Odstrihne Putin Slovensko od ruského plynu? Odborníci ŠOKUJÚ OTVORENOSŤOU!
5. 4. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:07)
Odstrihnú nás od plynu? Keď začal ruský prezident Vladimir Putin (69) od „nepriateľských štátov" požadovať platby za nerastné bohatstvo v rubľoch, situácia sa poriadne vyostrila. Nielen v celej Európe, ale už aj medzi našimi politikmi. Minister hospodárstva Richard Sulík (54) ruského prezidenta podporil, ale odborník upozorňuje, že Putinov plán je celkom jasný a líder SaS mu skočil na lep.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Facebook
Zdroj: archív
Galéria k článku
Po uvalení ekonomických sankcií sa ruská ekonomika ocitla v najväčšej kríze od rozpadu Sovietskeho zväzu. Hoci vláda i centrálna banka prijali množstvo opatrení, Rusko si z ekonomickej stránky príliš nepomohlo. Azda s najtvrdšou odpoveďou prišiel prezident Putin, ktorý oznámil, že za dodávky ruského plynu do krajín, ktoré Kremeľ „nepovažuje za priateľské", sa bude platiť v rubľoch.

Odberatelia ruského plynu si tak od 1. apríla musia otvoriť rubľové účty v ruskej štátnej banke Gazprombank, čo umožní konverziu ich platieb v cudzej mene na ruble. „Nepochybujem, že sa tento model rozšíri aj na ďalšie skupiny tovarov," pohrozil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Rozumiem tomu tak, že ruská banka (na ktorú sa nevzťahujú sankcie), by našu eurovú platbu zamenila na ruble, a tak uhradila odplatu za prenesený plyn," vysvetľuje celý proces platenia v rubľoch analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana.
Zdroj: archív
Analytik INESS Radovan Ďurana
„Mohlo by nám to byť v podstate jedno, ale problém vzniká pri stanovení výmenného kurzu. Ak rubeľ stratí voľnú vymeniteľnosť, respektíve jeho kurz bude plne v rukách ruskej centrálnej banky, cena za dodávaný plyn sa bude meniť na základe rozhodnutia ruských autorít. To je neprimerané nežiaduce riziko," zdôraznil. Týmto spôsobom môže Putin podľa experta získať nielen vyššie príjmy z predaja plynu, ale zároveň aj vytvoriť dojem, že existuje medzinárodný dopyt po rubli.
Putinova požiadavka mnohých zaskočila a protichodné vyhlásenia sa začali objavovať aj na slovenskej politickej scéne. Podľa premiéra Eduarda Hegera (45) bude „Slovensko pri nákupe plynu z Ruska koordinovať svoj postup s ostatnými členskými štátmi Európskej únie”, povedal v reakcii na vyhlásenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý pripustil platbu aj v rubľoch. „Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia. Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom,” vyhlásil minister v relácii RTVS O 5 minút 12. Sulík pripomenul, že Slovensko kupuje približne 85 percent svojej spotreby plynu z Ruska. Je tiež za diverzifikáciu dodávok, čo je však otázka viacerých rokov.
Zdroj: TASR
Richard Sulík - minister hospodárstva Slovenskej republiky
Sulíkov výrok neostal bez povšimnutia ani v zahraničí. Na jeho slovách si s chuťou zgustlo viacero ruských médií. Na tento fakt upozornil aj poslanec vládnej OĽaNO Andrej Stančík: „Slová Sulíka si okamžite všimli ruské médiá, ktoré ich šíria ako proruskú propagandu. Chápem, že sa ako minister hospodárstva snaží zaistiť dodávky plynu, no tento výrok je školáckou chybou a podkopáva spoločný postoj EÚ v týchto náročných časoch."
Vlastné zakopnutie si zrejme rýchlo uvedomil aj samotný minister, ktorý sa snažil vyhlásenie skorigovať. „Za plyn zaplatíme podľa platnej zmluvy, teda v eurách," prízvukoval neskôr na sociálnej sieti. Podľa Sulíkových slov zároveň čakáme na analýzu ruských požiadaviek, na ktorej pracuje Európska komisia.
Europoslanec Michal Šimečka v relácii TV Markíza Na telo zdôraznil, že v najhoršom prípade nám „plyn či ropu môže Rusko vypnúť kedykoľvek". A práve preto by sme mali byť pripravení aj na túto alternatívu. Prinajhoršom by sme sa však podľa jeho slov dokázali sčasti oprieť aj o partnerov z EÚ. „Dnes sa už otvorene hovorí aj o tom, že by Únia mohla nakupovať plyn spoločne. To je obrovská trhová sila, ktorá by tlačila ceny dole a takto by sme si vedeli navzájom pomôcť," povedal. „Samozrejme, vyžadovalo by si to ústupky zo strany Nemecka či iných štátov, ale je to možnosť. V prípade krízového scenára nám vedia pomôcť aj európski partneri," uzavrel.
Zdroj: Pavel Neubauer
Na snímke podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas 61. zasadnutia vlády SR 25. februára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
„Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, v hocičom, čo len chce. My zmluvu neporušíme," doplnil včera svoj výrok na sociálnej sieti Sulík. Upozornil tiež, že bez plynu nám nielen bude zima, ale nevyrobíme napríklad naftu, benzín ani hnojivá, čo bude znamenať menšiu a drahšiu úrodu. Problémom podľa neho bude aj tvorba ocele a množstvo iných vecí. „Slovensko spotrebuje asi 3,5 percenta ruského plynu dovezeného do Európy. Sme veľmi malý hráč, ale naša závislosť je obrovská," podotkol v tejto veci analytik Ďurana. „Naša pozícia sa vo veľkej miere odvíja od toho, ako dokážeme zabezpečiť prípadnú náhradu. Pokiaľ v EÚ nevznikla dôveryhodná stratégia zdieľania limitovaných neruských zdrojov plynu, ťažko môže Slovensko individuálne nesúhlasiť s platbou v rubľoch," uviedol.
Podľa odborníka na energetiku Karla Hirmana by sa ruské kohútiky s plynom pre Európu mohli zatvoriť už v máji. A obrovský problém by v takom prípade nastal v auguste. „Ak by Putin mal zastaviť dodávky plynu, tak to urobí teraz. Preto prišla aj požiadavka rubľa, jednoducho si vytvoril pozície na to, aby povedal, tak ja som chcel dodávať plyn, ale vidíte, neposlušní Európania nepristúpili na zvláštnu transakciu rubľa,“ uviedol v diskusii o vplyve konfliktu na Ukrajine na energetickú bezpečnosť Slovenska.
Zdroj: archív, tasr
Podľa odborníka Karola Hirmana naozaj hrozí, že Rusko v máji vypne plyn. Do svojich zásobníkov ho však bude vedieť ukladať najviac tri mesiace.
Pre Putina je v tomto období výhoda, že plyn, ktorý stopne smerom do Európy, môže zatláčať do prázdnych ruských zásobníkov, ktoré majú dokopy veľmi veľkú kapacitu, na úrovni niekoľko desiatok miliárd kubických metrov. Nešlo by to však donekonečna. „Gigantické ložiská na západnej Sibíri a v Jamale by udržal v prevádzke odhadom ešte asi tri mesiace. Niekedy v polovici leta by však situácia bola neúnosná. Možno koncom júla, začiatkom augusta by sa dospelo do modelovej situácie, že dostupné zásobníky na svojom území už má plné a čo ďalej,“ konštatuje odborník.
Nielen Európa, ale aj Rusko by sa tak dostalo do veľmi komplikovanej situácie. Vzhľadom na geologické a ťažobné pomery v ložiskách. Rusi nemôžu plyn predávať do Číny, lebo ho tam nemajú ako dopraviť. Všetky rúry totiž vedú do Európy. A tamojšie kapacity na skvapalnenie plynu sú zároveň veľmi obmedzené.
Podľa Hirmana ide o bluf, kto z koho. „Je to celé pokrová hra, ktorú s nami vedie Putin a on jednoducho ráta s tým, že za ten čas naruší náš jednotný postoj, minister Sulík ho v nedeľu dosť v tomto povzbudil. Ak niekto provokuje Putina, tak to sú presne takéto výroky,“ uviedol. „Mali by sme si už byť konečne vedomí, že (Putin - pozn. red.) nie je všemocný a má slabiny a obmedzenia. Treba si udržať chladnú hlavu a v tejto hre mu nenaletieť na všetky vyhrážky, ale súčasne mať odpoveď aj v spoločných komoditách,“ uzavrel odborník.
Mohlo by vás zaujímať: