OĽANO sa nebude mstiť alebo robiť zle Hegerovi, ak odíde zo strany: Šipoš mu DRŽÍ PALCE!
4. 3. 2023, 14:17 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:53)

Ak by dočasne poverený premiér Eduard Heger odišiel z OĽANO a bol by tvárou novej strany, hnutie mu nebude "robiť zle". Mal by ako poverený premiér šéfovať vláde do predčasných volieb. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
Poslanec parlamentu za SaS Branislav Gröhling zopakoval, že SaS pôjde do volieb samostatne. Dodal, že sa v SaS stretli s bývalým šéfom diplomacie Ivanom Korčokom, no nechcel konkretizovať, či opäť vstúpi do politiky.
To, že by vládu viedol Heger, ktorý by bol zároveň na čele novej strany, považuje Šipoš za hypotetické tvrdenie. "Ak to nastane, nemyslím si, že by sme sa mali teraz mstiť alebo robiť zle Hegerovi. Už je do volieb povereným premiérom. Myslím si, že do volieb by to mal potiahnuť a dotiahnuť všetky veci, ktoré si vláda zadosťučinila. Toto by sme mali akceptovať. Určite nebudeme robiť zle žiadnemu ministrovi alebo človeku, ktorý to myslí so Slovenskom vážne," povedal.

Zdroj: facebook - Eduard Heger
Šipoš nemá informáciu o tom, či a kedy vstúpi do mimoparlamentnej Modrej koalície Heger, dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď či skupina poslancov okolo Kristiána Čekovského. Myslí si, že je kľúčové v stredopravom spektre spojiť mimoparlamentné strany KDH a Aliancia. V tejto súvislosti dodal, že drží palce Hegerovi.
Hodnoty Korčoka sú podľa Gröhlinga totožné s hodnotami SaS. Dodal, že treba počkať na oficiálne rozhodnutie Korčoka o tom, či bude v politike. "Bolo by to veľmi milé, uvidíme, aké bude rozhodnutie," povedal o prípadnej spolupráci exministra s SaS. Do volieb ide SaS samostatne, no podľa Gröhlinga môžu byť súčasťou strany osobnosti, ktoré budú mať ich hodnoty.
OĽANO chce podľa Šipoša aj v týchto voľbách dať priestor malým stranám na kandidátnej listine. Dodal, že OĽANO nepôjde do vlády so Smerom-SD, ani mimoparlamentnými stranami Hlas-SD a Republika.
Gröhling nerozumie, čo sa stalo pri rokovaniach o Modrej koalícii. "Na pravicovom spektre to na mňa pôsobí, že tu máme dvoch voličov a troch kandidátov na predsedu politickej strany a tohto sa nechceme zúčastňovať," skonštatoval.
Politici sa tiež vyjadrili k odchodu Lengvarského z postu ministra zdravotníctva
Vladimír Lengvarský skončil vo vedení rezortu zdravotníctva, pretože si neplnil úlohy, nie je pravda, že by mu hádzalo OĽANO "polená pod nohy". Povedal to šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Poslanec parlamentu Branislav Gröhling (SaS) si myslí, že jeho odchod je výsledkom zákulisných hier predsedu OĽANO Igora Matoviča a slabého dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).
Šipoš tvrdí, že bol z rozhodnutia Lengvarského v šoku, sklamalo ho, že závažné tvrdenia o korupcii nekonkretizoval. Myslí si, že je nekorektné hovoriť, že odchádza pod tlakom. Heger mu dal podľa Šipoša viacero úloh, ktoré v určených termínoch nesplnil. Za najdôležitejšiu označil začiatok výstavby nemocnice Rázsochy. Minister podľa neho v tomto zlyhal a musel odísť. Nemyslí si, že zlyhal aj jeho predchodca Marek Krajčí.

Zdroj: TASR
Gröhling pripomenul, že Lengvarský vyslovil závažné tvrdenia o prostredí politickej korupcie. Myslí si, že nemal podporu ministrov či poslancov OĽANO. Šipoš to odmietol. "Za naše hnutie sme Lengvarskému nekládli polená pod nohy. Ak máme otázky, nevidím na tom nič zlé," reagoval. "Keby bol pán Lengvarský čistý, robí si robotu ako má, tak by mu prezidentka poverenie nezobrala," dodal.
Ak mal pre plán obnovy a neplnenie cieľov odísť Lengvarský, mal by podľa poslanca SaS skončiť vo funkcii aj dočasne poverený minister školstva Ján Horecký.
Šipoš označil za vysoko nekorektné, ak sa tesne pred odchodom z funkcie rozhodne o citlivých témach, ako sú napríklad postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Označil to za podraz. Očakáva, že všetky veci podpísané Lengvarským na poslednú chvíľu budú vzaté naspäť a riadne a transparentne sa o nich rozhodne.
Septembrový termín parlamentných volieb chcú podľa Šipoša voliči OĽANO. "Snažíme sa vyhovieť voličom, nemyslím si, že keby boli voľby v júni, tak by sa záležitosti s plánom obnovy či Rázsochami zlepšili," povedal.
Parlament je podľa Gröhlinga natoľko súdny, že kontroverzné návrhy nebudú prechádzať. Ak by boli voľby skôr, stále by sa mohli predkladať návrhy do júna, preto podľa neho nehrá rolu to, že voľby budú v septembri. Šipoš povedal, že o všetkých predkladaných zákonoch diskutujú na klube aj na koaličnej rade.