AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 667 961  prípadov nákazy.
  • Za sobotu (27. 11.) pribudlo 7 575 pozitívnych prípadov.
  • Spolu máme 14 276 (+ 46) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 260 997 910
Počet úmrtí: 5 209 104
Počet vyliečených: 235 825 125

______________________________________________________________________

Ďakujeme, že ste s nami sledovali ONLINE. Nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

22:00 Ako "preteky s časom" označila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová snahu celého sveta porozumieť novému koronavírusovému variantu omikron a v prípade potreby upraviť existujúce vakcíny tak, aby boli voči tomuto variantu účinné. (tasr)

21:05 Riaditeľka africkej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyzvala v nedeľu krajiny na celom svete, aby nezavádzali cestovné obmedzenia v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusového variantu omikron. S podobným apelom vystúpil aj prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa. (tasr)

20:37 Izraelská vláda sa v nedeľu za účelom zabrániť šíreniu novoobjaveného koronavírusového variantu omikron rozhodla opätovne zaviesť kontroverzné monitorovanie pohybu nakazených a ich kontaktov, a to prostredníctvom lokalizácie mobilných telefónov. (tasr)

20:00 Mesto Prešov, v reakcii na vyhlásenie núdzového stavu a lockdownu na celoštátnej úrovni, upravuje od pondelka 29. novembra otváracie hodiny pre verejnosť v klientskom centre, matrike, podateľni a pokladni. Radnica na svojej webovej stránke informovala, že utorok a štvrtok budú v klientskom centre a na matrike na Jarkovej ulici nestránkové dni, v pondelok budú úradné hodiny od 8.00. do 15.00 h, v stredu do 15.00 h a v piatok do 12.00 h. (tasr)

19:33 Väčšina Švajčiarov — 62 percent — v jedenom z troch nedeľňajších referend podporila upravený protipandemický zákon, ktorý vytvára právny rámec pre zavedenie tzv. covidpasu. Vyplýva to z konečných výsledkov, ktoré zverejnila verejnoprávna televízia SRF. (tasr)

18:15 Úrad verejného zdravotníctva SR vyzval ľudí, ktorí sa navštívili za posledných 14 dní Južnú Afriku, Botswanu, Namíbiu, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong a Seychely, aby sa urýchlene nahlásili na emailovú adresu [email protected].

Dôvodom sú obavy z nového variantiu koronavírusu omikron. ÚVZ potvrdil, že do dnešného dňa do 18,00 h sa nahlásilo 70 ľudí. Osobám, ktoré za posledných 14 dní navštívili vyššie uvedené krajiny a členom ich spoločnej domácnosti dôrazne navyše dôrazne odporúčajú, aby minimalizovali kontakty, a to bez ohľadu na svoj očkovací status.

17:30 Obyvatelia Grécka sa musia od nedele pri vstupe do kostola preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Opatrenie je súčasťou rozsiahlejších reštrikcií, ktoré Atény oznámili už 18. novembra v reakcii na výrazný nárast nakazených. Nezaočkovaným, bez ohľadu na prípadný negatívny výsledok testu, zakázali vstup do mnohých interiérových verejných priestorov, vrátane reštaurácií, kín, múzeí či posilňovní. (tasr)

Súťaž
Zdroj: archív

17:00 Bratislavskí policajti v sobotu (27. 11.) po 20.00 h kontrolovali dodržiavanie platných pandemických opatrení. Uložili aj sankcie. Bratislavská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti. Polícia opätovne upozorňuje, že od 20.00 h platí nočný zákaz vychádzania a pri opustení domova treba hodnoverne preukázať účel svojej cesty.

16:00 Ľudia v Británii vo veku do 40 rokov by pre riziko šírenia nákazy novým koronavírusovým variantom omikron mali očakávať, že nárok na posilňujúcu dávku proikoronavírusovej vakcíny budú mať skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Povedal to pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4 profesor Anthony Harnden z britského Výboru pre očkovanie a imunizáciu.

15:00 Zo 61 osôb, ktoré mali po prílete z Juhoafrickej republiky (JAR) na letisko Schiphol pri Amsterdame pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2, je najmenej 13 infikovaných jeho novým variantom omikron. Informoval o tom v nedeľu úrad verejného zdravotníctva RIVM.

14:00 Existujúce vakcíny by mali chrániť pred vážnym priebehom ochorenia aj v prípade nového variantu omikron. Pre BBC to uviedli experti z oblasti mikrobiológie a imunológie. Profesor Calum Semple vyjadril presvedčenie, že variant omikron nie je žiadnou "katastrofou" a že niektorí ľudia celú situáciu "ohromne zveličujú". Semple pôsobí na univerzite v Liverpoole a je členom poradného orgánu britskej vlády pre núdzové situácie.

13:00 Rakúsko zaznamenalo v spolkovej krajine Tirolsko prvý prípad podozrenia z nákazy novým koronavírusovým variantom omikron. Informovali o tom v sobotu večer tamojšie úrady, píše agentúra Reuters.

12:00 Český minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch mal pozitívny test na koronavírus. Do diskusnej relácie Českej televízie Otázky Václava Moravca sa preto v nedeľu pripojí on-line. Priebeh ochorenia COVID-19 je uňho mierny.

11:00 Trenčiansky samosprávny kraj v sobotu (27. 11.) opätovne otvoril veľkokapacitné očkovacie centrum (VKOC) v priestoroch trenčianskeho výstaviska. Reagoval tak na zvýšený záujem o vakcináciu. Počas soboty zdravotníci podali 936 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech, očkovanie bez registrácie využilo dovedna 271 ľudí.

10:15 Z aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných 83,95 %. Pozitivita PCR testov dosiahla včera 35,27 %. Najviac nových prípadov testy odhalili v Košickom kraji (1 395). Ako dopadli ostatné kraje nájdete TU >>>

10:00 Aktuálna situácia:

  • vykonalo sa 21 477 PCR testov, pozitívych bolo 7 575
  • pribudlo 46 obetí
  • hospitalizovaných je 3 213 (- 5) chorých
  • na JIS je 291 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 259 osôb
  • zaočkovali 2 628 496 ľudí (+2 677)

9:30 V Austrálii potvrdili prvé dva prípady nákazy novým koronavírusovým variantom omikron. Zistili ho u dvoch pasažierov, ktorí v sobotu prileteli do Sydney z regiónu južnej Afriky. Priebeh ochorenia je u nich asymptomatický, obaja sú plne zaočkovaní, uviedol NSW Health. (tasr)

9:00 V Českej republike pribudlo v sobotu 12.514 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Je to o 1896 menej ako pred týždňom, informujú v nedeľu české médiá s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva. Zároveň upozorňujú, že cez víkend — osobitne v nedeľu — sa robí výrazne menej testov ako cez pracovné dni.

8:30 Viac ako desať percent obyvateľov Nemecka sa už dalo zaočkovať treťou, posilňujúcou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Oznámil to nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn s tým, že týchto viac ako desať percent populácie predstavuje približne 8,6 milióna ľudí.

Sedemdňová incidencia v Nemecku opäť vzrástla a dosiahla historické maximum, nakazených je priemerne 446,7 ľudí na 100.000 obyvateľov. Dnes ráno o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na údaje Inštitútu Roberta Kocha (RKI).

8:00 Spojené štáty v sobotu vyjadrili uznanie Juhoafrickej republike (JAR) za to, že rýchlo odhalila nový variant koronavírusu nazvaný omikron a zdieľala túto informáciu so zvyškom sveta. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na Twitteri napísal, že ministerke pre medzinárodné vzťahy a spoluprácu JAR Naledi Pandorovej vyjadril uznanie za profesionálny prístup a transparentnosť vlády a vedcov tejto juhoafrickej krajiny v boji proti COVID-19.

7:00 Izrael pre šírenie nového variantu koronavírusu omikron na dva týždne uzavrie svoje hranice pre všetkých cudzincov. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters. Opatrenie o uzavretí hraníc vstúpi do platnosti o polnoci z nedele na pondelok. Izraelčania vracajúci sa na územie krajiny - vrátane zaočkovaných - budú musieť absolvovať karanténu. (tasr)

6:00 Zeman dnes vymenuje nového premiéra, kvôli pandémii to však bude veľmi netradične.