Na dnešné pojednávanie eskortovali zo štyroch obžalovaných iba Ruska. Ostatní dali svojim obhajcom súhlas na pojednávanie v ich neprítomnosti. Róbert Lališ a Miloš Kaštan sa na pojednávaniach v tejto veci nezúčastňujú už dlhodobo. Najnovšie k nim podľa portálu aktuality.sk pribudol aj Černák. Ten má na to vraj závažný dôvod.

Černák, ktorý sa k príprave vraždy Klaus-Volzovej priznal, tvrdí, že počas procesu sú údajne porušované jeho práva. Vraj je viditeľne zvýhodňovaný práve Rusko. Prekážalo mu, že jeho exmanželke Viere Ruskovej bolo povolené počas výpovede nazerať do poznámok. Sudca vraj mnohonásobného vraha diskriminuje aj v tom, že ak Rusko alebo jeho obhajoba kladú otázky svedkom, sú im povolené. No v jeho prípade vraj súd postupuje prísnejšie.

Dokonca vraj Černákovi nebolo umožnené, aby sa vyjadril k výpovedi odsúdeného člena podsvetia Igora Lavrinčíka. Ten v minulosti spolupracoval so zločineckými skupinami sýkorovcov a černákovcov. „Výpoveď Lavrinčíka jednoznačne potvrdzuje moju výpoveď, v ktorej tvrdím, že sýkorovci s Petrom Žaluďom Steinhübelom po našom zatknutí (Černáka a jeho pravej ruky Jána Kána, poznámka redakcie) v polovici decembra 1997 otočili našu dohodu o príprave vraždy Volzovej a začali ju chrániť,“ hovorí Černák.

Dnes by malo vypovedať päť svedkov. Medzi nimi za viacero vrážd na doživotie odsúdený Alojz Kromka, prezývaný Čistič. V kauze prípravy vraždy Klaus-Volzovej figuruje ako hlavný obžalovaný Rusko. Ten si ju mal podľa obžaloby objednať u Černáka, ktorý mal do nej zaangažovať práve bratislavskú skupinu sýkorovcov. Černák a Kaštan sa k činu priznali, Lališ s Ruskom vinu odmietajú.

Pred senát Okresného súdu Bratislava II sa postavil vychudnutý Pavol Rusko.
Zdroj: Karol Farkaš

Kromka sa na súde vyjadril, že v roku 1997 prišiel za Kaštanom a v jeho kancelárii sedel aj Rusko s Černákom. Ten sa mal po odchode Ruska smiať, že k nim prišiel riešiť nejaký problém. „Ani raz som tam nepočul, že by niekto povedal meno Volzová,“ povedal Kromka. Tvrdí aj, že v roku 2018 bol na vychádzke vo väznici Černákom ovplyvňovaný, aby si navzájom pomohli a Ruska hodili „cez palubu“. Svedok sa domnieva, že Černák si vraždu vymyslel a prehovoril na spoluprácu aj Kaštana. Kromka ale nemá s Černákom práve najlepšie vzťahy, od kedy najznámejší vrah na Slovensku začal v base spievať. Černák pri svojich výsluchoch vypovedal aj v skutkoch, z ktorých bol obvinený Kromka. Súd už vypočul aj bývalého člena skupiny sýkorovcov Daniela Vaniša. Ten povedal, že mal od Lališa za úlohu Volzovú chrániť. Nespustil z nej teda oči 24 hodín denne. Vaniš ale vraj nemal žiadne informácie o tom, že by mala byť Volzová zavraždená.

Svedkyňa Ľubomíra Gregorová, pozostalá manželka po hercovi Ľubovi Gregorovi, ale prezradila zarážajúce skutočnosti! Gregor mal Ruskovi pomáhať televíziu rozbiehať. Ich priateľstvo sa podľa svedkyne ale malo vytrácať kvôli tomu, že Rusko začal jej manžela tlačiť do zlých vecí. „Niekoľkokrát mi manžel povedal, že Rusko chce zlikvidovať Volzovú,“ povedala na súde Gregorová s tým, že manžel jej povedal aj o tom, ako sa Rusko spojil s mafiánmi. Svedkyňa sa zoznámila aj s Volzovou, ktorej podľa jej slov Rusko podrážal nohy. Tá vraj bola z toho nešťastná.

„Svedkyňa v logických súvislostiach ukladala jednotlivé skutočnosti, ktoré tu odzneli. Odpovedala aj na všetky otázky veľmi presvedčivo. Takže môžem byť v podstate spokojný, že svedkyňa potvrdila dôvodnosť podanej obžaloby,“ povedal k jej výpovedi prokurátor Michal Šúrek.

K štvrtkovému priebehu pojednávania uviedol, že v drvivej väčšine ide o svedkov obhajoby. „Čo sa týka predchádzajúcich výpovedí, treba tam rovnako vnímať aj vzájomný vzťah jednotlivých osôb. Svedčia proti sebe v rôznej trestnej činnosti. Neprináleží mi teraz hodnotiť, ale určite sa týmto budem zaoberať na mieste, kde to bude príznačné, a to v záverečnej reči,“ zdôraznil prokurátor. Uviedol, že v súčasnosti sú vypočúvaní svedkovia, ale do značnej miery sú pre obžalobu podstatné aj listinné dôkazy, ktoré ešte neboli vykonané. Pojednávanie prerušili do 20. januára 2022.