Politológ o odvolaní Šimkovičovej a zmenách v koalícii : Bude to ako guľový blesk!
15. 8. 2024, 10:00 (aktualizované: 15. 8. 2024, 10:28)

Zdroj: Facebook/Tomas Taraba
Vládna koalícia začína mať vážny problém. Stoličky sa trasú pod viacerými ministrami. Najviac pod šéfkou kultúry Martinou Šimkovičovu. Hoci premiér Robert Fico nepripúšťa jej odvolanie, politológ to vidí úplne inak.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Na Martinu Šimkovičovú sa to sype! Proti ministerke kultúry, ktorú do funkcie nominovala SNS, sa postavila veľká časť kultúrnej obce a celá politická opozícia. Kritika sa zviezla aj na ďalších šéfov rezortov, no práve ona dráždi najviac. Budú sa teda meniť tváre na čele ministerstiev?
Od minulého týždňa poslanci Progresívneho Slovenska hovoria o tom, že zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Zatiaľ však v zozname parlamentnej tlače, teda dokumentov, ktoré prišli do Národnej rady, návrh na zvolanie schôdze, na ktorej by sa ministerka Šimkovičová mala poslancom zodpovedať, nefiguruje.

Zdroj: Facebook/Tomas Taraba
V pondelok vyšla do ulíc kultúrna obec, v utorok protestný míting zvolali opozičné strany. Mimo sa držalo KDH. Podpredseda hnutia Viliam Karas vysvetľoval, že nechcú vnášať politiku do kultúry, ale na pondelkovom proteste kresťanských demokratov bolo vidno. V utorok na mítingu sa však ozývali aj heslá ako „Fico do basy!“ alebo také, čo volali aj po odvolaní ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer).
Proti Šimkovičovej sa postavili aj bývalí ministri kultúry. „Odmietame kroky súčasnej ministerky kultúry, ktorými sa snaží normalizovať kultúru, ponižuje jej zahraničnopolitický význam, devastuje kontinuitu, degraduje odbornosť, zastrašuje jednotlivcov, manipuluje a falošne rozdeľuje spoločnosť na normálnych a nenormálnych,“ píše sa v stanovisku, ktoré podpísali Ladislav Snopko, Milan Kňažko, Rudolf Chmel, Marek Maďarič a Silvia Hroncová. Zaujímavosťou je, že neoslovili Natáliu Milanovú z hnutia Igora Matoviča, ktorá rezort kultúry tiež viedla.
Článok pokračuje na ďalšej strane! >>>
Šimkovičová vidí za protestmi a snahou o svoje odvolanie „totálnu dehonestáciu“ jej i Lukáša Machalu, generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry. Dostane šancu, aby svoje kroky – odvolanie šéfa SND Mateja Drličku, výmenu na čele SNG, keď Alexandru Kusú vystriedal krízový manažér Anton Bittner, ale aj ďalšie výmeny – vysvetlila poslancom zoči-voči. Dnes sa má totiž konať mimoriadny kultúrny výbor. Jeho predsedom je Roman Michelko z klubu SNS.
Machalu, ktorý s ministerkou verejne vystupuje, najviac popudilo, že ich prirovnávajú k „fašistom“. Vyhlásil, že za niektoré výroky budú žiadať nielen ospravedlnenie, ale aj odškodnenie. V tomto ich podporuje aj líder SNS Andrej Danko či minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). „Žiadne miesto na ministerstve kultúry nie je na výmenu, nemám také informácie. A bola by to fatálna chyba teraz, keď to hovorí človek, ktorý prirovnáva ministerku ku gestapu,“ vyhlásil Taraba.
Koaličné strany včera vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsudzujú „hrubé osobné útoky na ministrov vládnej koalície“. Dokonca hovoria, že „opoziční aktivisti, politici a médiá… šíria nenávisť“.
Už skôr premiér Robert Fico (Smer) varoval, že protesty môžu viesť k ďalšiemu útoku a môže sa zopakovať atentát z mája tohto roka. „Ak dôjde k ďalšiemu atentátu alebo útoku na predstaviteľa vládnej koalície, politická opozícia na čele s Michalom Šimečkom a Branislavom Gröhlingom bude zaň niesť plnú zodpovednosť,“ zhodli sa lídri koalície.
Koalícia musí zvážiť, či sa jej oplatí podržať jednu ministerku
Politológ Miroslav Řádek hovorí, že skôr či neskôr sa zmena na čele kultúry udeje. „Nejde len o protesty v hlavnom meste. Umelci sa zaštiťujú aj nejakou zahraničnou solidaritou a súčasne je kultúrna obec proti Šimkovičej veľmi zomknutá a nemá čo stratiť,“ hovorí s tým, že Šimkovičová je „komunikačne veľmi nešťastná“. Podčiarkuje, že ak by ju koalícia nasilu držala, mohla by oveľa viac stratiť.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Politológ Miroslav Řádek
Už dlhšie sa hovorí o možnosti, že by sa koalícia mohla dohodnúť na výmenách aj na ďalších postoch. Nielen opozícia kritizuje šéfku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas), ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer), ale aj ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas). Navyše do septembrovej schôdze chce koalícia vyriešiť aj meno nástupcu po Petrovi Pellegrinim na čele Národnej rady. Hlas nominoval Richarda Rašiho, ale Andrej Danko (SNS) toto miesto považuje za akési odškodné, keďže národniari podporili Pellegriniho v prezidentských voľbách.
Řádek predpokladá, že sa vymenia nielen ministri, ale aj predstavitelia niektorých úradov. „Bude to ako taký guľový blesk,“ prirovnáva to, čo nás čaká, k českej komédii s Rudolfom Hrušínským, v ktorom sa organizovalo sťahovanie dvanástich rodín. Pripúšťa, že sa otvorí koaličná zmluva a strany si jednoducho poprehadzujú rezorty, na ktoré budú mať vplyv.