Kičurov nástupca 100 dní vo funkcii: Čo sa podarilo Jánovi Rudolfovi? Hodnotil aj Richard Sulík
25. 8. 2020, 11:05 (aktualizované: 25. 8. 2020, 11:06)

Zdroj: Archív
Už pred odvolaním Kajetána Kičuru z postu predsedu Správy štátnych hmotných rezerv sa na svetlo sveta dostávala jedna kauza za druhou. Po dočasnom období, kedy hmotné rezervy viedla Lucia Gocníková, ho vo funkcii nahradil expert SaS na eurofondy Ján Rudolf. Ten dnes spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom zhodnotili prvých 100 dní vo vedení dôležitej štátnej inštitúcie.

Zdroj: PLUS7DNI

Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Sulík na úvod prezradil, že na SŠHR nechceli robiť unáhlené kroky: „Nerobili sme tu žiadne čistky. Ľudí sme nechali vo svojich funkciách, no na vedúce posty sme dosadili svojich ľudí. My sa k svojim nominantom hlásime.“ Okrem Rudolfa sa do vedenia dostala aj Zuzana Šubová, ktorá zastáva funkciu podpredsedníčky.

Rudolf si myslí, že Kičura mu úrad nechal v kritickom stave: „V tejto inštitúcii zastal čas a je tu socializmus. Musíme ju stransparentniť a zefektívniť.“ Súčasný šéf SŠHR tvrdí, že kvôli tomu musí okrem aktuálnej práce riešiť aj problémy z minulosti. „Bývalé vedenie poškodilo meno úradu na dlhé obdobie. Chceme z neho vytvoriť efektívnu inštitúciu.“
Zdroj: Michal Svítok
Na snímke predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura hovorí s novinármi počas mimoriadneho rokovania vlády SR v Bratislave 15. marca 2020.
Kičurov nástupca prezradil, čo mu bývalé vedenie Správy štátnych hmotných rezerv zanechalo: „Museli sme riešiť netransparentné zmluvy. Ich rušením sme štátu ušetrili 20 miliónov eur! Máme sklady nepotrebného materiálu, ktorého sa budeme musieť zbaviť.“ Poukázal aj na ďalšiu zdedenú anomáliu: „V skladoch sa nachádza množstvo nepotrebného materiálu, ktorý je zastaralý a nepoužiteľný pre krízové situácie.“ Sulík ho s úsmevom doplnil: „Napríklad situácia s vetrieskami je absurdnosť. Armáda má v kasárňach odstavené vetriesky, lebo majú pokazené motory. A SŠHR majú fungl nové 60-ročné motory do vetriesok ako strategickú rezervu. Toto je čisté kocúrkovo.“ SŠHR sa podľa Rudolfa musí okrem nepotrebného materiálu zbaviť aj nadbytočného nehnuteľného majetku.
„Podarilo sa nám vyhlásiť transparentný tender na nákup ochranných pomôcok pre pandémiu za 38 miliónov eur. Čoskoro bude kontrakt uzavretý,“ povedal Rudolf s tým, že sa snažia získať z eurofondov 44 miliónov eur, ktorými by sa pomôcky preplatili. Na to, prečo nákup trvá pomerne dlho, odpovedal Sulík: „Niekedy sa pomôcky nakupovali ad-hoc od ľudí, kto tu práve išiel okolo s dodávkou. Ceny boli preto vysoké. Teraz očakávame pokles cien o 80 %.“
Terajšie kúpy si pochválil aj Rudolf: „Transparentnosť sme vylepšili. Sme maximálne súčinní s vyšetrovateľmi a spolupracujeme na týždennej báze s NAKA. Medializované výstupy ohľadom bývalého vedenia SŠHR sú výsledkom našej spolupráce s OČTK.“ Rudolf prezradil aj to, že sa chystajú zefektívniť úrad a znížiť počet pracovníkov o 10 %, čo znamená zhruba o 11 ľudí.

Chronológia Správy štátnych hmotných rezerv po februárových parlamentných voľbách a vzniku pandémie nového koronavírusu:
29. február – Parlamentné voľby 2020.
6. marec – Prvý Slovák nakazený koronavírusom.
Marec – Prevalili sa netransparentné obchody Správy štátnych hmotných rezerv. Nakupovať sa mali nepotrebné testy, či predražené rúška a iné zdravotnícke pomôcky.
24. marec – Vláda odvolala Kajetána Kičuru z funkcie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv. Vedením inštitúcie bola dočasne poverená podpredsedníčka Lucia Gocníková.
21. apríl – Kajetána Kičuru obvinili z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Aktuálne je stíhaný väzobne.
14. máj – Po návrhu Richarda Sulíka sa stal Ján Rudolf novým predsedom Správy štátnych hmotných rezerv.
14. máj – Správa štátnych hmotných rezerv zrušila zmluvu s MSM Martin na nákup uvoľňovacích tankov za 3 060 000 eur.
Súčasnosť – Niekoľko osôb je už v prípade korupcie na Správe štátnych hmotných rezerv obvinených. Policajné akcie niesli v tomto prípade názov "Rezerva".