AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU

Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 383 609 prípadov nákazy.
Za pondelok (3. 5.) pribudlo 381 pozitívne testovaných PCR testami.
Spolu máme 11 855 (+ 48) obetí.

AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 154,203,473
Počet úmrtí: 3,227,458
Počet vyliečených: 131,629,573

___________________________________________________________________________

22:00 Online článok sa končí, ďalšie akutálne informácie vám prinesieme už zajtra ráno.

21:20 Taliansky premiér Mario Draghi verí, že celoeurópsky digitálny zelený preukaz, tzv. COVID pas, uľahčí od polovice júna cestovanie medzi krajinami EÚ. "Je čas rezervovať si dovolenku v Taliansku," uviedol Draghi podľa agentúry DPA na tlačovej konferencii po videokonferencii ministrov cestovného ruchu skupiny G20 usporiadanej Rímom, ktorá bola zameraná na obnovenie cestovania po koronakríze. (tasr)

20:40 Americký prezident Joe Biden si stanovil nový cieľ v boji proti pandémii koronavírusu v USA. Chce dosiahnuť, aby do 4. júla, na ktorý pripadá Dňa nezávislosti, bolo aspoň prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 70 percent dospelých Američanov, oznámil v utorok Biely dom. Do toho istého termínu má byť tiež úplne zaočkovaných 160 miliónov dospelých obyvateľov USA. (tasr)

20:00 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) F. D Roosevelta v Banskej Bystrici ruší od stredy (5. 5.) antigénové testovanie vo veľkokapacitnom odberovom mieste na parkovisku Mičinská cesta. Informovala o tom v utorok na sociálnej sieti s tým, že antigénové testovanie v Banskej Bystrici zostáva občanom stále k dispozícii na viacerých miestach mesta. (tasr)

18:20 Prvou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu zaočkovali už štvrtinu obyvateľov členských krajín EÚ. V utorok o tom na Twitteri informovala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. (tasr)

17:15 Európska únia začala v utorok balkánskym krajinám dodávať vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer-BioNTech. Informovala o tom agentúra AP s tým, že do regiónu doposiaľ dodávali očkovacie látky najmä Čína a Rusko. Európska komisia (EK) v apríli avizovala, že na vlastné náklady dodá do Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severného Macedónska a Srbska 651.000 dávok vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech. (tasr)

16:30 Očkovanie proti COVID-19, do ktorého sa už v Belgicku zapojila vyše tretina populácie, nie je jedinou dostatočnou ochranou na prekonanie pandémie koronavírusu. Ďalším riešením je liečba, najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, ktorým môžu pomôcť monoklonálne protilátky. Uviedla to v utorok televízna stanica RTBF. (tasr)

16:00 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spúšťa začiatkom mája prvú fázu celoslovenskej mobilizačnej kampane zameranej na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Dôraz kladie na zaočkovanie starších ľudí.  Stratégia kampane je rozdelená do troch fáz. Prvá fáza kampane potrvá do 27. júna a realizovať sa bude online formou, v rádiu aj televízii. "Počas celého mesiaca máj budú seniori pri vyplácaní starobných dôchodkov dostávať informačný leták o očkovaní," uviedla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. (tasr)

15:30 V Dánsku sa od štvrtka otvoria kiná a divadlá a základné školy plne obnovia prevádzku. Súčasťou plánu postupného uvoľňovania obmedzení proti šíreniu koronavírusu je aj spustenie používania takzvaného koronapasu. (tasr)

15:00 Slovenská republika by bez nasadenia ozbrojených síl pandemickú situáciu nemohla zvládnuť. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla počas utorkovej ceremónie v Prezidentskom paláci, na ktorej udelila ôsmim vojakom medaily za statočnosť. Ocenila tak vojenských zdravotníkov i nezdravotníkov za ich výnimočnú službu počas krízovej situácie. (tasr)

14:00 Do 22. apríla zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR 6141 prípadov pozitivity na nový koronavírus u zaočkovaných osôb. Po zaočkovaní sa tak nakazilo menej ako 0,5 percenta ľudí. ÚVZ o tom informuje na svojej webovej stránke. (tasr)

12:30 Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok oznámila, že začala priebežné posudzovanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinovac. Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) sa rozhodol začať s posudzovaním na základe výsledkov priebežných laboratórnych a klinických štúdií. Tie potvrdzujú, že vakcína Vero Cell spúšťa tvorbu protilátok, ktoré sa zameriavajú na koronavírus SARS-CoV-2 a môžu pomôcť v ochrane pred ochorením COVID-19. (tasr)

11:30 Na Slovensku by sa približne o dva týždne mohlo začať očkovať vakcínou Johnson & Johnson určenou na boj s novým koronavírusom. Povedala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ako uviedla, rezort zdravotníctva aktuálne do konca mája očakáva dodávku 46.500 týchto vakcín. "Prioritne sa uvažuje nad očkovaním nimi v mobilných očkovacích tímoch v teréne vzhľadom na možnosť ich skladovania, ako aj na fakt, že táto vakcína je jednodávková," povedala. (tasr)

10:20 Prostredníctvom 7225 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (3. 5.) na Slovensku 381 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 48. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. (tasr)

9:00 Nemocnica Agel Komárno naďalej eviduje stabilnú pandemickú situáciu. Minulý týždeň tam síce zaznamenali v aj nové príjmy pacientov, celkový počet pacientov s ochorením COVID-19 sa však znížil. Hoci v uplynulých dňoch prijali do nemocnice päť nových pacientov, celkový počet hospitalizovaných s novým koronavírusom klesol za týždeň o 11. (tasr)

8:00 Nedostatok vakcín proti ochoreniu COVID-19 prinútil niekoľko veľkých brazílskych miest pozastaviť podávanie druhých dávok. Podľa nich sedem z 26 hlavných miest brazílskych federatívnych štátov pozastavilo podávanie druhej dávky čínskej vakcíny CoronaVac pre nedostatok dodávok. (tasr)

7:00 Celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Indii presiahol v utorok 20 miliónov. Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 naďalej spôsobuje v indických nemocniciach pohromu. Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine 357.229 infikovaných, čím ich celkový počet stúpol na 20,3 milióna, spresnilo indické ministerstvo zdravotníctva. (tasr)