva počas testovania v mestom zriadených odberových miestach v piatok (5. 3.) a sobotu bezplatne jeden kus respirátora FFP2. Informoval o tom hovorca mesta Martin Kovanič.

12:20 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) spustil v sobotu v Lučenci ďalšie očkovacie centrum. Zatiaľ nie je otvorené pre širokú verejnosť, počas víkendu od 10.00 do 18.00 h sa môžu v ňom dať zaočkovať iba učitelia a ľudia z kritickej infraštruktúry. V najbližších dňoch bude v kraji podobných centier už celkovo šesť. (tasr)

12:00 Bývalý český prezident Václav Klaus ukončil v piatok karanténu, ktorú mu hygienická stanica hlavného mesta Praha nariadila v súvislosti s jeho ochorením na COVID-19. S odvolaním sa na hovorcu Inštitútu Václava Klausa o tom v sobotu informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Český prezident Václav Klaus.
Zdroj: Profimedia.sk

11:50 V regiónoch Horné Považie a Kysuce dôjde od nedele 7. marca k zmenám cestovných poriadkov v prímestskej autobusovej doprave. TASR o tom informovala hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová.

11:30 Prioritnou úlohou v oblasti kultúry počas prvého roka kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) bola pomoc pre oblasť kultúrno-kreatívneho priemyslu ťažko skúšaného dôsledkami pandémie ochorenia COVID-19. V hodnotení pôsobnosti prvého roka vlády a nového vedenia Ministerstva kultúry (MK) pod vedením Natálie Milanovej (OĽANO) to uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO).

11:00 Vo vozidlách Mestskej autobusovej dopravy (MAD) v Ružomberku budú od pondelka 8. marca bezplatne k dispozícii respirátory. Cestujúci ich nájdu na sedadlách za vodičom autobusu. Mesto Ružomberok o tom informovalo na sociálnej sieti.

10:25 Vláda využívala skrátené legislatívne konanie aj na zmeny, ktoré sa netýkali mimoriadnych okolností. V hodnotení prvého roka vlády Igora Matoviča (OĽANO) z pohľadu právneho štátu to pre TASR uviedli advokátky spolupracujúce s Via Iuris Kristína Babiaková a Eva Kováčechová.

10:00 Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v piatok (5.3.) na Slovensku 2522 pozitívnych na ochorenie COVID-19; vykonali 15.721 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 74. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

9:45 V Piatok v Česku pribudlo 13.074 ľudí nakazených covidom. Je to o 1500 menej než vo štvrtok a o 1700 menej než pred týždňom, sumarizuje spravodajský server iDNES.cz.

9:32 V slovenskom zdravotníctve vládne iba chaos a absolútne nesystémové riadenie, ktoré ho posúva do ešte väčšej priepasti. Na otázku TASR, ako vníma Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR prvý rok Mareka Krajčího (OĽANO) v ministerskom kresle to povedal jej prezident Marián Šóth.

Na snímke je v popredí prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth počas tlačovej konferencie.
Zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

9:00 V Nemecku pribudlo za uplynulý deň 9 557 nových prípadov ochorenia COVID-19.

8:24 Dnes uplynul rok, odkedy sa na Slovensku potvrdil prvý prípad ochorenia COVID-19.

8:10 Počet úmrtí na koronavírus v Británii klesol v priebehu tohto týždňa o 41 percent. Krajina tiež zaznamenala najrýchlejší pokles v počte hospitalizácií. Informoval o tom v piatok minister zdravotníctva Matt Hancock. (tasr)

8:00 Do Českej republiky nebude podľa premiéra Andreja Babiša dovezená vakcína bez registrácie v EÚ alebo výnimky ministerstva zdravotníctva. Povedal to v piatok po rokovaní kabinetu. Medzi firmami je ale podľa neho o neschválené vakcíny záujem, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Český premiér Andrej Babiš.
Zdroj: Olivier Hoslet

7:00 Stovky ľudí protestovali v piatok na severe Argentíny proti novým obmedzeniam pohybu, ktoré majú zamedziť šíreniu pandémie koronavírusu. Dav demonštroval proti obnoveným karanténnym opatreniam v meste Formosa - metropole rovnomennej provincie - pred sídlom miestnej vlády.

Mohlo by vás zaujímať: